Sagopa Kajmer mi Ceza mı?

Sagopa mı Ceza mı ?

• Ceza

Oy: 34 42,0%
  • Sagopa Kajmer

Oy: 47 58,0%

• Oy verenlerin toplamı
    81
Arabesk dinleyeceksek, gider ağa babalarını dinleriz. O Yüzden ceza.
"Rap" den kastın ne bilmiyorum, galiba hızlı söylemek :D. Sana göre "rap" olabilecek birkaç şarkı bırakayım, belki boş flow dinlemeyi bırakırsın. Sago'ya rap değil diyip hit olmak için şarkı çıkaran sanatçı bozmalarına rapçi demen komik.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rap rap diye abarttığınız Ceza'yı biliyoruz. Rap müziğin ülkede yayılıp sevilme imkanı varken tüm ülkenin nefret etmesine neden oldu :D
Rap müziğin ülkede yayılmasını sağlayan adam Cezadır zaten. Yayılmaya başladığı ilk dönemlerde insanlar rapi Amerikan özentisi kültürümüze uymayan bir tür olarak görüyordu. Nefret edilmesinin sebebi bu, Ceza değil yani. Hatta Ceza rapi sevdirmiştir.

Rap müziğin ülkede yayılmasını sağlayan adam Cezadır zaten. Yayılmaya başladığı ilk dönemlerde insanlar rapi Amerikan özentisi kültürümüze uymayan bir tür olarak görüyordu. Nefret edilmesinin sebebi bu, Ceza değil yani. Hatta Ceza rapi sevdirmiştir.
Nefret edilmesinin sebebi direkt olarak öyle değildir aslında; agresif, ağır ve halk arasında terbiyesiz sözler olmasıdır. Ceza'nın bu müzik popüler olmaya başladığı zamanlarda çok izlenen televizyon programlarında yanlış lanse etmesi yüzünden o zamanlar ön yargılar oluştu. Tabii ki bu müziğin en temel örneklerindendir kendisi.

Kıyaslanamaz bile. Hayatım boyunca %90 Amerika piyasasını dinlemişimdir. Ana vatanından tanıdım yani rap müziği. Sadece 3 5 şarkısına bakarak bile bu sorunun cevabının ceza olduğunu söyleyebilirim. Sagopa'nın yaptığı rap bile değil bana kalırsa. Amerika'da nasıl frank ocean R&B sanatçısı olmasına rağmen HIP-hop kültürüne bağlı gözüküyor, o tarz listelere giriyor, o tarz insanlarla takılıyor. Sagopa da bana aynı şekilde geliyor işte. Sagopa'nın yaptığı müzik Fuat'ın da söylediği gibi arabesk. Bizim insanımız da arabesk müziği çok sevdiğinden sagopa seviliyor, değer görüyor. Buna saygım sonsuz ancak yaptığı müzik rap değil. Rap uzantısı gibi bir şey. Rap sanatçısı olarak ceza ile sagopayı kıyaslamak Amerika'da Eminem ile Frank Ocean kıyaslamak gibi absürt kaçıyor. Rap olarak bakıyorsak bu soruya ceza demeyen herkes rap müzik vs arabesk müzik ikileminde arabesk müziği seçiyordur.

İngiltere özentisi drill rap.

Çakal'ın yaptığı müzik artık drill bile değil. Konuştuğunuz şeyin farkında değilsiniz. UK Drill'in alt janra olduğunun bile farkında değilsin yorum yapıyorsun.

Şu şarkıya da rap demek için ya sağır olman gerek ya da hayatında 3 tane falan rap sanatçısı dinlemiş olman gerek. HIP Hop müziği böyle bir şey değil hocam. Git Asap rocky falan dinle az müzik kulağın olsun.

Son düzenleme:
Çakal'ın yaptığı müzik artık drill bile değil. Konuştuğunuz şeyin farkında değilsiniz. UK Drill'in alt janra olduğunun bile farkında değilsin yorum yapıyorsun.

Şu şarkıya da rap demek için ya sağır olman gerek ya da hayatında 3 tane falan rap sanatçısı dinlemiş olman gerek. HIP hop müziği böyle bir şey değil hocam. Git asap rocky falan dinle az müzik kulağın olsun.

