Sağlam raporu alınan ürün hakkında

Ice Tea Seftali

Hectopat
Merhaba geçen günlerde ürünün 14 günü dolmadan Sharkoon PSU da cızırtı sesiyle iade için Hepsiburada ile görüştüm. Ürünü servise yollayın dediler yolladım ürün iadem onaylanmadı sağlam raporu verdiler üründe kusur yoktur çalışıyor dendi, bundan sonra Hepsiburada'yı aradığımda kod verdiler bize gönderin istersek onaylarız iadenizi tarzında konuştu 14 gün içinde iade hakkım yok mu? Ürün sağlamsa beğenmedim iade istiyorum dedim hala satıcı isterse onaylar deniyor.

Merhaba geçen günlerde ürünün 14 günü dolmadan Sharkoon PSU da cızırtı sesiyle iade için Hepsiburada ile görüştüm. Ürünü servise yollayın dediler yolladım ürün iadem onaylanmadı sağlam raporu verdiler üründe küsur yoktur çalışıyor dendi, bundan sonra Hepsiburada'yı aradığımda kod verdiler bize gönderin istersek onaylarız iadenizi tarzında konuştu 14 gün içinde iade hakkım yok mu? Ürün sağlamsa beğenmedim iade istiyorum dedim hala satıcı isterse onaylar deniyor.
Satıcı hepsiburada olunca genelde sorgulamadan onaylıyor eğer 14 geçmediyse ama HB'nin de belirttiği gibi satıcı hayır derse THH'ye başvuracaksınız.

Ama sağlam ürün 14 gün dolmadan iade süreci başlattım servise yolladım raporu mevcut ne istiyorlar. Ürünü nasıl yollamalıyım satıcıya bilgilendirirseniz sevinirim? Saçmalığa düştüm cidden.

Türkiye'de işlerin böyle işlemesi sinir bozucu. Madem sağlam dedin ürüne, paşa paşa alacaksın iadeyi kardeşim. Yaşadıklarının bir raporunu tut sen ne olur ne olmaz. Başın ağrımasın sonra.

Hepsiburada şikayet edeceğini söylemeden iade kabul etmez. "Tüketici hakem heyetine başvuracağım." tarzında bir cümle kurarsan ellerinden geleni yaparlar. İki olayda bu şekilde iademi gerçekleştirebildim. Bu sihirli cümleyi kurmadan önce bir hafta bekletmişlerdi.

Satıcı Hepsiburada değil hocam. @Mr246 kafama tüküreyim daha esnaftan ürün alanı.
Ben küçük esnafın yanına bile yaklaşmıyorum. Nedense bilgisayarcıların düzgün çıkma ihtimali %1 falan. Bilgisayarcı görünce kaçarım ben.

Aynı kozu satıcı için kullanabilirsiniz o zaman. Zaten e-devletten hızlıca şikayet ediliyor. %100 haklı olduğunuz bir konu. Elinzden geleni yapın ki bir daha insanlara bunu yapmaya cesaret edemesinler. Fark etmeden sağlam diyerek sizin elinize koz vermişler.

arıza.png

Bu işe yarar mı hocam? @Mr246

Satıcı Hepsiburada değil hocam. @Mr246 kafama tüküreyim daha esnaftan ürün alanı.
Satan aracı hepsiburada size ben satmadım diyemez. Satışa aracılık eden tüm silsile mesuldür tüm işleyişten. Sizin hatanız servise yollayın, yollayalım teklifini kabul etmeniz olmuş. Hayır servis istemiyorum iade hakkımı kullanmak istiyorum olmalıydı. Neyse önemli değil. Kanun maddesi şu şekilde;

(4) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

(5) Oluşturdukları sistem çerçevesinde, uzaktan iletişim araçlarını kullanmak veya kullandırmak suretiyle satıcı veya sağlayıcı adına mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık edenler, bu maddede yer alan hususlardan dolayı satıcı veya sağlayıcı ile yapılan işlemlere ilişkin kayıtları tutmak ve istenilmesi hâlinde bu bilgileri ilgili kurum, kuruluş ve tüketicilere vermekle yükümlüdür. Ancak bu fıkra kapsamında aracılık edenler, satıcı veya sağlayıcı ile yaptıkları sözleşmeye aykırı fiillerinden dolayı sorumludur.

Bu iki madde aracı şirketi de sorumlu tutuyor. Bu iki maddeyi gerekçe göstererek iade süreci başlatmalısın. Kabul etmezlerse Tüketici Sorunları Hakem Heyeti seni haklı bulacaktır. Ancak şikayetini Hepsiburada ya yönelt. Diğeri bana servise yolladı bende üzerime düşeni yaptım diyerek sıyrılır.

@ÖZKAN ERGÜL hocam sağ olasın uzun uzun yazmışsın yarın ne yapmam gerek anlamadım kusura bakma anlamadım

Satıcı bana ürünü yollayın servise yollarız sonra iade çıkarsa paranızı iade ederiz dedi.

Hepsiburada'siz servise direkt yollayın dedi.
14 gün olması önemli değil denildi. Bu süreç olacak zaten dediler mecburen yaptırdılar bana.

Geri
Yukarı