Sabit 60 FPS 100 FPS'ye göre daha akıcı oluyor

Coolpanda

Kilopat
Sorunumu şu videodan görebilirsiniz. Bu sorunun çoğu kişide olduğuna inanıyorum. Arkadaşlarimin evindeki sistemlerde de aynı takılmaları gördüm. 120FPS aldığım oyunda telefon ile ağır çekim yaptım. Her saniye içinde çok kez takılma yaşıyorum. FPS 120 olmasına karşın hissiyat 40FPS gibi çünkü her 4 frameden 1'i takılıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyunlarda 100 üzerinde FPS alıyorum. Sabit 60FPS yaptığım zaman çok daha akıcı oluyor hatta izlediğimiz 60FPS videolar kadar akıcı oluyor oyun (videolar biliyorsunuz 60FPS olsa bile çok akıcı görünüyor). Yüksek FPS hiç akıcı değil, ne yapabilirim?

Birçok sıfır kasa ve laptop denedim. Sadece bir tane HP Pavilion GTX 1650 içeren laptop hariç hepsinde aynı sorun vardı. FPS yüksek ama akıcılık sıfır.

Monitörüm: Gigabyte M27Q 2K 170Hz DP ile bağlı. Free-Sync ve G-Sync compatiable ile denedim. V-Sync denedim. Çözüm olmadı.
.Başka monitörlerde de aynı sorun oluyor.

Sıfır alıp denediğim ve bu akıcılık sorunu yaşadığım cihazların özellikleri (hiçbirinde ortak kullanılan parça yok hepsi tamamen farklı parçalardan oluşuyor):
- 11400H RTX 3050 Ti 16 GB RAM Monster Laptop.
- Ryzen 5 1600 AF RX 5600 XT 16 GB RAM Kasa.
- Ryzen 5 2600X RX 550 16 GB RAM Kasa.
- Ryzen 3 3200G Vega 8 16 GB RAM Kasa.
- Intel i3 10100F GTX 1650 16 GB RAM Kasa.
- Intel i5 10400F GTX 1050 Ti 16 GB RAM Kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten tazeleme hızının üstünde fps almak akıcı hissettirmez ve shutter başlayabilir.
İlginçtir ki, benim cihazlarımın hepsinde monitörün tazeleme hızının üstüne FPS aldığımda tüm stutter sorunu çözülüyor ve akıcı oluyor. Diğer çözüm yolu dediğiniz gibi, minimum FPS değerini baz alıp Hz'i bu değere çekince sorun çözülüyor. Ama o kadar monitör aldım, çözüm bu şekilde ise elimdekini sanırım satıp 60Hz monitör alacağım. 🙂

İlginçtir ki, benim cihazlarımın hepsinde monitörün tazeleme hızının üstüne FPS aldığımda tüm stutter sorunu çözülüyor ve akıcı oluyor. Diğer çözüm yolu dediğiniz gibi, minimum FPS değerini baz alıp Hz'i bu değere çekince sorun çözülüyor. Ama o kadar monitör aldım, çözüm bu şekilde ise elimdekini sanırım satıp 60Hz monitör alacağım. 🙂
Yani hocam, hikayeli oyun tarafında benim kişisel görüşüm 75hz üstü gereksiz bir fantezi. Benim mikro takılmalar için bulduğum çözüm şuan için bu hocam, daha iyisini bulursam yazarım ama zor gibi.

Yani hocam, hikayeli oyun tarafında benim kişisel görüşüm 75hz üstü gereksiz bir fantezi. Benim mikro takılmalar için bulduğum çözüm şuan için bu hocam, daha iyisini bulursam yazarım ama zor gibi.
Ben sorunu çözdüm hocam. Çözüm yeni pc almak. Eskisinde denemediğim yol ayar kalmadı düzelmiyordu. Şuan ikinci el bir asus tuf serisi laptop aldım. Hiçbir frame takılma sorunu yok.

Geri
Yukarı