Saç Dökülmesi Sorunu

Baban, amcan ve deden kel ise büyük ihtimalle değil garanti kel kalacaksın. Saça dışardan uyguladığın kremdir, yok biyoksindir bunların dökülme üzerine hiçbir faydası yok. Aynı şekilde sarımsak filanda. Para tuzağı bunlar. İstersen kullan, sonuçta para senin ama genetik ise dökülme paranı çöpe atmış olacaksın. Yıllar sonra kel iken bu yazıyı hatırlarsan adam haklıymış ya la diyeceksin. :)

Genetik saç dökülmesi için proscar adlı ilacı alıp 5'e bölüp içebilirsin. Dökülmeyi durdurur, aylarca ve düzenli kullanırsan. Ama bunu DHT hormonunu baskılayarak yaptığı için yan etki olarak sertleşme sorunu ve isteksizlik izler. Bence değmez, dedim ve bıraktım.

Genetik değilse yani aile de herkes saçlı ise düzelir bir süre sonra.

Ayrıca saçın uzun filan değil! Ben, belime kadar olan saçları kestim ve artık dazlak olarak gezmekteyim. :)

Genetik.. Sarımsak iş yapıyor diyorlar :) Saçımı kestirdim eskisi kadar dökülme yok ama aralarda açılma var hala. Seyrek gibi ama biraz daha iyi. Bir de annemin eczaneden aldığı yağ iş yapıyor mu bilmiyorum ama kullanıyorum 2 günde 1. Bu bitince minoxidil %5 sprey kullancam.

Bir dermatoloğa gitmen lazım başkasına değil. Genetik bir durumun varsa endokrinolojiye bir görünebilirsin. Onun dışında sık şampuan değiştirme kimyasallara bulaşma. Sadece bitkisel birşey deneyeceksen bir ürün dene ve değişim yapma faydasını azda olsa görüyorsan.

Bir dermatoloğa gitmen lazım başkasına değil. Genetik bir durumun varsa endokrinolojiye bir görünebilirsin. Onun dışında sık şampuan değiştirme kimyasallara bulaşma. Sadece bitkisel birşey deneyeceksen bir ürün dene ve değişim yapma faydasını azda olsa görüyorsan.

Gittim zaten ve dediğim spreyi kullanmamı söyledi 6 ay. Ona başlamam gerek.

Yanlış yapıyorsun işte :) Kesmemezlik yaparsan saçın kırılgan ve sağlıksız olur ilerleyen zamanlarda bir daha saçtan eser kalmaz.

Aslında örnek vereyim istersen ancak abes kaçacak :) Örneğin bir dalı kestiğinde veya bir ağacı kök haricinde kesersen yanlardan filiz verdiğini görürsün, bunu saçlarda olduğunu düşünürsen mantığı anlarsın az çok.

@Murat5038 , arkadaşın saçı uzun değil. Köke uygulanan fazla bir kuvvet yok. Saç ne kadar uzun ise döküldüğü o kadar belli olur. Dökülmeye katkısı olmaz çok uzun değil ise. Ustura filan da tıraş. Kozmetik sadece. Genetikde ister kazı ister uzat sadece olayın hızı değişir eğer saç uzunsa. Uzundan kastım 30 cm filan.

Yani, arkadaşın durumunda ister uzatmış ister kazımış, ister sıfıra vurmuş ister fıs fıs sıkmış değişen birşey olmaz. Kozmetik fark oluşur. Saçların kökü az da olsa daha kalındır. Bu sebeple bilmeyen adam saçının gürleştiğini zanneder kazıdığı zaman. Aynı zamanda makas ile kestirse hepsi aynı uzunluk olacağından saç daha çok görünür.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı