Saç dökülmesine sebep olabilen supplementler

Berke Metin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, 5 aydır yoğunluklu spor yapıyorum ve son 2 aydır da big joy un big whey adlı protein tozunu ve bcaasını, ayrıca da mysupplement markasının kreatinini kullanıyorum. Metabolizmam yavaş ve hafif yağ yakımı+kas alımı için günlük 1600-2000 kalori civarında besleniyorum. Bu bahsettiğim supplementleri de bcaa spor öncesi protein tozu+kreatin spor sonrası olmak üzerine günlük 1 porsiyon kullanıyorum. Spor gelişimime faydası olduğunu net bir şekilde görebiliyorum fakat genetikten dolayı saç dökülmesi yavaş yavaş başladı, az önce berberimden de onayını aldım :D. Kreatin genetikte yatkınlık varsa dökülme yaşatır onu biliyorum ve kullanmayı bırakacağım fakat başka hangi supplementlerde bu durum yaşanabilir acaba? Bu durumun neden yaşandığını, hangi hormonlar etkili vs biliyorum bu arada sadece hangi supplementler etkileyebilir onu söyleyebilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

5 aydır spor yapan biri niye takviye kullanır ki? Hadi kullanıyor bu kadar fazla takviyeyi ne amaçla kullanır? Takviye almadan evvel tahlil yaptırmadınız mı? Her neyse... Döküntü için bir hekime görünün kan tahlili sonucu vücudunuzda fazla yahut eksik olanlar çıkar. Artık kreatin mi? Ferritin, Çinko tarzı protein yahut amino asitlere bağlı mı? Yoksa genetik faktörlerle mi alakalı? Az-çok fikir oluşturur.

5 aydır spor yapan biri niye takviye kullanır ki? Hadi kullanıyor bu kadar fazla takviyeyi ne amaçla kullanır? Takviye almadan evvel tahlil yaptırmadınız mı? Her neyse... Döküntü için bir hekime görünün kan tahlili sonucu vücudunuzda fazla yahut eksik olanlar çıkar. Artık kreatin mi? Ferritin, çinko tarzı protein yahut amino asitlere bağlı mı? Yoksa genetik faktörlerle mi alakalı? Az-çok fikir oluşturur.

Takviyelere 3. ayımda doktor hekim onayıyla ve kan hormon tahlillerinde bir sıkıntı görülmemesiyle başlamıştım. Gene sonraki ayda ne olur ne olmaz tahlil verdim ve bir sorun gözükmedi. 1 hafta önce de başka bir hastalıktan dolayı kan tahlili verdim ve enfeksiyondan dolayı olma yüksek olması ihtimali ile kanımda yüksek C-reaktif protein değeri gözüktü. (tavsiye edilen <0, 5 benim değerim ise 4, 52) O da geçirdiğim soğuk algınlığından dolayı olduğu düşünülüyordu. Dediğiniz gibi ayrıca da daha detaylı bir hormon testi yaptırmayı düşünüyorum.

5 aydır spor yapan biri niye takviye kullanır ki? Hadi kullanıyor bu kadar fazla takviyeyi ne amaçla kullanır? Takviye almadan evvel tahlil yaptırmadınız mı? Her neyse... Döküntü için bir hekime görünün kan tahlili sonucu vücudunuzda fazla yahut eksik olanlar çıkar. Artık kreatin mi? Ferritin, Çinko tarzı protein yahut amino asitlere bağlı mı? Yoksa genetik faktörlerle mi alakalı? Az-çok fikir oluşturur.
Ne alakası var? Adaptasyondan sonra herkes doktor onayı sonrası supplement almaya başlayabilir.

Ne alaka parası varsa kullanır. 2 yıldır uğraşıyorum ve hala arada aldığım protein tozları dışında supplement almadım ama 2 aylık adama sen neden kreatin alıyosun demem eğer parası varsa. Motive olmak için bile kullanabilir supplement. 1 Aydır spora yapan biri bana sorsa bence erken ama paran varsa sen bilirsin derim.

