Saçlarım dökülür mü?

Dedemin saçları eskiden uzunmuş her gün yıkayıp maşaladığı için döküldüğünü söylüyor
Sık sık yıkamak, maşa yapmak, jölelemek vs. saçı dökmez. Saçın köküdür önemli olan, yapılan işlemler saçın dayanıklılığını azaltır, dökülmesine sebep olmaz.

İlla ki kel kalacaksın diye bir durum yok. Saç dökülmesi tamamen genetik, çevresel faktörler de etkileyebilir ama dökülecek saçı erken döker sadece. Genetiği sağlamsa jöle de sürse maşa da yapsa dökülmez. Genetik olup olmadığını şöyle anlarsın 20lerde şakaklar ve tepe bölgesi açılmaya başlarsa anla ki dökülme başladı. Şuan takılacagın bi durum yok yaşın daha erken günlük dökülen saç miktarı da bir şey ifade etmez şimdilik eğer 500 600 tane dökülmüyorsa tabi. Eğer döküleceği varsa bile düzgün beslenerek spor vs yaparak artı olarak minoxidil gibi etkenler kullanarak koruyabilme şansın var. Senin saçlar dökülene kadar yeni tedaviler bulunabilir, bir sürü ürün geliştiriliyor. Şuan panik olacağın bir durum yok kısaca. Saçını kısalt yoksa dökülür şunu yapma dökülür veya çıkar vs diyenleri pek dinleme. Ne saç uzatmak saç döker ne de sarımsak vs sürmek veya zart zurt yağı saç çıkartır. Şimdilik tek tavsiyem; stress yapma şimdi sağlıklıyken tadını çıkar, düzgün beslen ve spor yap.

Arkadaş haklı, saçının dökülmesi genetiktir. Eskiden bir videoda dökülme sebebinin erkeklik hormonundan kaynaklı olduğunu duymuştum, istersen konuyu araştırıp test yaptırabilirsin. Hormon fazlaysa dökülecek o saçlar, ki baba tarafında hep dökülmüş, muhtemelen(KESİN DEĞİL!) sende de dökülür. Ama asıl sorun sen bunu niye dert ediyorsun? Millet kolunu bacağını kaybediyor, saçını kaybetmek mi dert gerçekten? Duyar kasmıyorum sadece ne dertler var bizdekini dert sanıyoruz. Saçını sıfıra vurmanı tavsiye ederim, her erkek denemeli. Ben ilk deneyimimi pandemiden yararlanarak yaptım, asla yapmam diyordum ama korkulacak kadar, utanılacak kadar kötü bir şey değil. Stres olmana, dert etmene gerek yok, hayatına bak.

Sık sık yıkamak, maşa yapmak, jölelemek vs. saçı dökmez. Saçın köküdür önemli olan, yapılan işlemler saçın dayanıklılığını azaltır, dökülmesine sebep olmaz.

Arkadaş haklı, saçının dökülmesi genetiktir. Eskiden bir videoda dökülme sebebinin erkeklik hormonundan kaynaklı olduğunu duymuştum, istersen konuyu araştırıp test yaptırabilirsin. Hormon fazlaysa dökülecek o saçlar, ki baba tarafında hep dökülmüş, muhtemelen(KESİN DEĞİL!) sende de dökülür. Ama asıl sorun sen bunu niye dert ediyorsun? Millet kolunu bacağını kaybediyor, saçını kaybetmek mi dert gerçekten? Duyar kasmıyorum sadece ne dertler var bizdekini dert sanıyoruz. Saçını sıfıra vurmanı tavsiye ederim, her erkek denemeli. Ben ilk deneyimimi pandemiden yararlanarak yaptım, asla yapmam diyordum ama korkulacak kadar, utanılacak kadar kötü bir şey değil. Stres olmana, dert etmene gerek yok, hayatına bak.
Zencilerim tamam altımda chevy impalam fatherımla alem her zaman tavan ye ye

Arkadaşlar merhaba, saçlarım dökülecek diye çok korkuyorum. Şu an 16 yaşındayım, saçlarım gür ve hiç sıkıntı yok, fakat babamlar 4 kardeş 4’üde kel, (Babamın babasında çok olmasa da saç var, babamın dayısında da var.) anne tarafımda hiçbir sıkıntı (Dedemin saçları eskiden uzunmuş her gün yıkayıp maşaladığı için döküldüğünü söylüyor, kardeşinde sıkıntı yok) bulunmamakta. Anne tarafına çektiğimi düşünüyorum. Saçlarım uzun ve en sevdiğim şeylerden birisi saç olduğu için acayip kafaya takıyorum bütün gün düşündüğüm oluyor, acaba kel kalır mıyım?
Acıbadem Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanı estetik ve plastik cerrah Dr. Nuri Soysal, "Erkeklerde saç oranı testesteron hormonuna bağlı.

Bu hormonun seviyesini yüzde 90 oranında anneden geçen genler belirler. Bu nedenle kellik öngörüsü için annenin ailesindeki erkeklere, babaya değil dayıya bakılmalı."
Dayın kel değilse sıkıntı etme kardeşim. Zamanında ben de çok korkuyordum babam kel diye. Ama şu an gayet iyiyim.(Dayılarımın hiçbiri kel değil.)

Hayır adam burada bir derdinden bahsediyor sen saçını sıfıra vurdur diyorsun. Senin dediin mantıklı mı? Adam ben fero gibi mi gezsin ortalıkta

Saçsız gezmenin nesi problem? Saç, kafanızı örten bir kıl topluluğudur, tipinizi etkiliyor diye hayati önem taşıyan bir şey değildir. Artık bu kafa yapısından uzaklaşın, adama tavsiyede bulundum, derdi dert değil. Belki sıfıra vurabilme cesaretinde bulunursa, "ileride saçsız kalma" ihtimalini düşünerek strese girmez, o kadar da kötü bir şey olmadığını görür diye dedim.

Sen beni dinle hiç uğraşma kafana takma şimdi. Sıfıra da vurma. Eğer 20'ine gelip şakaklar açılmaya başlar ve genel olarak saç sayında azalma olursa sıfıra vurmayı düşünürsün. Şimdi bunlar için çok erken. Bu yazılanlara rağmen kafamdan atamıyorum hala endişe duyuyorum dersen araştırma yapmanı tavsiye ederim. Saç hakkında da hem türkçe hem ingilizce forumlar var, oralardan araştırma yapabilirsin. Endişen en azından bilgi edinmene yarar.

Acıbadem hastanesi saç ekim merkezi uzmanı estetik ve plastik cerrah dr. Nuri soysal, "erkeklerde saç oranı testesteron hormonuna bağlı.

Bu hormonun seviyesini yüzde 90 oranında anneden geçen genler belirler. Bu nedenle kellik öngörüsü için annenin ailesindeki erkeklere, babaya değil dayıya bakılmalı."
Dayın kel değilse sıkıntı etme kardeşim. Zamanında ben de çok korkuyordum babam kel diye. Ama şu an gayet iyiyim.(Dayılarımın hiçbiri kel değil.)

Anne tarafımda hiç kel yok benim hepsi saçlı ama beyaz saçlı :D inşallah anne tarafından çekerim.

Geri
Yukarı