Sabah aç karna fitness yapılması sağlıklı mı?

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Sabah 7'de spor salonuna gidip yağ yakımının hızlı olması amacıyla aç karna spor yapmayı planlıyorum. İnternetten araştırdım. Dandik Sabah gazetesi bir haberinde kaslar yakıldığı için sağlıklı değildir demiş. Diğer haberinde yağ yakımı hızlanacaktır demiş. Bilen bir arkadaşım varsa sabah aç karna spor yapmak sağlıklı mıdır? Kan şekeri düşmesi ile ilgili bir sorun yaşar mıyım?

Spor derken nasıl bir spordan bahsediyoruz? Kardiyo mu yoksa ağırlık çalışmak mı?

Aç karnına kardiyo yapılabilir çünkü vücutta karbonhidrat yok, direkt yağ yakımı başlar. Fakat ağırlık çalışılmamalı, vücutta karbonhidrat çok az olduğundan dolayı vücut spor sırasında yağ ile beraber kasları da yakma eğilimi gösterir.

Spor derken nasıl bir spordan bahsediyoruz? kardiyo mu yoksa ağırlık çalışmak mı?

Aç karnına kardiyo yapılabilir çünkü vücutta karbonhidrat yok, direkt yağ yakımı başlar. Fakat ağırlık çalışılmamalı, vücutta karbonhidrat çok az olduğundan dolayı vücut spor sırasında yağ ile beraber kasları da yakma eğilimi gösterir.

Hocam vallahi ben aç karınla tüm gün enerjik kalıyorum at bile koştururum aç karınla gün sonunda ama kilom azdır acaba bu yüzden mi vücut kasım'ı eritiyor diye mi?

Hocam vallahi ben aç karınla tüm gün enerjik kalıyorum at bile koştururum aç karınla gün sonunda ama kilom azdır acaba bu yüzden mi vücut kasım'ı eritiyor diye mi?
Hocam kaç kilosunuz? Ayrıca sağlık ocağında ya da gittiğiniz bir spor salonu varsa orada BMI değerinizi ölçtürün. Yağ oranınız kaç, kas kütleniz ne kadar öğrenin.

Hocam kaç kilosunuz? Ayrıca sağlık ocağında ya da gittiğiniz bir spor salonu varsa orada bmı değerinizi ölçtürün. Yağ oranınız kaç, kas kütleniz ne kadar öğrenin.

Bmı değeri 16 hocam yaşım 14 boyum 173 cm kilo 48 bayağı da üzülüyorum kilo alamıyorum diye. Evde aletsiz egzersizler yaparım o kadar.

Bmı değeri 16 hocam yaşım 14 boyum 173 cm kilo 48 bayağı da üzülüyorum kilo alamıyorum diye. Evde aletsiz egzersizler yaparım o kadar.
Hocam 16 çok düşük bir değer ki kilonuzda zaten bunun sebebini belli ediyor. Ne bulduysanız yiyin, yağlı vs. düşünmeden. Ayrıca aletsiz vücut ağırlığı ile yaptığınız hareketler size pekte fayda sağlamaz. Spor salonuna gidip ağırlık altına girip çalışmanızı öneririm. Kaslarınızı ne kadar yırtıp strese sokarsanız kaslarınız o kadar gelişir, o kadar kilo alırsınız. Protein ve lif ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.

Spor derken nasıl bir spordan bahsediyoruz? Kardiyo mu yoksa ağırlık çalışmak mı?

Ağırlık çalışıyorum. Kahvaltımı yapıp gitsem sabah bir sorun olur mu? Veya biraz daha geç saatlerde yapmam daha mı sağlıklı olur?

Ağırlık çalışıyorum. Kahvaltımı yapıp gitsem sabah bir sorun olur mu? Veya biraz daha geç saatlerde yapmam daha mı sağlıklı olur?
Ağırlığı çalıştığınız zaman önemli değil, önemli olan karbonhidratı bolca alıp almamanız. Ağırlık girecekseniz karbonhidratı vücuduna yüklemeniz lazım, hem enerji verir hem de kasların yanması gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Kilonuz, yağ durumunuz gibi şeylere göre değişen durumdur, mesela hem spor yapan hem kilo almaya çalışan için çok uygun değildir. Öte yandan sabahları damarların en sert olduğu zamandır bu yüzden kalp krizi gibi durumlara çok dikkat etmek gerekir ısınmayı kesinlikle es geçmeyin. Sabah o kadar erken saatte ağırlığın altına girmeyin bence, mesela kalkınca şınav mekik gibi ufak hareketlerle başlayabilirsiniz. Hem böylece daha çok acıkır ve sabah öğününü daha güzel alırsınız.

Ağırlığı çalıştığınız zaman önemli değil, önemli olan karbonhidratı bolca alıp almamanız. Ağırlık girecekseniz karbonhidratı vücuduna yüklemeniz lazım, hem enerji verir hem de kasların yanması gibi bir sorunla karşılaşmazsınız.
Hocam ben kendimle ilgili birşey sormak istiyorum size, sabah 7 de kalkıp kahvaltımı yapıyorum ve işe gidiyorum, öğlen 12-1 arası
Öğle yemeği yiyorum, akşam 5.30 dada eve gidiyorum. Sporu akşam yemeğinden önce mi yapmalıyım yoksa sonra mı? Bu arada kilo almam gerekli yani göbek eritme kilo verme gibi bir durumum yok.

Geri
Yukarı