Saç dökülmesi genetik mi?

Arda Ekin

Hectopat
Yer
Çankaya/Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, benim bir sorum olacaktı. 16 yaşındayım, şu an saçım güzel ve sadece arada 1-2 tel dökülüyor. Benim baba tarafımın hepsi kel (dedem, babam, babamın kuzenleri, dedemin, babamın dedeleri, amcam, babamın dayısı vs.) yani kel dediğim saçlarının tepeleri yok. Sadece yan taraflar ve arkası var. Fakat anne tarafımın erkeklerinin hepsinin saçı var (dayım, annemin dayıları ve kuzenleri, dedem, annemin dedeleri vs.) Gür saçlılar. Bu durumda benim saçım ne olur? Tip olarak anneme benziyorum. Ama saçımın dökülmesinden korkuyorum. Çünkü kaşım kalın ve şimdiden sakallarım, bıyıklarım çıkıyor. Eğer kel olursam kaşımla çok uyumsuz olacağından endişeleniyorum. Sizin düşünceniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bende şuan dökülme var mesala. Benim amcalarım kel, saçlı karışık. Bence senin saçının ne olacağı belli olmaz. Bazıların babası saçlı oğlu kel olabilir. Bak mesala benim günde elime 10'tane den fazla saç teli geliyor. Gittim baharatçıdan Bıttım sabunu aldım kullanıyorum. Eğer dökülür diye endişe duyuyorsan bıttım sabunun tavsiye ederim. %100 doğal ayrıca saçları yumuşak yapıyor.

Merhabalar,

Bu sizin genlerine bağlı yani hangi taraf baskın ise o tarafta ki genetik özellikleri taşıyor olacaksınız. Tip olarak annenize benziyor olabilirsiniz fakat diğer genetik özelliklerinizin de anne tarafına çekecek diye bir şey yok. Saçlarınıza dikkat edin bakımını yapın yeter :)

O saç eninde sonunda dökülecek ama şimdiden stres yaparsan süreci hızlandırmış olursun.
Eğer anne genlerin baskınsa kel kalmasın. Ama baba tarafından genlerin baskınsa geçmiş olsun. Bilip bilmeden konuşmak olmasın ama bize biyoloji dersinde öğrettikleri bu.

Ebeveynlerinin ne kadar gür saçı olursa olsun anne ve baba tarafında kel varsa yine dökülebilir.

Son düzenleme:
Kellik genetiktir. Erkeklerde anne yada babanın birinden genin geçmesi yeterlidir fakat bu kellik geni ne zaman ne kadar kel kalacağına tamamen karar veremez.
Bu konuda epigenetik devreye girer. Şöyle açıklayayım dış faktörlerle birlikte genlerin dışındaki değişimler gibi özetleyebilirim. 2 kişi kellik genine sahip biri 60 yaşında biri 20 yaşında kel kalabilir burada kim saçına iyi bakar iyi besler/beslenirse onun saçı geç dökülür.
Diğer bir yandan epigenetik mantığında kellik genine sahip olmadan da kel kalabilirsin.

Kısacası kellik geni varsa eninde sonunda kel kalacaksın ama 20 ama 200 yaşında. Kel kalmadın diye bu gene sahip değilsin diyemeyiz.

Genetiğinde varsa yalnızca geciktirebilirsin er ya da geç dökülecektir :) Saçların dökülmese bile güçsüzleşecek eski direncini kaybedecektir.
Benim şuan saçlarım az çok var hiç yoktan iyidir. Ancak eskiden saçlarımı havaya kaldırabilirken şuan kaldıramıyorum eski gücünü ve sıkılığını yitirdi. Seyreldi diyebilirim kısacası.

Güçsüz saçın bir getirisi yok bence sık ve güçlü olması gerekiyor ki bir anlam ifade etsin.
Günümüz saç ekim bilimi; güçlü - sık saç yapısı entegre edemiyor doğal olarak.

Hepsi genetikle ilgili. Mesela ben anneme benzerim onun saç yapısına sahibim, kardeşim babama benzer o da onun saç yapısına sahip. Hiç saçım dökülmez diye bir şey yok, kadınlarınki de dökülür erkeklerinki de dökülür. Erkeklerde saç dökülmesi doğal bir durum zaten. Gür saçlı insanların da saçları ara ara dökülür ve yerine yenisi çıkar bu genetiktir. Günlük ortalama 50-100 tel arası saç dökülmesi doğal karşılanıyor ki senin dökülme durumun daha da az zaten. Ayrıca yaşıtlarımdan tamamen kafası kel olan da var, saçları seyrek seyrek beyazlamış olan da var. Dert etme böyle şeyleri. Yaşımız ilerledikçe güzel olan ne varsa hepsi de sırasıyla bizlerden gidecekler. Anın tadını çıkartın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı