Sadece sistem başlatırken gelen mavi ekran hatası (ntoskrnl.exe)

Sorun başlıkta da belirttiğim gibi sadece sistemimi başlatırken Windows açılmadan gelen ntoskrnl.exe mavi ekran hatası.
Sistemimi kuralı 2 ay olmadı daha yeni Ryzen bir sistem. Sistemi kurduktan ve driverları kendim kurduktan 2-3 hafta sonra ilk defa bu mavi ekran hatasını aldım. Ve mavi ekran hatasını aldıktan sonra sistem kendini yeniden başlatarak kısa bir süre içinde açılıyor. Sonrasında belki driver vb. şeyleri yanlış kurmuşumdur ve M.2 SSD'ye geçtiğim için bir daha formatlayıp temiz kurulum yaptım. Yine mavi ekran hatası aldım: /. Sonra başladım araştırmaya ve başlıklardaki bazı tavsiyelere uyarak:

-BIOS güncelledim, ardında CMOS işlemini gerçekleştirdim. (Yazılımsa yol ile BIOS menüsünden)
-Bütün sürücüleri kontrol edip hepsinin güncel olduğundan emin oldum.
-Windows bellek tanılama aracı ile RAM'lerimi test ettim (sonuç temiz hiçbir sıkıntı yok. )
-HD Tune Pro ile M.2 ve SATA SSD'yi teste soktum. (Sonuç yine temiz. )
-Aynı zamanda RAM'larimi yeniden söküp takıp tekli bir şekilde de test ettim.

Ayrıca minidump dosyalarım(Google Drive bağlantısı), BlueScreenView ve WhoCrashed aracılığı ile aldığım ssler aşağıdadır:

Bluescreenview.PNG

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

whocrashed.PNG

Ufakta bir dipnot geçeyim:

Aldığım mavi ekran hatalarının hepsi sistemi ilk çalıştırmam ile birlikte oluyor. Saatlerce stres testi ve oyun oynama sonucu hiçbir zaman sıkıntı, mavi ekran vb. yaşamadım.

Varsa herhangi bir fikir, deneyim veya sorunumu çözebilecek ufak bir detay paylaşırsanız çok çok mutlu olurum. İyi forumlar dilerim. Hiç bir zaman böyle hatalar almamanız dileğiyle?
@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
-Nvidia sürücü sürümüm 442.19
-Bütün msi araçlarını zaten kaldırmıştım.
-BIOS ayarlarımın XMP hariç hepsi default.
-Anakart BIOS Ver:E7B86AMS.H50
1581820047981.png

@claus
@MayCrasH
Bellek frekanslarını 2133 MHZ'e çekmeli miyim? Temiz format mı denesem baştan? Bir şey bulamadıkça kafam çok karıştı. 😕
Kasam Cooler Master MB511'in içerisinden çıkan 650W PSU kullanıyorum. Acaba bu olaylara bir etkisi olur mu? Olay günlüklerinde arada Kernel-Power 41 (63) hatası da yer alıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım. Bir de @MayCrasH 'ın dediği gibi xmp kapalı bir şekilde sistemi deneyip bir yere varamazsam anakartı garantiye değişim için yollayacağım çünkü bilgisayarı yollamam işimi ve projelerimi çok aksatır ne yazık ki. Bir de garantiye verdiğim zaman anakartta herhangi bir problem yok denip değişimin reddilme durumu var mıdır? Süreç ne kadar kısa olursa benim için o kadar iyi olur çünkü.

İşi bilen olursa değişmeleri gerek. İse bilmeyen birine denk gelirse bir şey yok deyip geri gönderiyorlar. Çevremde bariz RAM arızası nedeni ve kanıt ile servise gönderip format atılmış şekilde gelen sitem çok oldu. Ancak 2 veya 3. gönderimde değiştiler. Sİz gönderirkten değişim talep edin her ihtimale karşı.

Tamamdır. İlginiz için teşekkür ederim.

Son durumu paylaşmak istedim. XMP kapalı bir şekilde yaklaşık 1 hafta kullandım ve mavi ekran vermedi hiç. Bu durumdayken RAM'lerin slotlarını değiştirip XMP açık bir şekilde test etmek istiyorum ya da aynı anakart-işlemci-RAM kullanan bir arkadaşım hiç sorun yaşamadığını söyledi onun RAM'leri ile mi denesem acaba? @claus

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı