S400'ün faturası şimdi ne olacak?

@Silinen üye siz sanırım savunma sanayi uzmanısınız. Yazdıklarınızdan onu anladım.

Peki bir NATO ülkesinin ABD'yi tehdit olarak görüp, ABD'ye kafa tutcak şekilde silahlanmak istemesi normal mi? Bir NATO ülkesinin bu şekilde bir hedefi/amacı olabilir mi? F-35'ler ile neden ABD ve Avrupa'ya kafa tutalım?

S-400'e gelince de entegre olmayacak bir sistemin etkin bir şekilde çalışmayacağını bilmek için savunma sanayi'de görev yapan bir mühendis olmaya gerek yok. Yunanistan örneği de mevcut zaten.
Sistemin çalışmayacağını söylemek tamamen bilgisizlikten ibarettir. Emin ol kuvvet komutanları ve savunma sanayi müşteşarlığı senden iyi biliyordur. NATO tehdit değil mi? Biz denge politikası uygulamıyor muyuz? Fransa, Belçika, Hollanda, Yunanistan, ABD gibi NATO ülkeleri alelen ve açık bir şekilde pkk terör örgütünü desteklemiyor mu? biz ABD'ye kafa tutacak şekilde silahlanmak istememiz neden doğru olmasın? bizim silahlanmamız ve küresel bir güç haline gelmemiz için illa ABD'ye kafa tutmamız mı gerekiyor? Bu nasıl bir mantıktır ben anlayamadım malesef. Savunma sanayide görev yapan bir mühendis olmaya gerek olmadığını söylüyorsun ama hiçbir bilgi ve tecrübeniz yok. F-35 gibi bir çoklu alım yapıldığı zaman onu en az 50 yıla yakın kullanırsın, bu zaman diliminde biz hiçbir zaman batıdan tehdit almayacak mıyız? S-400'ün çalışmayacağını iddaa etmeniz bile tamamen konuyu kilitliyor. S-400'ün içinde ve üretiminde yatmış kalmış gibi konuşuyorsunuz. :)? Hiç güleceğim yoktu, başka bir şey demiyorum. Biz bunu alırken, F-35'lerin iptal edileceğini ve NATO radarına entegre edilmeyeceğini bilerek aldık. Ben şuan neyi anlatıyorum gerçekten şaşırdım.

@dogant Hadi Biraz ezber bozalım. Entegre olmayınca bu sisteme çöp diyorsunuz ya, hadi anlatın bakayim bu sistem entegre olsa ne yapacak, entegre olmasa ne yapacak? Türkiye savunmasına nasıl bir negatif, pozitif olarak dönecek? Mustesarlik, kuvvetler bunu almadan önce ve aldıktan sonra bilmiyor muydu? Bu sistem ile hangi ucaklara/fuzelere kafa tutacaksin?

2-3 siteden okunan entegre olmayacak bilgileriyle 3 sayfadır aynı hikaye anlatılıyor. Hadi buna da cevap verin.

Haa sakin bana sağdan soldan copy paste yapıp atma buraya. Kendi cumlelerinle yaz. :)

Ülkenin savunma hattınin basina oturtmak lazim arkadaşları. Yunanistan ve Rusya daha sınır ihlali yapmaz korkusundan valla. :D

Son düzenleme:
Captain SAS adlı arkadaşa çok bir şey anlatmaya gerek yok. S-400 uçanı kaçanı vuran dünyanın en iyi hava savunma sistemidir(!) Bugün ağ destekli harp yapamayan hiçbir sistem tam performans veremez 1960 ya da 70'lerde yaşamıyorsunuz. Bugün bütün araç ve gereçler birbirleriyle iletişim içindeyken S-400 gibi bir sistemin tek başına çalışarak nasıl bir performans göstermesini bekliyorsunuz? Bu işte müsteşarlık ya da kuvvetin isteri önemli değil anlatamadığımız nokta o. Bu alım tamamen siyasi bir alımdır. Yerli savunma sanayi forumlarını/sayfalarını okuyun hiçbirinde F-35'e S-400'ü seçelim yazmaz mantık bunu gerektirir çünkü. NATO üyesi bir ülkenin çıkarları tamamen ters olan bir ülkeden milyar dolarlık bir silah alması akla mantığa hiçbir şeye sığmaz. F-35 über bir sistem mi değil ama sadece sensör füzyonu bile başlı başına büyük bir kriter seçmek için. Bugün S-400'ü hangi akıl ve mantıkla radar ağımıza entegre edeceksin? Kaynak kodlarından çalışma prensibine kadar her şeyi farklı bir sistem kaldı ki NATO izin veriyor mu entegre etmene? Daha dün ''Defenceturk.net'' sitesinde bir arkadaş bizim İ sınıfı ile Rusların Amiral Grigoroviç sınıfı gemilerini karşılaştırmış orada bile radar konusunda ne kadar eski olduğu yazarken S-400 gibi PESA radara sahip bir sistemden nasıl bir performans bekliyorsunuz merak ediyorum (bu arada bu sitedeki yazı %100 güvenilir değil diye itiraz edebilirsiniz ama bu sitede bugüne kadar yalan makale/habere rastlamadım). Günün sonunda S-400'ün getirisinden çok götürüsü olacağı kesin gibi. CAATSA yaptırımları ağırlaşırsa TF-X'i uçurmak için motor bile alamayabiliriz.

Akdeniz'de yaşanan gerginlikler sonucu hava savunma sistemlerimizi çeşitlendirme ihtiyacımız olduğu aşikardı. Bakın surekli jetler ile savunma veya devriye yapamazsın. Bir tehdit algılandığında sen jet uçağı kaldırıyorsan o tehdit zaten başucuna kadar gelmiş demektir. Savunma sistemlerinin mantigi cok baska.

Sistemin gelecegi hakkinda daha fazla da konusmaya gerek yok. Zamanla bekleyip gorecegiz. Dışişleri Bakanlığı NATO'ya entegre olmayacak, kendi kontrolümüzde olacak açıklaması yaptı zaten. LINK 1 ve IFF sistemlerini de daha once anlattık, tekrarlatmayin.

Akdeniz'de yaşanan gerginlikler sonucu hava savunma sistemlerimizi çeşitlendirme ihtiyacımız olduğu aşikardı. Bakın surekli jetler ile savunma veya devriye yapamazsın. Bir tehdit algılandığında sen jet uçağı kaldırıyorsan o tehdit zaten başucuna kadar gelmiş demektir. Savunma sistemlerinin mantigi cok baska.

Sistemin gelecegi hakkinda daha fazla da konusmaya gerek yok. Zamanla bekleyip gorecegiz. Dışişleri Bakanlığı NATO'ya entegre olmayacak, kendi kontrolümüzde olacak açıklaması yaptı zaten. LINK 1 ve IFF sistemlerini de daha once anlattık, tekrarlatmayin.
Doğru çeşitlendirelim de bunu neden Rus sistemiyle yapıyoruız? Bugüne kadar zaten kapanmamış bir açık kaldı ki hava savunma sistemlerine yatırım yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz. Rus sistemine verilen parayla yerli HSS'yi beklemek daha mantıklı değil miydi? Radar konusunda zaten bayağı bir aşama katettik füze konusunda da bayağı bir yol aldığımızı düşünüyorum. Bu kadar parayı yerli HSS'ye yatırsaydık daha yararlı olmaz mıydı? Yerli İFF'yi taktık diyelim Link-16'yı nasıl yapacağız? Ordunun çoğu NATO menşeili malzeme bu kadar kaynak kodu vs. nasıl halledilecek? Kaynak kodunu Ruslar verdi mi onu da bilmiyoruz. Hocam bu arada buradaki arkadaşlarla tartıştığınız için ilerideki konulara gelmemezlik yapmayın lütfen.

