Saç dökülmesi nasıl durdurulur?

Kyraxxx

Hectopat
Daha fazla  
15 yaşındayım ve saçlarımın özellikle ön kısımlarında dökülme sorunu var. Aslında 2 senedir bu sorun var. İlk sene hiç fönle falan uğraşmıyordum ve dökülme fazla olmasa da vardı. Bu senenin başındada TikTok'tan bir saç modeline özenip her gün okula gitmeden önce saçımı yıkayıp fön çekip gidiyordum. Fakat saç dökülmem bayağı bir arttı. Bende bu yüzden her gün değil de 2 günde bir yıkayıp saç yapmaya başladım. Bu arada pudra wax kullanıyorum. Fakat internette pudra wax ile yatmanın saça zarar verdiği yazıyor. Benim de size diğer sorumda her günmü yıkayıp saça şekil verip okula gitmeliyim yoksa 2 günde bir mi? Hiç fön çekme demeyin çünkü okuldaki çoğu kişi fön çekerek geliyor ve onlarda dökülme gibi bir sorun yok. Yani olay fönde değil başka bir sorun var muhtemelen fönün sadece o sorunu tetiklediğini düşünüyorum. Dökülen saçlarımda geri çıkıyor demek ki kökleri öldürmemişim :)

Dermatoloji uzmanına görünmen lazım. Döküntüye neden olan bir deri hastalığı ya da dolaşım sisteminde eksiklik varsa ona göre önleyici bir tedaviye başlatır. Kan değerlerini ve deri türünü bilemeyiz, başkalarının tavsiyesi yerine doktoru dinlemeni öneririm. Nedeni genetikse yapılacak çok fazla şey yok ama dökülmesi yavaşlatılabilir. Üniversitedeyken ben de yanlarda hafif bir açılma fark ettiğimde doktora gittim, B12 ve demir gibi birkaç mineral eksikliği çıktı. Bunları düzeltecek birkaç ilaç yazdı, sonrasında da beslenme düzenimi buna göre değiştirdim şimdi bir sorunum yok. Deri sorunu olanlara da bazı kür ve farklı şampuanlar önerdiklerini duydum, bende gerekmedi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı