S400'ün faturası şimdi ne olacak?

dogant

Kilopat
Makaleler
33
Yer
Kadıköy
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi artık F-35 programından çıkarıldık ve bu iş %90 bitti. Türkiye birçok unsurunu F-35'e göre ayarlamıştı, havadan karaya som füzeleri, helikopter ve uçak taşıyan çıkarma gemileri projeleri de artık rafa kalkacak çünkü kullanımı mümkün olmayacak.

Eğer CAATSA yaptırımları uygulanırsa milli uçak projesi TFX de rafa kalkacak çünkü bu yaptırımlar bütün NATO ülkelerini kapsıyor. Biz hiçbir NATO ülkesi ile birlikte ürün geliştiremeyeceğiz, geliştirmeyi bırakın yedek parça bile alamayacağız.

Türkiye zaten yetersiz olan filosunun bir bölümünü yedek parça olarak kullanmak zorunda kalabilir! İran bunu yapıyor.

Buna karşılık Yunanistan elindeki F-16'ları F35 seviyesine çıkaracak bir proje için ABD'ye başvurdu, 2. Ve 3. Nesil Block 30 ve 40'ları Block 70+ seviyesine çıkarmayı planlıyor. Zaten halihazırda modern F-16 sayısı Türkiye'nin 2 katı ve bu proje hayata geçerse eğer ege'de tamamen hava üstünlüğünü ele geçirmiş olacak.

Türk ordusu saldırı stratejisinden vazgeçip savunma stratejisine geçiş yapmış oluyor.

S400 konusunda her ne kadar başlarda haklı olsak da kesinlikle bu sonuçlara değmezdi. ABD Patriotları satmayı teklif ettiğinde kabul etseydik hem bu sorunları yaşamayacak hem de hem hava savunma hem de modern uçaklarımız olacaktı.

Bir de olası bir savaşta Türkiye'nin elindeki batarya ve füzelerin yeterli olup olmayacağı konusu var. Uçaklar için yeterli olsa dahi İran gibi komşularımızın 1 dakika içinde attığı binlerce balistik füzeyi engellemesi imkansız. Bu denemeleri rocket barrage diye aratarak bulabilirsiniz.

Bu videoları izlemenizi tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Zamanında F-4'lerde Kıbrıs operasyonu yüzünden gelmemişti ama nihayetinde almıştık bence bu da öyle olacak. Belki 1-2 sene olmaz ama mutlaka alırız diye düşünüyorum ben bu uçakları. Türkiye çok fazla yatırım yaptı her şeyini buna göre düzenledi ve şimdi tüm planlar tepetaklak oldu. Sadece basit bir alıcı olsak sorun olmazdı ama olay daha karmaşık. CAATSA meselesi baya tehlikeli bırakın F-35'ı F-16'ları uçuramayacak duruma gelebiliriz ama galiba bizimkiler buna karşın yedek parça stokluyorlarmış.

Patriot hava savunma sistemi S400'ün yanından bile geçemez, ülkenin savunma stratejisi ve ekipmanı siyasi çıkarlardan daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Zamanında ABD'nin "Predator"leri satılmadığından kendi İHA/SİHA üretmeyi başardık, bu durumda onun gibi. Bu durum hemen gerçekleşmez fakat ülkenin "kendine gelmesi" 2020-21 gibi başlar diye tahmin ediyorum.

Evet ekonomi kötüye gidiyor, yaptırımlar uygulanıyor fakat ülkenin stratejik önemi de göz önünde bulundurulduğunda alınan kararların her iki taraf içinde doğru olduğunu düşünüyorum, ben ABD vatandaşı ve söz sahibi olsam ben de Türkiye için aynı kararları alırdım.

Patriot hava savunma sistemi S400'ün yanından bile geçemez, ülkenin savunma stratejisi ve ekipmanı siyasi çıkarlardan daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Zamanında ABD'nin "Predator"leri satılmadığından kendi İHA/SİHA üretmeyi başardık, bu durumda onun gibi. Bu durum hemen gerçekleşmez fakat ülkenin "kendine gelmesi" 2020-21 gibi başlar diye tahmin ediyorum.

Evet ekonomi kötüye gidiyor, yaptırımlar uygulanıyor fakat ülkenin stratejik önemi de göz önünde bulundurulduğunda alınan kararların her iki taraf içinde doğru olduğunu düşünüyorum, ben ABD vatandaşı ve söz sahibi olsam ben de Türkiye için aynı kararları alırdım.
Buradaki sorun S-400 ya da Patriottan hangisinin daha iyi olduğu değil, S-400 alımını nedniyle mahrum kaldıklarımız. Başta TCG Andolu ve üretilecek olan TCG Trakya uçaksız kalacak çünkü F-35B'nin alternatifi yok.
Bunun gibi birçok sorun var şu an.

Buradaki sorun S-400 ya da Patriottan hangisinin daha iyi olduğu değil, S-400 alımını nedniyle mahrum kaldıklarımız. Başta TCG Andolu ve üretilecek olan TCG Trakya uçaksız kalacak çünkü F-35B'nin alternatifi yok.
Bunun gibi birçok sorun var şu an.
Sadece bir örnekti, orada asıl anlatmak istediğim o gibi durumlarda "biz bunu ürettik, bunu da üretebiliriz" demekti.

