İnceleme S23 Ultra: Harika da değil kötü de değil

Öncelikle biliyorsunuz genelde iOS dururken Android seven birisi değilim ama mecbur bu telefona geçtim. Ürünü 2-3 haftadır kullanıyorum hala kullanıyorum. Buraya resimler veya testlerle doldurup boşu boşuna karıştırmayacağım zaten ilk incelemem olduğu için biraz alışmam lazım belki ilerideki seride bu işi daha iyi yapabilirim diyorum ve incelemeye başlıyorum.

Fiyat;
Telefon elime geldikten sonra acaba bunun fiyatı ne kadarmış diye tekrar bir bakmak istedim ve yurt dışı ile yurtiçindeki fiyatı karşılaştırdım. Vergiler ile dahil bu telefonun bu fiyatta olması biraz sevindirici ama birazdan bahsettiğim yöne geldiğimizde kafa karıştırıcı olduğunu görmüş olacaksınız. Samsung'un yerel fiyatlandırmasını ilk defa beğendim.

Tasarım;
Tasarımı baya agresif duruyor. Ön tarafa ekran koruyucu yapıştırabilenler olmuş. Onlara götürüp aynı ürünü almama rağmen yapıştıramadık telefonun üstü bildiğiniz boş kaldı. Ürün bulabilirseniz atarsanız sevinirim ekranı korumaya almam gerekiyor. Tasarımın beğenmediğim kısmı ise tam burada başlıyor. Edge ekranın bana sağladığı bir ferahlık olmazken sürekli elim değdiği için biraz tuhaf oluyorum ve telefon kayıp kayıp duruyor. Arka taraf zaten bildiğiniz Samsung diye bağırtan bir tasarım olmuş. Kamera adasının yani o çıkıntının kalkması güzel olmuş nihayet yani bir zahmet kalksın. S24 serisinde o adanın geri geleceğini diyorlar. Gelirse yüzüne bile bakacağımı da sanmıyorum. Onun dışında çerçeveler güzel olmuş. Çerçevelerin ayarını bozanın tek Edge ekran olduğunu düşünüyorum.

Ekran;
Ekran hakkındaki yorumlarımı da yapayım normalde yapmayacaktım fakat şimdi telefonu almak isteyenler belki OLED ekranlı bir telefondan geçmeyeceği için onları da düşünmek lazım. Ekranda çözünürlük dışında pek bir fark hissedemedim zaten herhalde ikisini de Samsung üretmiş ki aynı kalitede sayılırlar. Onun dışında ekranın parlaklık değeri güneş altında çok iyi ve daha da artıyor. Telefon biraz daha zorlasa sanırım renk ve ışığı telefondan hologram olarak çıkarıp yeter diyecekti.

Batarya ve şarj;
Normalde kötü gideceğini falan düşünmüştüm ama yanılttı. Saatlerce PUBG, wreckfest, Genshin Impact oynamama rağmen ben yoruldum telefon yorulmadı o derece. Ona rağmen 7 saat gibi bir ekran süresi aldım. Normalde eski telefonumda bu süreyi hiç oyun oynamadan alırken bunda alabilmek güzel hissettirdi. Ama şarj etme konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Telefonun 25W ile 45W adaptörle şarj olma süresi neredeyse aynı. Yani şarja bakıp kronometreyi kapatırken bile içimden" süreyya hanımın muhteşem değişimi " dedim. Arada nasıl sadece cidden 5 dakika oynuyor hala onu çözmeye çalışıyorum bunu yazarken bile. Aynı testleri internetten izlediğim zaman aynı şekilde onlarda da neredeyse şarj süresi aynıydı. Bence telefonun hızlı şarj desteğinin 45W yerine 25W ile değiştirilmesi lazım.

Yazılım;
Yazılıma normalde bir şans bile vermeyecektim direk var ise ROM atacaktım fakat ROM bulamadığım için mecbur One UI da sıkışıp kaldım. Bende bu hali ile kullanayım neticede S23 Ultra dedim ama arkadaş 60 GB sistem mi olur? Düşünsene 256 GB modeli alıyorsun ve kafadan 60 GB gidiyor hadi hayırlı uğurlu olsun. Bendeki mode 1TB olan olduğu için rahatım ama harbiden o sistem rakamını görmek beni ayar ettiği için telefonu rootlayıp telefonun %30-40'ını temizledim. Firmanın yapması gereken işi ben yaptım yani kısaca ve sistem 40 GB'a kadar düştü hala her geçen saat düşürmeye devam ediyorum. İleride bir konu bile açabilirim S23 Ultra sistemini yarı yarıya düşürdüm diye. O kadar çok saçma uygulama ve boş uygulama var ki insan baktıkça kanser oluyor. Birkaç kere de sistemi etkileyen uygulama sildiğim için sıfırlamak zorunda kaldım. Yazılım hiç hafif değil ama optimizasyonu MIUI'dan daha iyi olduğu kesin. Yeni çıkacak MIUI rebrand ı hyperos işletim sistemini tokatlıyor. Ama aynısını iOS için söyleyemem. One UI 6 sonrasında telefon başlarda biraz sıkıntı çekerken kendine anca gelebildi. Yani yazılım güzel ama çok boş şeylerle dolu. O kadar boş şeyler var ki sistemin kendisini bile göremedim. Ve IOS'tan ayıran bir şey ise telefonda ben bol bol root ile işlem yapan birisiyim alıştım ve bırakamıyorum ayrıca ksu/magisk lazım oluyor. Dolayısıyla kullanırken keyif alıyorum. Extra eklemek istediğim şey telefon açıldıktan sonra telefonunuzda şifre var ise siz şifreyi girmeden uygulamaları yüklemiyor. Bu benim canımı en fazla sıkan şeydi sanırsam. Ama şimdi eşit konuşmak gerekirse aynı olay MIUI da da vardı. Umarım bu sorun yerine geçebilecek şeyi de düzeltirler. Zaten başıma gelip en fazla sinirlendiğim nokta telefonun oyunda kapanıp 5-10 dakika boyunca açılmaması oldu. Telefon bildiğiniz hiç tepki vermiyor sadece şarj oluyordu. Brick oldu sandım ama brick olmamış telefon kendi kendine açıldı loglardan bakarak telefondaki hatayı mecbur kendim düzelttim.

