S24 Exynos 2400 testleri

Maalesef, bu hâliyle bile uzun süre oynayınca 50 °C sıcaklığı geçme ihtimali çok yüksek; dediğim şekilde yapılan bir uzun süreli testi hayal bile edemiyorum😅
47 derecede sinirliyor. 47 sonrasinda 48 gorup yeniden 47 oluyor. 50 dereceyi gormez muhtemelen. Ki bence cihazi kimse bu kadar zorlamaz.

Orta seviye cihaz bile birkaç senelik normal kullanım için yeterli.

Abudik gubudik verileri öğrenerek bilgi edinmek işin fiyakalı kısmı.
Orta seviye alinacaksa Samsung alınmamalı bence. A53 kullaniyordum 1.5 yil eziyet cektim. Fotograf cekmesi 2 saniye. S24 asiri sindiginda animasyonlarda kasma oluyor A53 her haliyle kasiyordu. Cihazi kapatip acinca kendine gelmesi 3 dakika suruyordu. En ufak kasma bile beni sinirlendiriyor. P40 Lite kullaniyorum gucsuz sayilacak islemciye ragmen akiyordu. Bu arada sanırım bazi Samsung cihazlarda oluyor da sosyal medyada gormustum yine benim eski A53 cihazimda da olmustu. Telefon belli bir sure kilitli kaldiktan sonra acinca 5-10 saniye kasiyor fazlasiyla. Sanki kapanip acilmis gibi. A54 fena degildi ama bir sure denemistim. iOS cihazlar hic kasmiyor saniyordum gecenlerde iPhone 13 kurdum isindiginda minik yavaslamalar oldu. 😭

1 saattir mobille kullaniyorum telefonu. YouTube, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarda kullaniyorum. 38 dereceyi gordum maksimum sıcaklıkta. Genellikle 37 civarında calisiyor ama.

Son düzenleme:
Orta seviye cihaz bile birkaç senelik normal kullanım için yeterli.

Abudik gubudik verileri öğrenerek bilgi edinmek işin fiyakalı kısmı.
Öyle tabii demek istediğim normal kullanımda yüksek performans çekirdekleri her zaman tam güçte çalışmıyor. Zaten yapay zeka işleme birimleri de yardımcı oluyor çoğu işlemde. Birde kernel ve yazılım faktörü var.

Öyle tabii demek istediğim normal kullanımda yüksek performans çekirdekleri her zaman tam güçte çalışmıyor. Zaten yapay zeka işleme birimleri de yardımcı oluyor çoğu işlemde. Birde kernel ve yazılım faktörü var.
Yapay zeka cekirdekleri cidden ise yariyor mu? Ben markalarin daha cok pazarlama amacli degisik isimlerle abarttigini dusunuyorum. Ilerisi icin cekirdeklerin bulunmasi iyi olabilir mesela yapay zekayla kullanimi asiri kolaylistaracak yazilim ozellikleri eklenebilir de su an cok islevi var mi?

Yapay zeka cekirdekleri cidden ise yariyor mu? Ben markalarin daha cok pazarlama amacli degisik isimlerle abarttigini dusunuyorum. Ilerisi icin cekirdeklerin bulunmasi iyi olabilir mesela yapay zekayla kullanimi asiri kolaylistaracak yazilim ozellikleri eklenebilir de su an cok islevi var mi?
Üreticilerin kendi uygulamalarında ve sistem genelinde çok işe yarıyor. Özellikle kamera ve fotoğraf düzenlemede. Android genelinde API desteği sunuldukça 3. parti uygulamalar da kullanabilecek. Mesela Gemini Nano ile. Ama cihazın kullandığı çipin de desteklemesi gerekiyor tabii.

Orta seviye alinacaksa Samsung alınmamalı bence. A53 kullaniyordum 1.5 yil eziyet cektim. Fotograf cekmesi 2 saniye. S24 asiri sindiginda animasyonlarda kasma oluyor A53 her haliyle kasiyordu.
Elimde 4 sene kadardır Samsung A70 var, hâlâ çoğu zaman yağ gibi akıyor.

Dikkatimi çeken birkaç problem oldu o kadar;
Chrome kullanırken otomatik döndürme açıksa birkaç sitede kare hızı düşüyor.
Bir de 4 sene içerisinde 2-3 kere cihazın donduğuna şahit oldum, hadi 5 olsun ama normal bence. 🤷🏿

İşlemci yük altındayken en yüksek frekansta çalıştığını zannetmiyorum, tam güç kullanımı için Root atarak OC yapmak gerekmiyor mu?

Yapay zeka çekirdekleri pazarlaması bence işin şaşalı kısmı, kamera çekimi görsel işlemesi harici ciddi bir fark yaratmazlar bence.

Elimde 4 sene kadardır Samsung A70 var, hâlâ çoğu zaman yağ gibi akıyor.

Dikkatimi çeken birkaç problem oldu o kadar;
Chrome kullanırken otomatik döndürme açıksa birkaç sitede kare hızı düşüyor.
Bir de 4 sene içerisinde 2-3 kere cihazın donduğuna şahit oldum, hadi 5 olsun ama normal bence. 🤷🏿
Bilemiyorum A53 cidden berbatti. Herhalde Samsung Exynos 1280'i tasarlarken yazilimla uyumlu calismasi icin ugrasmamis. 😀

Geri
Yukarı