S400'ün faturası şimdi ne olacak?

Peki şu an ne yapmalıyız? Var mı önerilerin?
Bence zaman makinesini bulup geçmişte bir yerlere gidip şimdiki bilgilere sahip şekilde bir şeyleri düzeltme yoluna gitmemiz lazım. Fakat gitmemiz gereken zaman 15 ay öncesi değil, anladın sen. :D Mesela 2008 yılına kadar olan dönemde akan inanılmaz paraları etkin kullanabilirdik. Başlangıç tarihini yazmayayım, başım belaya girmesin. Betona ve daha fazlasına gömülen yüz milyarları düşünüyorum da, çok büyük kayıplarımız oldu çok...

Karşı olduğum şey hava savunma sistemi değil bu arada, karşı olduğum şey tarihsel çıkar düşmanlığımız olan ülke ile birlikte üstelik tam onların istediği gibi hareket edip kendimizi daha da yalnızlaştırmamız.

Pentagon Patriot satmadıysa emin olun gene bi çıkar söz konusudur. Fakat Rus ayısına güven olmaz düşürdüğümüz uçağın intikamını 33 şehidimizle aldılar Rus ayısı ile işbirliği yapılmaz. İstediği kadar teknolojileri Patriota kıyasla ileri olsun her konuda millileşmek çok önemli.

Değiştirecek çok şey var, saatlik kiralamayalım zaman makinesini.

@Silinen üye F-35 ucuz bir uçak değil, saatlik uçuş gideri ve bakım maliyetleri (kompleks sistemleri yüzünden) belli ancak Türkiye F-35 kaldıramayacak kadar ezik de değil. Boşa giden paraları askeri bütçeye yatırsan F-35 kaldırırsın kaldırmasına ancak olay bu değil. Olay senin savunma hattını artık sadece uçak savunmasından çıkartman gerektiğini öğrenmekte.

Bu coğrafyadaki bir ülkeyi sadece uçakla savunamazsın, bitti. Katılmayan varsa söylesin, parlak fikirleri duyalım. Türkiye'nin alçak irtifa hava savunması da berbat durumda, örneğin.

Yunan çomarlar çok seviniyordur şimdi F-35'ler yüzünden.

Son düzenleme:
Bu coğrafyadaki bir ülkeyi sadece uçakla savunamazsın, bitti. Katılmayan varsa söylesin, parlak fikirleri duyalım.
Direkt bunu savunan varsa ben de birkaç laf edeyim ama o sistem S-400 olmamalıydı. Zaten yeterli sayıda batarya da alamayacağız. Kendi radar ağımızı şimdikinden daha etkin hale getirmedikten sonra o sistemler de ufak bir stratejik konumlandırma hatasına kurban gidecek kör noktalara sahip olabilirler. Bir sürü etken var biliyorsun. Kaybedilenlerden sonra batarya başına ne kadarlık bir maliyete neden olduğunu hesaplamak zaten imkansız.

Yunan çomarları çok seviniyordur şimdi F-35'ler yüzünden.
Onların F-35 alamamızdan daha da çok sevindikleri şey NATO ile aramızı daha da açmamız. Artık öyle tavizler vereceğiz ki Yunanistan da o taleplerin arasına kendi çıkarına olacak bazı şeyleri ekleme şansı bulacak.

Değiştirecek çok şey var, saatlik kiralamayalım zaman makinesini.

@Silinen üye F-35 ucuz bir uçak değil, saatlik uçuş gideri ve bakım maliyetleri (kompleks sistemleri yüzünden) belli ancak Türkiye F-35 kaldıramayacak kadar ezik de değil. Boşa giden paraları askeri bütçeye yatırsan F-35 kaldırırsın kaldırmasına ancak olay bu değil. Olay senin savunma sistemlerini artık uçak savunmasından çıkartman gerektiğini öğrenmekte.

Bu coğrafyadaki bir ülkeyi sadece uçakla savunamazsın, bitti. Katılmayan varsa söylesin, parlak fikirleri duyalım.