Peki kardeşim senin dediğin olsun ama sagoya rap değil diyemezsin. Sago hem sampleleri beatleri yapıp hem de mükemmel söz yazan bir kişi he müziğini beğenmezsin tamam sözlerini beğenmezsin tamam senin üstün müzik kulağına hitap etmez ona da tamam ama sagopa bu ülkede görülmüş en yetenekli kişidir sen sagopanın sadece baytar gibi hafif arabeskimsi şarkılarını dinlersen bu fikirleri edinmiş olabilirsin Ceza'nın çoğu albümünün beatlerini bile sagopa yapmıştır kesinlikle Ceza'dan daha rap bir insan fuatı katmıyorum bile. Amerikanlaşmış şeyleri sagopa da ben de sevmiyorum bundan belki sagopa biraz daha Türk milletine göre içerikler yapmıştır belki içerikleri şimdiki HIP-hop değil (asap rocky, drake, kanye, 21 Savage, jay-Z) gibi değil ama Oldschool'u dibine kadar yaşatan parçaları da var sagopayı tek bir albümden ya da popüler şarkılarından yargılayamazsınız birkaç şarkı atayım şarkılarının arasından farklardan örnek vermek için:
Ki şu anki senin idollerin şöyle uyuşturucu çektim böyle karı hoplattım kızlar kucağımda şu kadar kokain var cebimde diyen rapçiler belki de doğmadan önce sagopa uyuşturucuya karşı şarkı yapıyordu bunların hepsini 2001 yılında kendi hazırladığı beatlerle ve kendi yazdığı sözlerle yapıyor:

HIP hop müziği böyle bir şey değil hocam.

İşte bu da insandan insana değişiyor bu senin kırmızı rengini mavi seven bana savunman kadar saçma.

Peki kardeşim senin dediğin olsun ama sagoya rap değil diyemezsin. Sago hem sampleleri beatleri yapıp hem de mükemmel söz yazan bir kişi he müziğini beğenmezsin tamam sözlerini beğenmezsin tamam senin üstün müzik kulağına hitap etmez ona da tamam ama sagopa bu ülkede görülmüş en yetenekli kişidir sen sagopanın sadece baytar gibi hafif arabeskimsi şarkılarını dinlersen bu fikirleri edinmiş olabilirsin Ceza'nın çoğu albümünün beatlerini bile sagopa yapmıştır kesinlikle Ceza'dan daha rap bir insan fuatı katmıyorum bile. Amerikanlaşmış şeyleri sagopa da ben de sevmiyorum bundan belki sagopa biraz daha Türk milletine göre içerikler yapmıştır belki içerikleri şimdiki HIP-hop değil (asap rocky, drake, kanye, 21 Savage, jay-Z) gibi değil ama Oldschool'u dibine kadar yaşatan parçaları da var sagopayı tek bir albümden ya da popüler şarkılarından yargılayamazsınız birkaç şarkı atayım şarkılarının arasından farklardan örnek vermek için:
Ki şu anki senin idollerin şöyle uyuşturucu çektim böyle karı hoplattım kızlar kucağımda şu kadar kokain var cebimde diyen rapçiler belki de doğmadan önce sagopa uyuşturucuya karşı şarkı yapıyordu bunların hepsini 2001 yılında kendi hazırladığı beatlerle ve kendi yazdığı sözlerle yapıyor:

İşte bu da insandan insana değişiyor bu senin kırmızı rengini mavi seven bana savunman kadar saçma.

Hocam öncelikle sakin olun :D Kimsenin sevdiği müziğe laf etmem, isterseniz gidin Enes batur, aleyna tilki, elanur falan dinleyin zerre umurumda değil. Ben yaptığı müziği rap olarak değil arabesk olarak görüyorum, ceza sagopa kıyaslanmasını bile doğru bulmadığımı söylüyorum. Üstteki yazımda söylediğim gibi arabesk sevebilirsiniz saygım sonsuz. Sonda yazdığınız uyuşturucu muhabbeti bile HIP hop kültürüne ne kadar uzak olduğunuzu gösteriyor zaten. Keza rap dediğiniz müzik türü karıdan kızdan, uyuşturucudan partiden bahseder. 1980'lerde bu kültürün başlangıçlarından Rakim'leri LL Cool J'Leri dinlerseniz onların şarkılarında bile bol bol bu tarz içerikler var. Biggie ve 50Cent'in "Uyuşturucu nasıl satılır" diye şarkıları var. Bana göre ceza HIP hop bir adam sagopa HIP hop bir adam değil. Bu kadar. Söz yazarlığına, prodüktörlüğüne, dinleyene saygım sonsuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı