S4 GT-I9500 ROM/Root Bilgi Ve Öneri

Düşünün romu doğru düzgün atsanız makale açmazsınız. Açan kişiler atarken saçmalık yapanlar. Merak etmeyin telefonunuz bozulmaz.

Samsung S4 kullanan hala insan kaldı mı kaldıysa rom atma konusunu denedi mi hali hazırda bilgisi var mı böyle birisini bulmam sanırım çok zor. Mümkün olsa en son android sürümünü atiyim diyorum (daha stabil çalışır diye) ancak bu fikrimin mantığını bile sorgular oldum çünki acaba telefonum ile uyumsuzluk yaşar mıyım veya o sürümde kendi yazılımında kendi içinde hataları barındırır mı eğer barındırıyor ise ozaman bir sonraki gelen güncellemeleri kurmak istediğimde her seferinde böyle uğraşmam mı gerekecek ? Yani öylesine kafam karışık ki. S4 için en iyi optimize android sürümü şudur budur diyen tonlarca yazı fikir var hangisi doğru hangisi yanlış yada böyle birşey var mı yazılım konusunda özellikle uyumsuzluk yaşanıyor olsa neden diğerlerini atanlar var... Cidden internet bazen bilgi çöplüğüne dönüşüyor.

Sorularınıza numarasına göre cevap vereceğim
1. Hayır zorunda değilsin hatta uygulama kullanmak daha tehlikeli olabilir.
2. Custom rom bağımsız geliştiriciler tarafından stock rom ise cihazın üretici firması tarafından yapılır.
3. Tabiki stabil çalışıp çalışmadığına ve yüksek bir android sürümü olursa tadından yenmez. (Benim önerim linageos tur)
4. Hayır mümkün olmayabilir NFC ve temassız gezinme gibi bazı özellikleri kullanamayabilirsin.
5. Böylesine büyük bir hasar verebilmen için çok beceriksiz ve şanssız olman gerekli.
6. Bildiğim rehber yok fakat YouTube dan izleyebilirsin ve kuracağın rom un büyük ihtimal indirdiğin yerde kurulum talimatları olacaktır orada yazanları uygulayarak yapabilirsin.

Kafana takılan bir soru olursa benimle iletişime geçebilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum. Yararım dokunabildiyse ne mutlu bana. Kolay gelsin.

Arkadaşlarımın telefonlarına çok defa attım. Ve evet şu ana kadar en iyi çalışan sürüm 7.1.2. Genellikle her telefonda en iyi çalışan sürüm.

Cevaplar için çok teşekkürler öncelikle
Sorularınıza numarasına göre cevap vereceğim
1. Hayır zorunda değilsin hatta uygulama kullanmak daha tehlikeli olabilir.
2. Custom rom bağımsız geliştiriciler tarafından stock rom ise cihazın üretici firması tarafından yapılır.
3. Tabiki stabil çalışıp çalışmadığına ve yüksek bir android sürümü olursa tadından yenmez. (Benim önerim linageos tur)
4. Hayır mümkün olmayabilir NFC ve temassız gezinme gibi bazı özellikleri kullanamayabilirsin.
5. Böylesine büyük bir hasar verebilmen için çok beceriksiz ve şanssız olman gerekli.
6. Bildiğim rehber yok fakat YouTube dan izleyebilirsin ve kuracağın rom un büyük ihtimal indirdiğin yerde kurulum talimatları olacaktır orada yazanları uygulayarak yapabilirsin.

Kafana takılan bir soru olursa benimle iletişime geçebilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum. Yararım dokunabildiyse ne mutlu bana. Kolay gelsin.

Cevaplar için çok teşekkürler öncelikle. Lingeos uygulaması sanırım en çok duyduğum tavsiye edilen uygulama oldu. Ancak zorunda değilsek insanlar sanırım daha pratik olsun diye tercih ediyor. Custom rom mu yoksa stock rom mu kursam öncelikle bunun kararını veremedim ancak stock rom firma tarafından üretildiği için daha düzgün çalışacağını düşünürken diğer yönden custom rom da kullanıcıların stock romda olan hataları daha iyi bir hale getimiş olabilme ihtimalini de düşünmekteyim. Bir diğer konu ise Rom seçimi gerçekten hangisinin daha iyi olacağını bilmediğimden internette araştırdıkça daha da kararsız kaldım.

Öncellikle şunu anlatayım. Şu an kullandığınız telefonda Stock rom yüklüdür. Sizin ayrı bir yazılım atmanıza custom rom denir. LineageOS uygulama değil yazılımdır. Bence sesli bir şekilde size bu olayı anlatmam lazım. Tabi size uyarsa.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı