S22'den 15 Pro'ya geçtim, sonuç: Hayal kırıklığı

Hayatım boyunca Samsung kullanmış birisi olarak en sonunda merak, değişiklik ihtiyacı ve toplum baskısı sebebiyle IPhone'a geçmeye karar verdim. S22'den 15 Pro'ya geçtim. Güncel TR market değeri birisinin 20 bin TL birisinin 70 bin TL.

Yazılımsal açıdan değerlendirdiğimizde iOS beni sadece kanser etti. Aklıma ilk gelen sadece birkaç şeyi sayıyorum.

- Alarm ve zil seslerinin düzeylerinin birbirinden farklı ayarlanamaması. Birinin düşük birinin yüksek olması ihtiyacını benden başka duyan yok mu?

- Sistemin scroll hızı çok yavaş, her hızlıca scroll yapmaya çalıştığımda telefon bir an 30Hz'e düşüyor gibi hissettiriyor kendini.

- Ayarlar çok karışık, aradığım hiçbir şeyi kendim bulamıyorum. Devamlı Google'dan IOS'da bu nasıl yapılıyor diye aramam gerekiyor. Mesela telefonun 60HZ-120Hz ekran ayarı ekran ayarlarında değil erişilebirlik - hareket sekmesinde. İngilizce'de asıl adı olan Promotion'dan kaynaklı olduğunu anlayabiliyorum da Türkçede ekran kare hızının hareket kelimesiyle hiç alakası yok.

- Varsayılan uygulamalar olarak takvim, hesap makinesi, rehber vs... Hepsi Samsung ve Google uygulamalarından çok geride. Beni en çok etkileyen şey arama uygulamasında rakamlara ait 3 harfli karakterlerle kişi araması yapılamaması oldu. 2-6-6-3 tuşlayarak anne yazıp annemi aramak istiyorum mesela, ama yok. Samsung'ta sadece 2'ye basmamla annemin numarası çıkıyor hemen. Birini aramak için Samsung'ta hep tuşlarla isim araken IOS'da kişiler kısmına geçip oradan bulmak ekstra zahmet.

- Always on Display'de hiçbir kişiselleştirme yapamıyorsun. Bildirim geldiği zaman sadece sembol olarak gözükmesi yeter diyemiyorum, hep büyük büyük gözükmesini istiyor iOS. Ayrıca Spotify'dan bir kere müzik açtıysam, o müzik şu an kapalı da olsa o uygulamayı komple öldürmeden AOD'dan silemiyorum. Müzik çalmasa bile ekranın 1/3'ünü devamlı kaplıyor Spotify.

- Bildirimleri veya denetim merkezini açmak için parmağı en yukarı götürüp bayağı aşağıya kadar sürüklemek gerekmesi. Samsung'ta ana ekranda herhangi bir yerden yukarıdan aşağıya doğru hafifçe sürüklediğinizde bunlara ulaşabiliyorken IPhone'da zahmet çekiyoruz. Özellikle tek el kullanımı çok etkiliyor bu.

- WhatsApp'da resim göndermek istediğinde direk alttan açılan ekrandan aynı anda birkaç resim seçemiyorsun. Galeriye gitmen lazım.

- Geri tuşunun yokluğu ve klavyenin kapanmasının bir challange olması. En çok kullandığım Instagram uygulamasında klavyenin kapanması bir dert. Aşağı sürükleme veya boş bir yere basma durumları klavyeyi kapatmıyor. Ayrıca her uygulamada geri dönme de aynı değil. Kendimi souls oyununda boss Pattern'i öğrenir gibi hissediyorum ya resmen. Birinde soldan sağa çekiyorsun, birinde yukarıdan aşağıya indiriyorsun, birinde hiçbirisi yok en sol yukarıdan geri demen gerekiyor. Telefonu tek el kullanırken bu durum işkence.

- Klavye tam bir felaket. Samsung'ta Microsoft SwiftKey sayesinde imla hatasız paragraf yazabilirim dakikada. IPhone'da ise bir kelime yazmak bile bazen işkence. Kelime tahminlerinin işleyişi tam bir kargaşa. Sadece benim sorunum mu bu acaba diye bakıyorum diğer iPhone kullanıcılarına, onlarında yavaş ve devamlı hatalı yazdığını görüyorum.

- Instagram yükleme kalitesi aynı, vallaha aynı. Senelerdir iPhone vs Android tartışmalarının kemiğini oluşturan argümanlardan birisi olan yükleme kalitesi, aynı. IPhone'dan çektiğim çeşitli resim ve videoları orijinal dosya biçimleriyle S22'ime atıp ikisinden de hikaye ve gönderi yüklemeleri yaptım veeee yükleme kaliteleri aynı abi. Hani birisi kristal temizliğinde birisi çamurlu yüklüyordu?

Yukarıda saydıklarım gibi eksik gördüğüm çok fazla özellik var. Bunlar size anlamsız veya küçük gelebilir ama benim için çığ misali hepsi birbirine ekleniyor ve sonucunda hangi telefonun bir upgrade olduğunu sorguluyorum. Peki bu IPhone'un hiç mi artısı yok? Performans açısından değerlendirirsek evet daha hızlı ve daha stabil bir kullanımı var ama aradaki performans farkı ne 50 bin TL'ye değer ne de kaybedilen basit özellikleri ve kişisileştirmeleri. Kamera olarak da S22'ten fark ettiği iki nokta, portre ve 4K 60FPS video çekimleri. Diğer fotoğraf ve video çekimlerinde arada kalitesel olarak fark görmek zor.

IPhone'un, aslında IOS'un kısıtlamalarının ve Apple fanlarının her nefesinde bu cihazları kusursuz mükemmel cihazlar olarak övmesi sonucunda, hayal kırıklığı olduğunu gördüm. 15 Pro bile fiyatını hak edecek belirgin yükseltmeler sunamazken S22 yerine iPhone 11 seçen insanlara çok üzülüyorum.

Konu sahibi pek yakında iOS'a alışır :D

Biraz zaman tanı hocam kendine.

Ben ki 3GS kullanmış ve Apple'a 2011'den beridir tövbe etmiş birisi olarak şu sıralar ciddi ciddi düşünüyorum Apple ekosistemine geri dönmeyi.

Çünküleri kendi içimde çok. İki mobil işletim sistemi de birbirine yakınsadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı