S400'ün faturası şimdi ne olacak?

Olası bir savaşta elindeki füzeler bitince ne yapacaksın? Belli sayıda bir füze verilecek.
Türkiye'de parça üretimine izin verilirse füzeler burada da üretilebilir. SU-57 uçağı F-35'ten daha iyi sanırım. Patriot ve F-35'in parasını verdiğimiz halde alamadığımız için S-400 aldık diye biliyorum,yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Kontrol ne kadar bizde olacak acaba? S-500 üretimini de size vereceğiz diyorlar ama ne kadar güvenilir bilemedim. ABD Rusya aynı sonuçta zihniyet.
Rusya ABD’den daha baskıcı bu konularda. Milli yazılım vs kabul edeceklerine ben hiç ihtimal vermiyorum.
Zaten aldık artık adamlara hiçbir şey kabul ettirecek kozumuz yok.
ABD’ye bağımlı olmayalım derken Rusya’ya bağımlı olacağız. Bu çok daha kötü.
Türkiye'de parça üretimine izin verilirse füzeler burada da üretilebilir.

Bu çok zor Rus’lar sattıkları uçaklarda kesinlikle Rus malı dışında mühimmat bile kullanımına izin vermiyor.
Teknoloji transferi gibi bir adetleri yok.

Son düzenleme:
Bağımlılık konusunda evet Rusya daha kötü bir durum olur. Fakat F-35 artı Patriot yapsak bu sefer ABD gelip hayır benim personelim yönetecek derse al başına ayrı bir bela daha. SAMP-T füzeleri şimdi gündemde bu sefer. Fransa'dan üretim anlaşmalı olarak tedarik edilmek isteniyormuş.

Adam benim Google'a S-400 vs Patriot yazıp cıkanlarla konustugumu sanıyor. Bu işten anlayan biri Ruslar'ın bu konuda ne kadar iyi olduğunu ve rakipsiz olduğunu bilir. Daha da bir şey demeye gerek yok.

Patriot tek başına kötü değil. Ama S-400 dersen onun yanında hiçbir şey değil.

Konuyu açan mandacı zihniyetli arkadaşa!
Ne saçmalıyorsun sen ne mandacı zihniyeti?
Adam benim Google'a S-400 vs Patriot yazıp cıkanlarla konustugumu sanıyor. Bu işten anlayan biri Ruslar'ın bu konuda ne kadar iyi olduğunu ve rakipsiz olduğunu bilir. Daha da bir şey demeye gerek yok.
Belki 20. kez söylüyorum konu S-400 ya da Patriotlardan hangisinin daha iyi olduğu değil.

Muhtemelen S-400 daha iyidir ama hem patriot hem de F-35 sahibi olacakken S-400'ü alıp bir sürü projeyi riske atmak ülkeyi büyük bir yük altına sokar.
Altay tankı projesi bile büyük sıkıntıya girecektir.

Bağımlılık konusunda evet Rusya daha kötü bir durum olur. Fakat F-35 artı Patriot yapsak bu sefer ABD gelip hayır benim personelim yönetecek derse al başına ayrı bir bela daha. SAMP-T füzeleri şimdi gündemde bu sefer. Fransa'dan üretim anlaşmalı olarak tedarik edilmek isteniyormuş.

Yanlış hatırlamıyorsam Trump Patriotların kontrolünü Türkiye'ye vermeyi de teklif etti ama kabul etmedi bizimkiler. ABD çok daha esnek şu an bildiğiniz gibi F-16'lar neredeyse yerli uçak oldu, üzerinde her türlü değişikliği yapıyor, istediğimiz mühimmatı kullanıyoruz ama Rus'lar böyle bir şeye kesinlikle izin vermiyor.
Yalnız CAATSA yaptırımları Fransa'yı da bağlıyor yani Fransa ile iş birliği yapamayız.

Son düzenleme:

Patriot tek başına kötü değil. Ama S-400 dersen onun yanında hiçbir şey değil.
Merhaba. Sivil havacılık mı savunma sanayii hakkında mı uzmansınız?

Konunun o olmadığını biliyorum dostum. Ben yine de meraklısı için karşılaştırmasını yazacağım. Bakmak isteyen bakar. ABD, bizim kararlı oldugumuzu gorunce demode Patriot'ları teklif etti. Para ödendi, üretime geçildi ve bundan sonra gelin verelim diyor. Burada da biz onlara rest çektik, olay bu.

S400 30 yıllık bir proje ve 2007'de aktif kullanıma sokulmuştur. Ve dünyanın en gelişmiş yüksek irtifa hava savunma sistemidir. Bunu İngiliz, Amerikan, Afrikalı mühendise de sorsan, aynı cevabı verecektir. Amerikalılar da bunu reddetmiyor yani.

Patriot ise 1982 yılında aktif hizmete girmiş, eski ve demode teknolojili, alçak irtifa hava savunma sistemidir.

''S400 ile çok uzun erimde çok yüksek irtifada her türlü hava soluyan hedef ve terminal safhada balistik fuze engellenebilirken, Pac 3 her ne kadar balistik önleme kabiliyetine sahip olduğu belirtilse de nispeten çok daha düşük irtifa ve erimde hava soluyan hedefler için geliştirilmiştir.''

Bazı bilgiler yazdım buraya. Çoğu özellik bakımından 2 hatta 3'e katlıyor diyebiliriz. Çok eski ve TR'nin ihtiyacını karşılayamayacak, aşırı gereksiz pahalı bir sisteme sahip olmaktansa, böylesi daha iyi oldu.
Merhaba. Sivil havacılık mı savunma sanayii hakkında mı uzmansınız?
Daha çok sivil. Askeri bilgim de vardır.

Başta Türkiye haklı olarak Rusya’ya gitti evet ama ondan sonra bunların hesabını yapıp başka sistemlere yönelebilirdi.

Mesela İsrail’in Iron Dome sistemi var, Filistinin attığı roketlere karşı çok başarılı.
Bu konuda ne düşünüyorsun? @Jira

Atılan 700 füzeden 200 tanesini durdurabilmiş bir sözde hava savunma sistemi. Olay sonrası İsrail yetkililer %50 başarı gösteren bir hava savunma sistemi olduğunu basın toplantısında söylüyorlar. Ancak Filistin'e karşı kullanabilecekleri, sözde alçak irtifa hava savunma sistemi işte... Patriot alsak daha iyi.

Hava savunma sistemi her ülkenin harcı degildir. Ya ABD'den alırsın ya da Rusya'dan. ABD'den almanın tek sebebi müttefik olmandır. Bunun dışında Ruslar'dan alırsan daha iyi teknolojilere sahip olursun.

Geri
Yukarı