Yunan çomarlar çok seviniyordur şimdi F-35'ler yüzünden.
Ben bu konuda biraz eksik yazmışım, aslında anlatmak istediğim 100+ jeti idame ettirebilmemizin çok zor olduğuydu. F-16'lar bile 2 kere düşünüldükten sonra kaldırıldığını düşünürsek bu tezimin doğru olduğunu gösteriyor. Özet olarak artık uçak ile hava savunma dönemi bitti bu bir gerçek. Düşmana ve çevrendeki tehditlere karşı bir hava savunma sistemi geliştirmek için elinde bir hava savunma sistemi olması gerekiyor. Şimdiye kadar yaşadığım tecrübelere dayanarak söylüyorum, teknolojiyi okulda veya kitapta öğrenemezsin. Sök, tak, fırlat yapmadan bu sistemin geliştirilmesi mümkün değil. En büyük umudum, uzun menzilli füze motorunun transfer edilmesidir. SOM, Atmaca gibi seyir füzelerimizin motoru Fransız Safran şirketinden alınıyor. Kale grubunun geliştirmeye çalıştığı KTJ motordan ses seda çıkmadı. Yani demek istediğim bu boyutlardaki füzelerimize motor bulamıyoruz. Uzun menzilli bir hava savunma sistemine 3-4 yılda ezbere motor geliştirmek imkansızdır. Satın alımından sonra RTE sürekli teknoloji transfer ettik diye söyleniyordu, boya veya tekerlek transfer etmediler sonuçta. İllaki kritik bir şey vardır, Amerikanın bize verdiği bombaların bile patlayınca %50 az etki ettiğini söyleyen kuvvet komutanlarımız var. Bize gelen ihraç F-35'lerin ileride Block'lar şeklinde geliştirilecek olan TF-X'den uzun vadede daha karlı olacağını düşünmüyorum. Yunan çomarları anca YouTube yorumlarında savaşır, yani onlardan yana sıkıntımız yok. Biz Girit yakınlarında sondaj vurduğumuzda bakalım ne kadar sevinecekler. :

Teknoloji transferi konusunda çok ümitlenmeyin imzanın üstündeki yazıları görmeden önce. A400M'de de teknoloji transferi yapıyoruz sözde ama teknolojiden kasıt kaporta, anlatabiliyor muyum? :D

Benim demek istediğim şu, bizim hava savunma sistemine ihtiyacımız olduğu aşikar. Öyle ya da böyle bir sistem alınacaktı ve bu da S-400 oldu. Bu alımın arkasındaki gölgeleri inkar edip de bu alıma siyasi ve tek adam aldı, bitti gitti diyenlere söylüyorum. Biz hava savunma arayışına önce Patriot ile başladık. E peki bizi sözde çok seven NATO, ABD neden vermedi? Neden rest çekti? Ya da 2. görüşmede Pentagon ve ABD lobisi neden Türkiye gibi sorunlu coğrafyaya (kendi çıkarları da söz konusu) sahip bir ülkeye bomboş paket Patiotları layık gördü?

Bence Türkiye'yi oturup ağlayacak sandılar ve S-400 gibi Rus sistemlerine yönelemeyecek sandılar. Türkiye bunu yapınca da ambargolar ve F-35 gibi projelerle ders vermeye çalıştılar. Trump ve lobinin birbirine çok zıt hareketleri de bu hareketi beklemediklerini gösteriyor fazlasıyla.

F-35'lerin ileride Block'lar şeklinde geliştirilecek olan TF-X'den uzun vadede daha karlı olacağını düşünmüyorum.
Doğru ancak şöyle bir sorunumuz var. Elimizdeki kısıtlı sayıdaki F-16 ve zaten emekli olma vakti çoktan gelmiş olan F-4'ler ile belki de 15-20 yıl daha "idare" etmek zorunda kalma ihtimalimiz de en az hava savunma sistemimizdeki eksiklik kadar zaaf oluşturmayacak mı?