Sorun şu ki ABD'nin bana göre ana maksadı ya bunlar Rus füzesi buna güvenemeyiz mantığından çok bizim güçlenmemizi istemediğini düşünüyorum. Çünkü F-35'e ortak olmayan ülkeler bile bizden önce uçakları almıştı. İsrailin çok fazla F-35 uçağı var. Bunun devamı da gelecek görünüyor. Patriot pahalı olduğundan alınmadı diye biliyorum ilk başta biz Patriot talep etsekte onlar satmadı sadece geçici olarak verdi ve süre bitince geri gönderdik. Biz S-400 anlaştıktan sonra çok geç kaldılar size satalım demekte. Bana sanki keşke S-400'leri biraz geç alsaydık diyorum en azından bir kaç tane F-35 uçağımız bulunmuş olurdu.

ABD ve NATO bizim güçlenmemizi istemiyor. Tek cümle. İlk başta bize Patriot satmadılar çünkü dandik Patriot'larına bile sahip olup, ufacık dahi güçlenmemizi istemediler. Bizim S-400'lere girişeceğimizi düşünmediler çünkü. Eski TR'nin olmadığını unuttular. Sonuç olarak Patriot'u ezen bir sisteme sahip olduk ve o uçakların er ya da geç geleceğini düşünüyorum ben.

Klasik ABD hareketleri. Süreci uzatıyorlar sadece. Kararları net olsa bizi direkt F-35 programından çıkarıp, İsrail gibi ülkeleri üretimde yerimize koyarlardı. Yapamıyorlar şu an.

Kendi uçağımızı üretirsek F-35'e de ihtiyacımız olmayacak. 10-15 yıl dayanmamız ve masadan en az sey kaybederek kalktıgımız surece uzun vadede S-400 gibi harika sistemlere yatırım yapmamızın ekmegini yiyecegiz.

Sorun şu ki ABD'nin bana göre ana maksadı ya bunlar Rus füzesi buna güvenemeyiz mantığından çok bizim güçlenmemizi istemediğini düşünüyorum. Çünkü F-35'e ortak olmayan ülkeler bile bizden önce uçakları almıştı. İsrailin çok fazla F-35 uçağı var. Bunun devamı da gelecek görünüyor. Patriot pahalı olduğundan alınmadı diye biliyorum ilk başta biz Patriot talep etsekte onlar satmadı sadece geçici olarak verdi ve süre bitince geri gönderdik. Biz S-400 anlaştıktan sonra çok geç kaldılar size satalım demekte. Bana sanki keşke S-400'leri biraz geç alsaydık diyorum en azından bir kaç tane F-35 uçağımız bulunmuş olurdu.

Hayır böyle bir şey söz konusu olmamaz, o zaman projeye baştan dahil etmezdi. Türkiye için birçok uçak üretilmeye başlamıştı zaten. Şimdi bunlar sorun çözülmezse başka ülkelere satılacak, Yunanistan alabilir.

Yapılabilecek çok şey vardı, S-400 geç alınabilirdi, vazgeçilip Patriot alınabilirdi, zaten milli hava savunma füzesi projesi de var. Yaptırımlar uygulanırsa birçok milli proje rafa kaldırılabilir.

Bu şekilde alınan S-400 ülkeye büyük zarar verdi.
ABD ve NATO bizim güçlenmemizi istemiyor. Tek cümle. İlk başta bize Patriot satmadılar çünkü dandik Patriot'larına bile sahip olup, ufacık dahi güçlenmemizi istemediler. Bizim S-400'lere girişeceğimizi düşünmediler çünkü. Eski TR'nin olmadığını unuttular. Sonuç olarak Patriot'u ezen bir sisteme sahip olduk ve o uçakların er ya da geç geleceğini düşünüyorum ben.

Klasik ABD hareketleri. Süreci uzatıyorlar sadece. Kararları net olsa bizi direkt F-35 programından çıkarıp, İsrail gibi ülkeleri üretimde yerimize koyarlardı. Yapamıyorlar şu an.

Kendi uçağımızı üretirsek F-35'e de ihtiyacımız olmayacak. 10-15 yıl dayanmamız ve masadan en az sey kaybederek kalktıgımız surece uzun vadede S-400 gibi harika sistemlere yatırım yapmamızın ekmegini yiyecegiz.
Patriot dandik mi? Patriot'u dandik yapan nedir?

Ambargo uygulandığı zaman yerli uçak sence nasıl üretilebilecek?
Mevcut uçakların bakımı bile riske girmiş olacak buna yolcu uçakları da dahil.

Yani Türkiye Saldırı doktrininden vazgeçip savunma doktrinin benimsemiş oldu aslında.

Son düzenleme:
Hayır böyle bir şey söz konusu olmamaz, o zaman projeye baştan dahil etmezdi. Türkiye için birçok uçak üretilmeye başlamıştı zaten. Şimdi bunlar sorun çözülmezse başka ülkelere satılacak, Yunanistan alabilir.

Yapılabilecek çok şey vardı, S-400 geç alınabilirdi, vazgeçilip Patriot alınabilirdi, zaten milli hava savunma füzesi projesi de var. Yaptırımlar uygulanırsa birçok milli proje rafa kaldırılabilir.

Bu şekilde alınan S-400 ülkeye büyük zarar verdi.
Bunu emin olun S-400 alınırken kimse demedi işte ABD ambargo uygular yada keşke geç alalım filan diyen çünkü kimse böyle bir tepki beklemiyordu. Eminim bu olacakları bilsek her türlü geç alırdık diye düşünüyorum.
Türkiye'te ayırıldığını biliyorum ama ambargo işini geçtim bize teslim edilecek olan 2 F-35 bile çok teslim edildi o ara İsrail bir çok F-35 ile sınır dışı harekat düzenliyordu yüzde yüz diyemem ama ben öyle hissediyorum. Yunanistan'da S-300 var veya diğer Avrupa ülkelerinde Rusya'dan aldıkları bir çok şey vardır bunlar göze batmıyor da bizim füzeler batıyor.

Geri
Yukarı