Sadece biceps çalışmak doğru mudur?

624648

Centipat
Selamunaleyküm arkadaşlar, ben evde vücut geliştirmeye çalışıyorum ve 15 yaşındayım, 58 kiloyum. 40 Kg'ye kadar ağırlığım var. Sadece biceps çalışarak vücudumu geliştirebilir miyim? Yoksa Full body mi olmak zorunda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamunaleyküm arkadaşlar, ben evde vücut geliştirmeye çalışıyorum ve 15 yaşındayım, 58 kiloyum. 40 Kg'ye kadar ağırlığım var. Sadece biceps çalışarak vücudumu geliştirebilir miyim? Yoksa Full body mi olmak zorunda?
Çok çirkin görünürsün. Full bofy çalış.

Bicep çalışacaksan tricep ve omuzla tamamlaman lazım, öyle de sadece kol çalışmış olursun, çirkin görünür. Full body yap. Özellikle göğüs ve karın kaslarına dikkat et. Bacakları unutma ama.

Biceps üst vücuttaki en küçük kaslardan onu istesende çok büyütemezsin omuzların hacim bakımından 3/1'i etmeyen bir kas. Dambılla sırtta çalışır göğüs de triceps de trapez de niye kendini sınırlandırıyorsun ki?

Biceps üst vücuttaki en küçük kaslardan onu istesen de çok büyütemezsin omuzların hacim bakımından 3/1'i etmeyen bir kas. Dambılla sırtta çalışır göğüs de triceps de trapez de niye kendini sınırlandırıyorsun ki?

Aga plan yapmayi bilmedigimden, zamanimin olmadigindan ve biraz da cahillikten. Peki nasıl planlayabilirim hangi kasi calismam gerektigini? YouTube'daki abilerin mesela ege abinin planini kopyalasam daha verimli mi olur?

Aga plan yapmayi bilmedigimden, zamanimin olmadigindan ve biraz da cahillikten. Peki nasıl planlayabilirim hangi kasi calismam gerektigini? YouTube'daki abilerin mesela ege abinin planini kopyalasam daha verimli mi olur?
Ege abinin planları zordur boşver sen onların öteki gün yürüyemezsin bile. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostum youtube üzerinde çok yanlış tavsiye veren sırf izlenme için salak saçma antreman programları paylaşan bin bir türlü insan var. Senin amacın kas kütlesi koymaksa yapıcağın tek şey düşük tekrar ağır olacak şekilde tükenişe giderek "proggessive overload" yapman yani zamanla ağırlıkları arttırman lazım. Buna göre ya kendine bir antreman programı hazırlayacaksın ya da internette güvenilir diyebileceğimiz belli kanallardan örnek alıcaksın.
Kası büyütmenin ana prensibi kasın yapabileceği potansiyeli zorlamak-aşmaktır. Bu yüzden tükenişe gitmek önemlidir. Aslında temel hareketler genelde insanı en fazla geliştirenlerdir Lateral raise, dumbbell press gibi. Kas grubu başına haftada 12 set yeterlidir, 18 üstüne çıkmak abartıdır overtraining olur.

Geri
Yukarı