F-16 TF-X projesi bitene kadar (biterse) iyice yaşlanacak, bu süreçte kırımlar da olacak ve sayısal etkinlik giderek düşecek. İşin bu kısmını hesaba katmışsındır umarım. Elimizdeki avcı filoları "sayısal" olarak bizim gibi bir ülkeye yeterli değil.
E peki bizi sözde çok seven NATO, ABD neden vermedi?
Kim dedi NATO'nun bizi sevdiğini? :D Rusya ve doğu bloğu gibi bir tehdit yüzünden stratejik avantaj için bize ihtiyaçları olmasa umurlarında olmayız. S-400 almak yerine geçen gün dediğim gibi, ardımın bir lobu büyüklüğündeki Kıbrıs ve Ermenistan kadar bile siyasi beceriye sahip olsak o sorunlar orta vadede çözülürdü. O orta vadede de NATO üyesiyken ne Yunanistan tepemize bombayı atardı ne de Rusya yaptığından farklı şekilde saldırırdı. S-400 aldık da ne oldu? Ruslar bilmiyor muydu askerlerimizin orada olduğunu? Biz konum bilgilendirmesi yapmamış bile olsak istihbaratları uyuyor mu?

Son düzenleme:
Kim dedi NATO'nun bizi sevdiğini? :D Rusya ve doğu bloğu gibi bir tehdit yüzünden stratejik avantaj için bize ihtiyaçları olmasa umurlarında olmayız. S-400 almak yerine geçen gün dediğim gibi, ardımın bir lobu büyüklüğündeki Kıbrıs ve Ermenistan kadar bile siyasi beceriye sahip olsak o sorunlar orta vadede çözülürdü.
Doğant ve bazıları seviciliğini yapıyor. Mesajlar açık değil mi?

Ana fikri kaçırıyorsun. TR'nin açığı vardı hani. O açığı nasıl kapatacağız, bekleyerek mi yoksa F-35'ler gelince onları sınırda gezdirerek mi? :D
Ruslar bilmiyor muydu askerlerimizin orada olduğunu? Biz konum bilgilendirmesi yapmamış bile olsak istihbaratları uyuyor mu?
Biliyordu. Bile bile attılar bombaları zaten. Hava sahasını neden açmadılar sanıyorsun? Şehit olan askerlerimiz Rusların çok mu umurunda? Milyar dolarları ceplerine soktular, işleri bitti onların.

Ana fikri kaçırıyorsun. TR'nin açığı vardı hani. O açığı nasıl kapatacağız, bekleyerek mi yoksa F-35'ler gelince onları sınırda gezdirerek mi? :D
S-400 alınca o açığımız tamamen kapandı mı? Orta vadede işbirliği içinde sorunları çözüp çok daha fazla bataryayla o sorunu çözebilme şansımız olabilirken bize bir sürü sorun çıkaracak diğer seçenek tercih edildi.

Sana 2 soru sormak istiyorum.

1- Rusya ile aramız daha kötüleşip iş bölgesel çatışmalara doğru iyice kaymaya başladığında NATO'ya tekrar yanladığımız zaman bizden neler talep edecekler? Bunların ne kadarını kabul etmek "zorunda" kalacağız?

2- Rusya ile direkt bir sorunumuz oldu diyelim, bu füzeleri onlara karşı kendimizi korumak için kullanabilecek miyiz? :D Yunanistan'dan kat kat daha ciddi bir tehdit Ruslar bizim için ve onlara karşı hiçbir işe yaramayacak bir sistemi alıyoruz.
Milyar dolarları ceplerine soktular, işleri bitti onların.
İşte sorun da burada. Sizler açığımızı kapatmak için "uygun" bir yol bulmayı değil, Ruslar ile iş birliğine girmiş olmamızı savunur durumdasınız şu anda. Bu seçeneğin bizden yaptığı götürülerin, bu sistemlerin bize sağladıklarından kat kat daha fazlası olduğunu kabul etmek istemiyorsunuz.