Kamera;
Kamerasına çok fazla diyebilecek bir şeyim yok. Çok fazla test etme imkanım olmadı sadece birkaç kere Zoom'u deneyip insanları şaşırttım. Gece biraz geç çektiğini fark ettim. Onun dışında gece ışıklı nesneleri çok güzel çekiyor lamba, far gibi vs. Zoom konusunda keşke kayıpsız Zoom yapsaydı dediğim durumlar oldu ama sanırım S24 serisinde düzeltileceğini duydum düzeltilirse güzel olur. Onun dışında bazen renkleri sapıtabiliyor o kadar da olur diyerek geçtim. İşin en eğlenceli ve zevkli yanı Zoom'a bırakıp bol bol video çekiyordum gören de şaşırıyordu. Aynı aşağıdaki gibi bir an oluyordu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun performansı;
Bu bölümde telefona bayağı acımasız davrandığıma emin olabilirsiniz. Telefonu zorlamak için elimden ne geliyorsa ardına koymadım. Sonunda onu ciddi anlamda zorlayan bir oyun buldum. Wreckfestte telefon gerçekten yorulup ısınıyordu. 1 saatin sonunda telefonu 52 derece olarak görünce kapatayım yanık falan olur 2 gün sonra uğraşamam dedim. Telefonu daha sonra bu sefer yine 52 derece anı olmasın diye arkasına bir fan bağladım ve TikTok'ta hem bir yayın açtım ve üstüne PUBG 90 HDR grafiklerde oyun oynamaya başladım. Yayına girenlerin " cihaz ne? " demesinden kaynaklı nazar mı diyeyim ne diyeyim artık adama rushlarken telefon bir anda 28 FPS'e düştü ve öldüm üstüne de crash yedim böyle olacağı belliydi falan derken yayındakiler de gülmeye falan başladı zaten. Ayrıca fark ettiğim bir ayar daha var ve kısmayı engellemek için güzel de bir ayar bence. Telefonda direk termale el atıp 2 derece erken kısmaya başla ya da 2 derecede daha sonra kısmaya başla tarzında şeyler var.

Genel olarak telefonda bazı eksiklikler var. Bazı hatalar ve kötü yanlar var. Ama işe hep kötüsü ile de bakmamak lazım. Kötü yönleri olduğu kadar iyi yönleride var. 5 tane kötü yönü varsa 10 tane de iyi yönü var yani öyle söyleyim. Özellikle oyunda ve arayüz hızında yargı dağıttıran bir telefon olmuş. Başta gören eski Samsung serisi falan sanıyor. Ama arkadaki kamerayı ve üst çerçeveyi görünce korkanlar oluyor. Bu arada gerçekten telefona çok kötü kalitesiz gözüyle bakanlar oluyor ama yani anlayamıyorum. Ben normalde de iPhone seviyorum ama ben bu telefonu yazılımsal özgürlük ve param buna yettiği için aldım. Yani mesela atıyorum Starbucks'a gidiyorum telefonu masaya koyuyorum karşımdaki gözünü bile çeviriyor telefonu görünce. Ama masada aynı yere bu telefon yerine iPhone 13 falan koysam gözünü ondan alamayacak insanlar da yok değil var yani.

Arkadaşlar ben bu telefonda en nefret ettirdiği özellik sanırım kalem oldu. Resim falan çizerken tamam güzel olabilir ama benim için cidden bir avantajı yok. Zaten kalem olmayan seri olduğu için s serisini seviyordum ama anlaşılan kalem buna da eklenmiş. Kalemi çıkarsam yuvanın toz olma ihtimali var. Ama kalemi koyunca da elim ona çarpıyor ya da kalem düşecek mi korkusuyla geziyorum. En azından kalemin yuvasına toz girmemesi için kapatabileceğimiz ya da koyabileceğimiz bir şey olsaydı iyi olurdu.

Biraz karışık inceleme oldu ama umarım anlaşılır olmuştur. Bu arada telefon yurt dışı kutulu olarak geldi bu yüzden ucuza alabildim. Server kaydını da önümüzdeki günlerde yaptırıp kullanabileceğim zaten güncelleme de alıyor ve hiçbir şekilde de silinmiyor bu güzel bir avantaj benim için. Redmi K60'ı bırakma sebebimde cidden berbat yazılımı olması ve telefonun durduk yere kasması oldu.

Son düzenleme:
Android ve Windows en iyi işletim sistemleri yaygınlık ve kullanılabilirlik vs açısından en iyilerinden. Ama yapacağın bir hata bir çuval inciri mahveder. Sistem Hataları açıklarından dolayı kötü niyetli kişilerin ilk hedefi olan sistemler. Kullanıcı ne kadar dikkatli olursa olsun dediğim gibi hatayı affetmezler. Hepsini geçtim sistem performans bugün iyidir yarın kötüdür.
Yani iOS mu android mi Windows mu macOS mu Google Chrome mu Edge mi vb şeylerin sonu yok uzar gider. İhtiyaca alışkanlıklara göre çözüm vardır en iyisidir.

Geri
Yukarı