Captain SAS adlı arkadaşa çok bir şey anlatmaya gerek yok. S-400 uçanı kaçanı vuran dünyanın en iyi hava savunma sistemidir(!) Bugün ağ destekli harp yapamayan hiçbir sistem tam performans veremez 1960 ya da 70'lerde yaşamıyorsunuz. Bugün bütün araç ve gereçler birbirleriyle iletişim içindeyken S-400 gibi bir sistemin tek başına çalışarak nasıl bir performans göstermesini bekliyorsunuz? Bu işte müsteşarlık ya da kuvvetin isteri önemli değil anlatamadığımız nokta o. Bu alım tamamen siyasi bir alımdır. Yerli savunma sanayi forumlarını/sayfalarını okuyun hiçbirinde F-35'e S-400'ü seçelim yazmaz mantık bunu gerektirir çünkü. NATO üyesi bir ülkenin çıkarları tamamen ters olan bir ülkeden milyar dolarlık bir silah alması akla mantığa hiçbir şeye sığmaz. F-35 über bir sistem mi değil ama sadece sensör füzyonu bile başlı başına büyük bir kriter seçmek için. Bugün S-400'ü hangi akıl ve mantıkla radar ağımıza entegre edeceksin? Kaynak kodlarından çalışma prensibine kadar her şeyi farklı bir sistem kaldı ki NATO izin veriyor mu entegre etmene? Daha dün ''Defenceturk.net'' sitesinde bir arkadaş bizim İ sınıfı ile Rusların Amiral Grigoroviç sınıfı gemilerini karşılaştırmış orada bile radar konusunda ne kadar eski olduğu yazarken S-400 gibi PESA radara sahip bir sistemden nasıl bir performans bekliyorsunuz merak ediyorum (bu arada bu sitedeki yazı %100 güvenilir değil diye itiraz edebilirsiniz ama bu sitede bugüne kadar yalan makale/habere rastlamadım). Günün sonunda S-400'ün getirisinden çok götürüsü olacağı kesin gibi. CAATSA yaptırımları ağırlaşırsa TF-X'i uçurmak için motor bile alamayabiliriz.
Ben S-400 uçanı kaçanı vurur mu dedim? sen ne çeşit bir saptırma makinesisin bilmiyorum ama ondan sonrasını okumadım ve artık beni etiketlemeden görmeden sosyalde yoluna devam et. Bu arkadaşın benim hakkında dediklerine inanmayın, ne kadar ikaz etsem fark etmiyor, sürekli aynı şeyi çarpıta çarpıta söylüyor. S-400 tamamen çöp diyorsun ve oradan buradan öğrendiğin bilgileri bile yanlış yorumluyorsun. Seninle tartışmak imkansız, YouTuber'lerden öğrendiğin bilgilerin ve mantık dediğin kavramın o kadar çok çürüdüğünü gördüm ki neyse anlatmaya gerek yok. Akdeniz'de, Ege'de, Karadeniz'de kaç ülkenin uçağı uçuyor farkında değilsin, gelmiş burada acil kod ile ihtiyaç olmayan F-35 davasını görüyorsun. F-35 ihtiyacımız var evet ama savunma sisteminden daha öncelikli değil. F-16'lar için AESA radarı entegrasyonu 5 seneye bitecek. Senin elinde jet var ama caydırıcı bir tane hava savunma sistemi yok. S-400'den başka çare yoktu, Macron sana Aster-30 verir sanıyorsan çok beklersin. Amerikan kongresininde Patriot verme ihtimali 0.

@Because Im Batman IFF denilen olay kodlardan ve bir kutudan ibaret. Kendi iletişim ve dost düşman birliğimizi yazıyoruz zaten biz, alıp onu entegre edecekler. Zor bir şey değil.

LINK 16'yı da önceki mesajlarda söylemiştim.

Entegre olmadan sistem cop degil, sadece her seyi NATO'ya bagli bir ulkenin kendi entregrelerini duzgun saglayamadigi surece sistem verimsiz hale gelebilir, karmasa yasar. Hepsi bu. Turkiye onune tas koyulmadigi surece bunu yapamayacak bir ulke degil. ABD ve Avrupa menşeili hava savunma sistemlerini alamazdık. Alsak bile bize dandik sistemleri kazık fiyatlara kakalayacaklardı. Bunları alıp goz mu boyasaydık?

Konuyla alakası okudugu 2-3 makaleden ibaret olanları sorularla sikistirinca konudan nasıl kactigini gorduk, cevap veremediler. Bazıları sadece kendini bilgili sanarak bilgisizligini kanıtlayıp komik duruma dusmeyi seviyor.

Bence asıl tartışma konusunu kaçırıyorsunuz. Bu sistemi satın almak için verilen parayı bir kenara koyalım, yaptırımlar yüzünden kaybettiğimiz çok daha fazla miktarları ve bu sistemlerin "bu faturaya" değip değmediğini konuşalım.