Ben S-400 uçanı kaçanı vurur mu dedim? sen ne çeşit bir saptırma makinesisin bilmiyorum ama ondan sonrasını okumadım ve artık beni etiketlemeden görmeden sosyalde yoluna devam et. Bu arkadaşın benim hakkında dediklerine inanmayın, ne kadar ikaz etsem fark etmiyor, sürekli aynı şeyi çarpıta çarpıta söylüyor. S-400 tamamen çöp diyorsun ve oradan buradan öğrendiğin bilgileri bile yanlış yorumluyorsun. Seninle tartışmak imkansız, YouTuber'lerden öğrendiğin bilgilerin ve mantık dediğin kavramın o kadar çok çürüdüğünü gördüm ki neyse anlatmaya gerek yok. Akdeniz'de, Ege'de, Karadeniz'de kaç ülkenin uçağı uçuyor farkında değilsin, gelmiş burada acil kod ile ihtiyaç olmayan F-35 davasını görüyorsun. F-35 ihtiyacımız var evet ama savunma sisteminden daha öncelikli değil. F-16'lar için AESA radarı entegrasyonu 5 seneye bitecek. Senin elinde jet var ama caydırıcı bir tane hava savunma sistemi yok. S-400'den başka çare yoktu, Macron sana Aster-30 verir sanıyorsan çok beklersin. Amerikan kongresininde Patriot verme ihtimali 0.
Valla bir şey söyleyeyim mi kırıl ya da üzül umrumda değil ama gerçekten çok sallamasyon yazıyorsun. F-35 ihtiyacı yok ne demek? Yok ise biz bu projeye neden yıllardır ortağız? Sensör füzyonu diye bir şey duydun mu? Kaç tane 5. nesil uçak gördü de bu ülke F-35'e gerek yok diyorsun kaldı ki TF-X dediğin uçağın ilk parti üretimlerinin motor altyapısı F-16 motoru olan GE üretimi F-110 olacak bu F-110 motorunu kim üretiyor araştırdın mı? CAATSA denen yaptırımlardan haberin var mı? Kaç ülkenin uçağının uçtuğunun ne önemi var? O uçaklardan kaçı sana kısa vade de saldırı yapabilecek gücü gösterir? F-16'ya AESA radarını taktığında ne oluyor uçak direkt 5. nesil mi oluyor? Tamam F-16 bizim için iyi bir uçakta bu uçaklarda mekanik sonuçta ve ne kadar modernize edersen et gövde ömürleri dolacak. Caydırıcı bir tane hava savunma sistemimizin olmaması bize savaş falan kaybettirdi de benim mi haberim yok? Bizim acil önceliğimiz hava savunma değil BF savunmasıdır. Neredeyse herkes ile kavgalıyız tamam haklı olduklarımız olabilirde dış işleri böyle mi yönetilir peki?
@Because Im Batman IFF denilen olay kodlardan ve bir kutudan ibaret. Kendi iletişim ve dost düşman birliğimizi yazıyoruz zaten biz, alıp onu entegre edecekler. Zor bir şey değil.

LINK 16'yı da önceki mesajlarda söylemiştim.

Entegre olmadan sistem cop degil, sadece her seyi NATO'ya bagli bir ulkenin kendi entregrelerini duzgun saglayamadigi surece sistem verimsiz hale gelebilir, karmasa yasar. Hepsi bu. Turkiye onune tas koyulmadigi surece bunu yapamayacak bir ulke degil. ABD ve Avrupa menşeili hava savunma sistemlerini alamazdık. Alsak bile bize dandik sistemleri kazık fiyatlara kakalayacaklardı. Bunları alıp goz mu boyasaydık?

Konuyla alakası okudugu 2-3 makaleden ibaret olanları sorularla sikistirinca konudan nasıl kactigini gorduk, cevap veremediler. Bazıları sadece kendini bilgili sanarak bilgisizligini kanıtlayıp komik duruma dusmeyi seviyor.
Hocam sorun sadece IFF olsa amenna ama olay IFF değil sadece. İşin içinde bir sürü değişken var kaldı ki Rus sistemleri içerisinde en iyisi diyebileceğimiz S-400 var. Pantsir ya da BUK gibi sistemler günümüz harp doktrininde yeri olmayan CLOS gibi çağ dışı bir güdümleme sistemine ve radara sahip sistemler. S-400 yine radar konusunda PESA gibi çağın gerisinde bir sisteme sahip. Rusların en beğendiğim şeyi çoğu zaman füzeleri olmuştur o konuda gerçekten başarılılar. Hocam herkesin ortak noktası NATO iyilik meleği ya da sütten çıkmış ak kaşık değil ama bizim gibi coğrafyası karışık bir ülke içinde başka bir alternatifi olmayan bir birlik. Ruslar ile zaten geçmişten beri çıkarlarımız ters. Libya ve Suriye en büyük göstergesi. S-400 alarak bir açığı kapattığımız yanılgısına düşülüyor ama S-400 alarak yapacağımız en iyi şey alan savunmasıdır daha üstü yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı