Sabit disk kasma problemi

kasilis01

Hectopat

Merhabalar. Benim bir Acer AS5742G notebook'um var. Normalde WD6400BEVT sabit diske sahip idi fakat ben onu dvd sürücü yerine, akasa nstor benzeri bir ürünle takıp, normal sabit disk yerine de corsair force gt ssd taktım. SSD almamdaki en temel sebeplerden biri sabit diskimdeki kasmalardı. Bilgisayarım henüz 2.5 yıllık. Sabit diskimi 2.cil olarak yani depo olarak kullansam da hala performansından memnun değilim çünkü bu kasmalar devam ediyor. Örneğin d sürücüsü(hdd) 'den bir müzik açtığımda takıla takıla oynatıyor. Bu takılmalar 3 saniyeden daha az sürmüyor ve sabit diskin ışığı bu esnada kesintisiz yanıyor. Ben bunu dvd yazıcımın yerine takmadan önce de böyle davranıyordu. Çift işletim sistemi kullanıyorum, onun üstündeki windows 8'de visual studio 2012 kullanırken de yazdıklarım geriden geliyor. CS:Source oynarken de takılmalar oluyor. İnternette video izlerken de takılmalar oluyor. Sorunlu sabit disk üstündeki işletim sistemini kullanırken bir harici sabit diskteki filmi izlerken de takılmalar oluyor. Hemen hemen her alanda sürekli bir takılma var. Bilgisayarımı yüksek performans modunda kullanıyorum fakat bir şey değişmiyor. Güç tasarrufu modunda kullanırken sabit diskten belirli zaman aralıklarında tıyk tıyk diye sesler geliyor. Bana sanki sürekli kendini park edip, tekrar uyanmaya çalışıyor gibi geldi. Nedir bu sabit diskin sıkıntısı? Teşekkürler.

S.M.A.R.T. hangisi bilmiyorum. Birkaç tane test yaptım, bir tanesi uzun sürüyor onu da bitince yükleyeceğim, şu andaki testler burada. Album - Imgur

Yükledim, son resim de burada.

nOHno9R.png

VATAN COMPUTER - SEAGATE - 2.5" 750GB Momentus XT Solid State Notebook Disk - Dahili Harddisk
285TL
Elindeki HDD satıp Bunu al. Arızalı olduğu belli performans düşüşü var. Motorunda ya da PCB'de sorun olabilir. Garantisi varsa gönder yoksa dediğim almaya çalış.

HDD'yi sökmenin hiçbir anlamı yok benim için. Onu geçtim, zaten SSD almışken bir daha masraf yapamam o kadar bütçem yok. SSD'nin 120 Gigabyte'ı bana kesinlikle yetmez. Belki ona bir kutu alıp harici olarak kullanabilirdim fakat sadece Max Payne 3 27.3 GB yer kaplıyor. Bense Adobe Master Collection gibi bir sürü bilgisayarda yüklü olmadan çalıştırılamayacak program ve IDE'ler ile çalışıyorum.

HDD'yi diyorsan söktüğünde hızlanacaktır. Tabi portlarda sorun yoksa.

Portlarda problem mi var? SSD ile birkaç test yaptım, ayrıca BIOS'tan ayarlarına baktım, IDE görünüyorlar. SATA portu bunlar aslında. Ben SSD upgrade yapmadan önce SATA olarak görünüyorlardı. IDE olsa bile, şu performansı almam mümkün müydü? (Bu resmi IDE problemine örnek olarak veriyorum. Sıkıntılı olan SSD değil HDD'dir. Kafa karışıklığı olmasın efendim :) )

Eğer bu resimden de bir şey çıkmazsa, sizi daha fazla yormayayım. Napayım, bilgisayar dünyasından yana şansım hep kötü gidiyor. Zaten sıkıntısı azaldı, artık hep değil, zaman zaman yapıyor. Ama şu IDE olayı kafamı karıştırdı...

Bu arada, Burak Bey, 500 mesajım olmadığı için size erişemiyorum. Şu mesajımı okur musunuz?

Portlarda problem mi var? SSD ile birkaç test yaptım, ayrıca BIOS'tan ayarlarına baktım, IDE görünüyorlar. SATA portu bunlar aslında. Ben SSD upgrade yapmadan önce SATA olarak görünüyorlardı. IDE olsa bile, şu performansı almam mümkün müydü? (Bu resmi IDE problemine örnek olarak veriyorum. Sıkıntılı olan SSD değil HDD'dir. Kafa karışıklığı olmasın efendim :) )
Zaten bende HDD de sorun olduğunu söylüyorum başka birşey dediğim yok :)
İlk olarak bios'un 1.30 sürümünden düşükse güncelle. Bios güncelledikden sonra optimize default etmeyi ve sonrasında biosdan AHCI mod seçmeyi unutma(otomatik zaten seçecektir). Eğer SSDyi HDD de kurulu halde bilgisayara taktı iseniz, HDD ve SSD içindekileri silip(yedek aldıktan sonra) SSDyi 1.sıraya alıp format atın. tabi bu işlemi bios güncelledikden sonra yapacaksınız.
http://global-download.acer.com/GDF...=ASPIRE 5742G&OS=ALL&LC=en&BC=ACER&SC=EMEA_25

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı