Saç kaşıntısı ve dökülmesi

couza

Hectopat
Yahu genetik olarak bir dökülme yok. Aslında öyle kafamı yastığa koyduğumda falan da dökülme yok ama saçım ne kadar temiz de olsa hem kaşınıyor çok hem de duştan çıktığımda havluyla kafamı kurularken birkaç kısa saç teli havluda kalıyor. Bence kaşıdığım için kopan saçlar da havluya geliyor olabilir ama ne düşünürsünüz? Bir şey yapmalı mıyım?

Ben de aynı sorunları yaşıyordum, seboreik dermatit çıktı. Maalesef bir tedavisi yok yalnızca geçici olarak bastırılabiliyor fakat buna benzer çeşitli rahatsızlıklar olabiliyor yani sizinki farklı bir durum olabilir. Buradan kesin bir fikir edinmeden cildiye polikliniğine görünmenizi öneririm.

Doğal sabun kullan (Defne gar, bıttım, zeytinyağlı vs). Benim ense tarafı deli gibi kaşınıyordu tırnaklıyordum resmen. İkinci yıkamada falan geçmişti. Hiçbirşey kalmadı.

Eğer kaşındığı zaman tırnaklarınızla kafanızı kazıyorsanız yapmayın. Çünkü kazımak saç derisine oldukça zarar verir. Parmak uçlarınızla çok bastırmadan masaj yapın. Bir hastalık vs. değilse geçer.

Aynı durum bende de mevcut. 2 sene önce cildiyeye gittiğimde yapılan testler sonucu hastalığımın Atopik Dermatit olduğunu öğrendim. Küçüklükten beri ara ara vücudumda ufak ufak kabuklanmalar ve kaşıntı oluyordu aynı egzema gibiydi ve saçımda da seninki gibi kaşıntı var ama ayriyeten ufak ufak kabuklanmalar da oluyor soyunca daha kötü oluyor. Hal böyle olunca da saçımı her kuruladığımda birkaç tel görüyordum. Sırf bu olay yüzünden saçlarımı kazıttım kendimi 2 hafta eve kapattım Konazol adlı şampuanı kullandım ve faydası oldu saç derisi temizlenmiş gibi oldu saçım şu anda yarı uzun. Her neyse, henüz pandemi yoktu tedavim güzel gidiyordu iki haftada bir aşı oluyordum hatta tıpkı Covid-19 aşısı gibiydi işte kola enjekte edince yakıyordu, yarım saat bekletiyorlardı yan etki vs. olur mu diye ama bir şey olmadı düzenli olarak gidip geliyordum fakat araya pandemi girince tedavi işleri çok aksadı. Hastaneye neredeyse 1-1 yıl gidemedim virüsten dolayı. Bir işte çalıştığım için de hastaneye düzenli olarak gidip tekrardan tedavi olmaya da pek vaktim olmuyor. Umarım yakın zamanda tekrardan başlarım.

Bende de var. Kızarıklık oluyor, kepek oluyor, kaşınıyor, saç varsa nadir dökülüyor. Sanırım tedavisi yok ama bir ilaç sayesinde hastalık geri geldiğinde gece yatmadan sürüyorum ve ertesi sabah yok oluyor. 1-2 hafta sonra tekrar aynı bölgede geri geliyor. Kısacası sonsuz bir döngü.

Eğer kaşındığı zaman tırnaklarınızla kafanızı kazıyorsanız yapmayın. Çünkü kazımak saç derisine oldukça zarar verir. Parmak uçlarınızla çok bastırmadan masaj yapın. Bir hastalık vs. değilse geçer.
Elimden geldiğince kaşımamaya çalışıyorum ama özellikle yatarken çok kaşınıyor ya. Gün içinde hiç kafamı kaşıdığımı hatırlamıyorum ama gece çileden çıkarıyor beni :D
Bende de var. Kızarıklık oluyor, kepek oluyor, kaşınıyor, saç varsa nadir dökülüyor. Sanırım tedavisi yok ama bir ilaç sayesinde hastalık geri geldiğinde gece yatmadan sürüyorum ve ertesi sabah yok oluyor. 1-2 hafta sonra tekrar aynı bölgede geri geliyor. Kısacası sonsuz bir döngü.
Hocam kepek vs. durumları bende yok aslında bakarsan 1 - 1.5 sene öncesine kadar da böyle bir sorunum yoktu diye hatırlıyorum.

Yahu genetik olarak bir dökülme yok. Aslında öyle kafamı yastığa koyduğumda falan da dökülme yok ama saçım ne kadar temiz de olsa hem kaşınıyor çok hem de duştan çıktığımda havluyla kafamı kurularken birkaç kısa saç teli havluda kalıyor. Bence kaşıdığım için kopan saçlar da havluya geliyor olabilir ama ne düşünürsünüz? Bir şey yapmalı mıyım?
Saçlar sabunla yıkanmaz. Saçlarınızı kurularken havluda kalması veya dökülmesi normaldir. Önemli olan dökülme sayısıdır. Kafa deriniz nemini kaybetmişse veya bakterilerden kaynaklı kaşınma olabilir. Kaliteli ve saç dökülmesiyle ilgili Alman markası bir şampuan kullanabilirsin. Ayrıca her gün saçları yıkamak veya saçlarla çok fazla uğraşmak da saçları yıpratır. Haftada 1 veya 2 kez az bir şampuan ile yıkamanız (spor yapmadığınızı varsayıyorum) yeterlidir. Şampuanı çok kullanmak da zararlıdır. Kaşıntınız şampuan ile çözülmüyorsa cilt hastalığınızdan kaynaklı olabilir. Histamini azaltan bir ilaç veya merhem yardımcı olabilir. Kaşıntıyla ilgili; eczacı, hekim, aile hekimi, dermatolog veya bu konuyla ilgili bilgisi ya da uzmanlığı olan kişilere danışabilirsin.

Geri
Yukarı