Ne alaka parası varsa kullanır. 2 yıldır uğraşıyorum ve hala arada aldığım protein tozları dışında supplement almadım ama 2 aylık adama sen neden kreatin alıyosun demem eğer parası varsa. Motive olmak için bile kullanabilir supplement. 1 Aydır spora yapan biri bana sorsa bence erken ama paran varsa sen bilirsin derim.
Vücudun ihtiyacı olmayanları fazla olarak yüklemenin parayla ne alakası var? Çok parası varsa doğal (işlenmemiş) ve ölçülü beslensin. Yetersizi dışarıdan almak için önce bir vücudun sınırlarını zorlayın, artık büyüyemez ve gelişemez hale gelin ondan sonra yiyemediğiniz kısmı takviyeyle tamamlarsınız. Ha ben kullanırım. Orasına kimse karışamaz elbette hür irade. Ben sadece böbreğe, karaciğere ve duruma göre kalbe fazla yük bindirmemek için kendimce uyarmaya çalışıyorum. Elbette sporu as olan amacı (zinde olmak, vücudu geliştirmek vs. gibi) için yaptığınızı düşünerek belirttiğimi de eklemek isterim.

Takviyelere 3. ayımda doktor hekim onayıyla ve kan hormon tahlillerinde bir sıkıntı görülmemesiyle başlamıştım. Gene sonraki ayda ne olur ne olmaz tahlil verdim ve bir sorun gözükmedi. 1 hafta önce de başka bir hastalıktan dolayı kan tahlili verdim ve enfeksiyondan dolayı olma yüksek olması ihtimali ile kanımda yüksek C-reaktif protein değeri gözüktü. (tavsiye edilen <0, 5 benim değerim ise 4, 52) O da geçirdiğim soğuk algınlığından dolayı olduğu düşünülüyordu. Dediğiniz gibi ayrıca da daha detaylı bir hormon testi yaptırmayı düşünüyorum.
Kronik eksikliğiniz olan ya da atopik/alerjik bünyenizden ötürü alamadıklarınız varsa elbette uzun dönemli de kullanılıyor olabilirsiniz. Keza enfeksiyon döneminde de bahsettiğiniz üzere bu düşüklükler oluyor. Eğer kronik (ya da kalıtsal) bir sebebe bağlı eksikliğiniz yoksa ve günlük doğal yiyeceklerden aldığınız kalorinizin yanı sıra protein tozuyla kas onarım hızını hızlandırıyorsanız (amiyane tabirle) takviye ihtiyacınızı averajda arttırıyor da olabilirsiniz. Oranları iyi korumaya çalışın. Malum her şey doza bağlı.
Not: Spora başlamadan evvel de sağlık kontrolü yaptırdıysanız yeni başladığınızdan ötürü çok gerekmez. Yahut spor hocanızın birikimine bağlı olarak onla da ilerleyebilirsiniz ama biraz daha ileri seviyelerde (3-4 sene bandında) bir spor hekimine (spor hekimi olmasına dikkat edin) düzenli kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

Son düzenleme:
Hocam supplement dediğiniz şey takviye. İster 3 seneden beri spor yapın ister 5 aydan beri spor yapın supplement kullanımı kişiye bağlı bir şey. Türkiye de ki fiyatlar ve bilgisizlik yüzünden supplement kullanımı bu kadar az. Sorunuza cevap vereyim. Supplement kullanımı herhangi bir saç dömkümüne direkt sebep olmaz. Eğer genetiğinizde saç dökülmesi varsa saç dökülmeleri olabilir ancak yoksa saçlarınız dökülmeyecektir. Tamamen şehir efsanesi. Ben creatine kullanıyorum ekstra bir dökülme olmuyor. (bol su içmeyi ihmal etmeyin)

Arkadaş supplementler ile anabolik steroidi karıştırdı herhalde ayırca bunlar takviye herhangi bir tetkike de gerek yok.

Arkadaş supplementler ile anabolik steroidi karıştırdı herhalde ayırca bunlar takviye herhangi bir tetkike de gerek yok.

Hocam bahsettiğim saç dökme olayı sadece creatine için geçerli orada yazım yanlışı yapmışım kusura bakmayın. Supplementler sürekli kullanılabilir ancak creatinin belli dönemleri var yükleme, koruma ve ara verme diye. Ara verme döneminde kullanım şekline göre değişir ama 2 hafta ya da 1 ay ara vermek gerekiyor. Benim araştırdığım kadarıyla böyle. Ayrıca bol su içmek gerekiyor.

Geri
Yukarı