Sadece işlemci fanı 1-2 saniye dönüp tamamen duruyor

Uhamon

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarın Power tuşuna basıp çalıştırdığımda sadece işlemci fanı çalışıyor 1-2 saniye sonra duruyor, ekrana görüntü gelmiyor ve açılma sesi çıkmıyor. Neden kaynaklanıyor olabilir? Parça değişimi yapmadan çözülebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu olay benimde başıma gelmişti. Psu bağlantısını yanlış yaptığımdan olmuştu. Düzeltince sorun düzeldi. Elektriksel bir sorun olduğunu düşünüyorum. Daha bilgili birisi uğrayacaktır mutlaka. Merak ettim takipteyim. Sorunun kaynağını saptayınca paylaşırsan sevinirim.

Daha önce böyle bir sorun var mıydı? Ne yaptınız da böyle oldu? Sisteminizin anakart, işlemci, RAM, PSU, kasa özellikleri? Lütfen bodozlama konu açmayın.
İlk defa bu sorunu yaşıyorum, anakart hakkında bilgim yok 16gb ram, HD 7950, 650w PSU, i5 4570. Kasayı 2 saatlik araba yolculuğu ile getirdim, yolculuk öncesi böyle bir sorun yoktu. Eve gidince kasanın içini tozlardan arındıracağım belki işe yarar.

Son düzenleme:
Bilgisayarın içini temizledim, anakartın altına üstüne baktım, bu sefer ekstra olarak kasanın normal fanı hafif dönmeye başladı. Ekran kartı ve işlemci fanı 1-3 saniye dönüp duruyor, kasa fanı çok hafif dönüp duruyor. Bilgisayarın önündeki fan ve ışıkları çalışıp duruyor. Ekran kartının ve anakartın üstündeki yeşil ışıklar yanıyor, bu anakarta elektrik gittiği anlamına gelmezmi?

Fişi çek ve güç tuşuna 15-20 kere basıp çek. Fişi takıp çalıştırmayı dene.
Aynı sorun benim de başıma geldi. Bilgisayarın güç düğmesini kapatıp 30 defa bilgisayarı başlatma tuşuna basıp çektim ve fanlar durarak değil normal şekilde çalıştı. Sanırım anakartın içinde statik elektrik birikmiş.
Oyunlardaki aldığım dropları da almaz oldum. 🙂

Geri
Yukarı