1- Zaten sorunlarımız olan bir birlikle aramızı daha da açtık.
2- Orta vadede o sorunların önemli kısmını çözme şansımız varken lobi faaliyeti nedir bilmeyen bir yapılanma yüzünden o şansımızı kaybettik.
3- Yana yakıla NATO'ya girmek için yanlamamıza neden olan ülke ile birlikte o birliğe meydan okuduk. Eğer bu ülke Rusya olmasaydı fatura zaten bu kadar kabarık çıkmazdı.
4- Yıllardır içinde bulunduğumuz projeden kovulduk.
5- Askeri ambargolar nedeniyle alternatif yollarımız tıkandı ve bu sisteme verilenin de kat kat fazla zarara uğradık.
6- Bu sistemin sadece kendi radarıyla bile kullanılsa çöp olmayacağı ortada fakat dahil edeceğimiz kendi ağımız da üst düzeyde olmazsa önemli avantajlarından birini kullanamayacakken bu kadar para vermek normal mi?
7- NATO içindeyken Yunanistan'ın gelip bizi bombalama ihtimali mi vardı? Orta vadede iyi bir siyasi iş birlikle birlikte NATO standartlarında ve onların desteğini alarak bu açığımızı kapatma şansımız varken bunu yapmadık.
8- Rusya'nın tuzağına düşmeyi nasıl bu kadar kolay kabulleniyorsunuz?

NATO tarafında değilim ama Rusya gibi bir ülke bizim dibimizdeyken bir birlikten üstelik tam onların istediği gibi dışlanıp yalnız kalma ihtimalini göze almanın mantıklı bir tarafı yok. Hepimiz kabul edelim, bu sistemler alınırken sonuçları da kimsenin umrunda olmadı. Her zaman olduğu gibi tek bir kişinin talimatıyla bu işe girişildi. Ülke içinde bu politikaya alışmış olan bir yapı, bunu yurt dışında yaparsa da sonuçlarının ne olduğunu görüyoruz.

Olabilecek en mantıklı seçim şu anda yürüttüğümüz ve çoğunda başarılı olduğumuz projelerde daha yüksek tamamlanma oranlarını yakaladıktan sonra İsveç gibi bir ortaklık modeline girmemiz olurdu. Daha kendi ayaklarımız üstünde durmakta zorlanırken, yaptığımız projelerden en kritik olanlarından bazıları için yurt dışına bu kadar bağımlı durumdayken bunu yapmamamız gerekiyordu. S-400 hiçbir şekilde konu içinde bile olmamalıydı.

Son 15 ayda sırf bu sistemi aldığımız için yaşadığımız kayıplara bir bakalım. Değdi mi? Bence kesinlikle değmedi, şimdi ne olacak? ABD ve NATO'ya eskisinden de büyük tavizleri vermek durumunda kalacağız ki o tavizler de çoktan başladı. Geçen yıl dost dediğin Rusya her zamanki gibi ayılığını yaptı, kafamıza bombayı da salladı. Şu anda 2 yerde birden gene düşman konumunda. Rusya ile iş birliği yapmak ne demek?

Bence asıl tartışma konusunu kaçırıyorsunuz. Bu sistemi satın almak için verilen parayı bir kenara koyalım, yaptırımlar yüzünden kaybettiğimiz çok daha fazla miktarları ve bu sistemlerin "bu faturaya" değip değmediğini konuşalım.

1- Zaten sorunlarımız olan bir birlikle aramızı daha da açtık.
2- Orta vadede o sorunların önemli kısmını çözme şansımız varken lobi faaliyeti nedir bilmeyen bir yapılanma yüzünden o şansımızı kaybettik.
3- Yana yakıla NATO'ya girmek için yanlamamıza neden olan ülke ile birlikte o birliğe meydan okuduk. Eğer bu ülke Rusya olmasaydı fatura zaten bu kadar kabarık çıkmazdı.
4- Yıllardır içinde bulunduğumuz projeden kovulduk.
5- Askeri ambargolar nedeniyle alternatif yollarımız tıkandı ve bu sisteme verilenin de kat kat fazla zarara uğradık.
6- Bu sistemin sadece kendi radarıyla bile kullanılsa çöp olmayacağı ortada fakat dahil edeceğimiz kendi ağımız da üst düzeyde olmazsa önemli avantajlarından birini kullanamayacakken bu kadar para vermek normal mi?
7- NATO içindeyken Yunanistan'ın gelip bizi bombalama ihtimali mi vardı? Orta vadede iyi bir siyasi iş birlikle birlikte NATO standartlarında ve onların desteğini alarak bu açığımızı kapatma şansımız varken bunu yapmadık.
8- Rusya'nın tuzağına düşmeyi nasıl bu kadar kolay kabulleniyorsunuz?

NATO tarafında değilim ama Rusya gibi bir ülke bizim dibimizdeyken bir birlikten üstelik tam onların istediği gibi dışlanıp yalnız kalma ihtimalini göze almanın mantıklı bir tarafı yok. Hepimiz kabul edelim, bu sistemler alınırken sonuçları da kimsenin umrunda olmadı. Her zaman olduğu gibi tek bir kişinin talimatıyla bu işe girişildi. Ülke içinde bu politikaya alışmış olan bir yapı, bunu yurt dışında yaparsa da sonuçlarının ne olduğunu görüyoruz.

Olabilecek en mantıklı seçim şu anda yürüttüğümüz ve çoğunda başarılı olduğumuz projelerde daha yüksek tamamlanma oranlarını yakaladıktan sonra İsveç gibi bir ortaklık modeline girmemiz olurdu. Daha kendi ayaklarımız üstünde durmakta zorlanırken, yaptığımız projelerden en kritik olanlarından bazıları için yurt dışına bu kadar bağımlı durumdayken bunu yapmamamız gerekiyordu. S-400 hiçbir şekilde konu içinde bile olmamalıydı.

Son 15 ayda sırf bu sistemi aldığımız için yaşadığımız kayıplara bir bakalım. Değdi mi? Bence kesinlikle değmedi, şimdi ne olacak? ABD ve NATO'ya eskisinden de büyük tavizleri vermek durumunda kalacağız ki o tavizler de çoktan başladı. Geçen yıl dost dediğin Rusya her zamanki gibi ayılığını yaptı, kafamıza bombayı da salladı. Şu anda 2 yerde birden gene düşman konumunda. Rusya ile iş birliği yapmak ne demek?
S-400 alınca F-35 projesinden çıkarılacağımızı sen tahmin edebiliyorsan devlette tahmin etmiştir merak etme. Seni kovdular gibi bir durum yok ortada, planı projesi çizilmeyen bir şeyden hemen vazgeçilmez merak etmeyin. NATO'nun cebini tutmak yerine yanında durmak gerektiğini hatırlatırım. Bu Amerika'ya ve NATO'ya siyasi bir mesaj olduğunu da unutmayalım. Bazen bazı şeylerden vazgeçmekten başka çaren kalmaz, yapmasaydık 90'lardaki köle ülkeden farklı olmazdık. Bugün F-35 olsaydı sen gidip Libya'da uçuramazdın zaten.Ben devletin bu projeye girmesinin sebenini sadece tecrübe ve para olarak görüyorum. F-35 uçurup işletecek bir ekonomiye sahip değiliz. Alternatif yollarında yoktu ki tıkansın? Macron sana Aster-30 mu verecek sandın? Amerikan kongresi eski Perry sınıfı fırkateynlerinin verilmesi için bile konuyu açmamış sana Patriot mu verecekti? Ben gelen S-400'lerin ihraç modeli olmadığını düşünüyorum ve Rusların savunma yapısının mantığıda bir nebze çözüldüğüne inanıyorum. Pahalı bir senaryo olduğu gerçeğini kimse inkar etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
ABD gibi izole bir coğrafyada değilsen füze + uçak kombinasyonunu savunmada kullanmak zorundasın. Aklı başında herkes bunu bilir. Böyle bir coğrafyada ve günümüzde çok yakınımızda yaşanan gerginlikleri düşündüğümüzde hala 2 F-16 devriyesiyle savunma yapmayı düşünenler varsa olayı çoktan kaçırmışlar.

S-400 bize doğrudan ve dolaylı yoldan ekonomik olarak çok zarar verdi. Bunu kimse inkar etmiyor zaten. Kimse de S-400 kusursuzdur demiyor ancak Rusların, Avrupa ve ABD'ye göre bu işlerde daha iyi olduğu da bir gerçek. Bir sistemin sadece radarına bakarak ''bu kötü'' diyemezsin. Ben de sana F-35 için 50 tane negatif yan sayarım. E ne oldu şimdi bayıldığınız F-35 çöp mü oldu? Önceki sayfada da 600 mesajlı ''katkılı'' üyeye de aynı şeyleri söyledim, adam 5 saniyede yıllar dökülen ve milyar dolarlar harcanan sistemleri çöp oğlu çöp ilan etti. :D Ama anlat anlatabiliyorsan.

@Yararsız Üye Peki şu an ne yapmalıyız? Var mı önerilerin? :D

Geri
Yukarı