Şah İsmail Kürt müydü?

Adam zaten tartışmak için bu konuyu açıyor. Sana ne yaşından? Uğraşmayacaksan yazma arkadaş. Kürt'ler vardı hala daha var. Kürdistan falan demiyorum lanet gelsin Kürdistancılara. Ama Kürt'ler hala var. Atatürk benim de atam ve çok seviyorum. Ama Kürt'ler ile ne alakası var Atatürk'ün? 18 yaş altısın ve manipüle edilmişsin. Fazla oyun oynama

Sen mektup atiyorsun ben sana safevi tarihçisinin o dönem yazdığı kaynak atiyorum bir mi?

Abicim sana 35 tane kaynak attım. Cevabın nedir? Bana da cevap verir misin
Ben sana 1.el kaynak atabilirim mektuplarla bir değil tam olarak çürütemedin fakat 1.el o dönem yazılan kaynaklar atarsan tartışmayı kazandığını kabulleneceğim

Evet, dinler konusunda haklısınız. Örneğin, Selahaddin Eyyubi'nin hangi ırktan olduğunu tartışmanın bile gereksiz olduğunu düşünüyorum zira hayatını dinine adamış bir insana Kürt fatihi diyemezsiniz. Kudüs İslam için alındı, Kürt devleti kurulması için değil. Irkçılık bu topraklarda var olduğu sürece bırakın Viyana'yı Balkanları bile topraklarımıza katamayız.

Bildiğiniz gibi birkaç defa Şeyh Safi'nin Türk olduğunu iddia edip, "O şeye Safiye Türk Piri denirdi, yani Türk" diyerek Safat el-Safa'nın kaynağını veriyorlardı.

Cehaletten dolayı verdikleri kaynakları bile okuyamayan bu kesimin cevabını kitabın kendisi verdi.

Cevabını kitabın kendisinden dinleyelim:
“Bir gün şeyh [duanın Arapça anlamı, Allah ruhunu arındırsın] oturuyordu, mihrabın duvarı açıldı ve biri çıkıp şeyhe "Ey Türk piri" dedi. Ve şeyh [Arapça dua anlamına gelir, ruhu kral olsun] Türk piri dedi; Bu yüzden onun en iyisi Cemili'de, Hüsn'de ve kemalindeydi.”

Kullandığı "Türk piri" kavramının sadece sıfat olarak kullanıldığı, onun Türklüğüyle hiçbir ilgisi olmadığı, kitabın yazdıklarından çok açıktır. Tarihte Fars edebiyatında bu gibi şeyler çok kullanılmış, sadece Türkçe ile sınırlı kalmamış, Fars edebiyatında da en az Türkçe kelime kadar "Hindu" kelimesi de sıfat olarak kullanılmıştır.

Aynı sayfanın devamında şöyle yazdığını söylemeyelim:
“Ve şeyh o kişiyi dinlediEn önemli tarihi kaynaklara göre Safevilerin soyu ve ırkının (1501-1736) Türkan ile hiçbir bağlantısı yoktur. Safavi krallarının bu krallığın kuruluşundan önce yazılan en önemli ve değerli soy ağacı "İbn Bezaz Ardabili" tarafından yazılan ((Safva El-Safa)) kitabıdır. Bu kitap 1358 yılında, yani "Şeyh Safidin Ardabili"nin ölümünden 24 yıl sonra ve ilk Safavi kralı ya da Kral I. İsmail'in doğum gününden 129 yıl önce yazılmıştır (1487-1524)kten sonra

Kürtler yok demedim kardeş. Kürtler var zaten. Kürdistan olmadı ve Türkiye sınırlarında olmayacak. Olacak diyen zaten bölücüdür.

Biz burada ordusunun Türkmenlerden oluştuğunu mu tartışıyoruz yoksa safevi tarikatının kökenini mi? Zaten safeviler şah ismail dönemi turkmenlesti

1.el attım bu da akademik olan çürütürsen kabul ederim

Biz burada ordusunun Türkmenlerden oluştuğunu mu tartışıyoruz yoksa safevi tarikatının kökenini mi? Zaten safeviler şah ismail dönemi turkmenlesti
Milliyet belirlerken kullanılan kriterlerdir bunlar. Saray hangi dili konuşuyor, ordu kimlerden oluşuyor vs. gibi. Daha bu kadar temel bilgilerden yoksunken gelip rastgele cherry pick yaptığın kaynakları buraya atıyorsun.

Şah İsmail Kürt mü diye soruyorsun, sonra Safeviler zaten Şah İsmail dönemi Türkmenleşti diyerek kendini çürütüyorsun. Ne yazayım ben? Kendinde Kürt bilinci olan bir kişi kendi devletini Türkmenleştirir mi? Türkçe şiirler, divanlar yazar mı?

Etnik olarak Kürt olduğu kabulünde bile ki tekrar söylüyorum değil, sence bu adam kendini bir Kürt ya da İranlı/Fars olarak görmüş mü?

Attığım kaynakları çürütür müsün kavga etmek yerine tartışmayı kazandınız sayacağım

Attığım kaynakları çürütür müsün kavga etmek yerine tartışmayı kazandınız sayacağım
Tek bir soru soracağım, Satvetü's Safa'nın ilk ele geçen örneği eserin ilk halinden kaç yıl sonra ve eserde tahrif izleri var mı, yok mu?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…