Sahibinden.com GeT güvenilir midir?

Mehmet Ali Kaba

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar. LetGo üzerinden bir ürün buldum. Satıcı kişiyle konuştum. 'GeT üzerinden halledebiliriz' dedi. Hayatımda hiç uzaktan 2. el alışveriş yapmadım. Bu konuda biraz araştırma yaptım ama nedense içimdeki şüphe geçmiş değil. Bu yüzden burada konu açma kararı aldım. Kısaca satıcı ya da alıcının üç kağıt yapma şansı var mı? Sorun yaşamak istemiyorum. Bu konuda tecrubesi olan kişiler anlatırsa çok iyi olur. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ben de satış yapacaktım. Bir ürün için GET ilanı açıp açamayacağımı sordu birisi. GET nedir? Alıcı ürünü sahibinden.com'dan üzerinden satın alır. Satıcıya bildirim gider. Satıcı ürünü kargolayıp kargo bilgilerini sahibinden.com'a verir. Bu esnada para sahibinden.com'da tutulur. Alıcı ürünü aldıktan sonra ödeme onayını verir. Satıcı parasını alır.

Burada üç kağıt yapmak istersen alırken de satarken de yaparsın. Mesela ben satıcı olarak şöyle düşündüm. Ürünü kargoladım. Sonra alıcı açtı baktı ve benim aldığım ürün bu değil diyerek para iadesi istedi diyelim. Ürünü bana geri yollarken belki eksik belki de tamamen başka bir şey yollayabilir. Aynı şekilde satıcı da böyle bir üç kağıt yapabilir.

Ha bu demek değildir ki illa başınıza böyle bir şey gelecek.

Uzun zaman önce bir elektro gitar pedalı satacaktım. Şehir dışından birisi istediğim miktarı verdi fakat ödemeli kargo ile yollamak imkansızdı. Vergi no'su falan istediler kargo şirketleri. Haliyle öyle bir şey yok. Ben de normal kargo ile yolladım. Alıcının insafına bıraktım. Kargoyu aldıktan 2 saat sonra paramı yatırdı. Biraz insan sarrafı olmak lazım. Biraz da şans.

GeT alış-veriş sizi belirli bir komisyon karşılığında güvende tutan bir sistemdir. Yani ürünü satın aldığınızda paranız havuza aktarılır. Ürün size ulaştıktan sonra kontrol ettiğinizde ve siteye girip onay verdiğinizde ücret satıcıya iletilir. Siz ürünü teslim aldıktan sonra bir sebepten dolayı ürünü iade ederseniz ve siteden onaylamaz iade ederseniz kargolandıktan sonra paranızı size iade eder. Yani belirli bir kesinti ile bu sistemden yararlanabilirsiniz.

Anladım. Ben bunu bazı sorunlardan dolayı GeT üzerinden değil de GittiGidiyor'daki 0 Risk sistemi üzerinden satın aldım. Mantık aynı olması lazım. Ve hayırlısıyla ürünü satıcı kişiden aldım. Bellek aldım açılmamış. Ama ben yine de yarın test yaptıktan sonra onay vereceğim. Ondan sonra ona para aktarılmış olacak. Güzel sistem. Bir yere kadar alıcıyı da satıcıyı da güvende tutuyor. Yardımınız için teşekkürler.

Güzel günlerde kullanın. Aynen mantık tamamen aynı. Tek fark Sahibinden size ister güvenli ister başının çaresine bak seçeneğini sunmaktadır:) Ayrıca bir küçük bilgi daha vereyim. Kendiniz satmak isterseniz GeT sistemi biraz fazla komisyon keser bunun yerine Sanalpazar.com kullanabilirsiniz. Oranın komisyon kesintileri daha düşüktür:)

Hocam ürünü aldıktan sonra evimize gidip deneyip mi onaylıyoruz yoksa kargoyu aldığımız an onaylanmış oluyor mu? Birde eğer evde onaylıyorsak kaç gün süremiz var? Son olarak komisyonu alıcı mı ödüyor yoksa satıcıdan mı kesiliyor?

Arkadaşın dediklerine katılıyorum benim GeT işleminden dolandırılan arkadaşlarım var. Kendiniz almadığınız sürece başkalarından almayın.
Ben de satış yapacaktım. Bir ürün için GET ilanı açıp açamayacağımı sordu birisi. GET nedir? Alıcı ürünü sahibinden.com'dan üzerinden satın alır. Satıcıya bildirim gider. Satıcı ürünü kargolayıp kargo bilgilerini sahibinden.com'a verir. Bu esnada para sahibinden.com'da tutulur. Alıcı ürünü aldıktan sonra ödeme onayını verir. Satıcı parasını alır.

Burada üç kağıt yapmak istersen alırken de satarken de yaparsın. Mesela ben satıcı olarak şöyle düşündüm. Ürünü kargoladım. Sonra alıcı açtı baktı ve benim aldığım ürün bu değil diyerek para iadesi istedi diyelim. Ürünü bana geri yollarken belki eksik belki de tamamen başka bir şey yollayabilir. Aynı şekilde satıcı da böyle bir üç kağıt yapabilir.

Ha bu demek değildir ki illa başınıza böyle bir şey gelecek.

Uzun zaman önce bir elektro gitar pedalı satacaktım. Şehir dışından birisi istediğim miktarı verdi fakat ödemeli kargo ile yollamak imkansızdı. Vergi no'su falan istediler kargo şirketleri. Haliyle öyle bir şey yok. Ben de normal kargo ile yolladım. Alıcının insafına bıraktım. Kargoyu aldıktan 2 saat sonra paramı yatırdı. Biraz insan sarrafı olmak lazım. Biraz da şans.

Arkadaşın dediği doğru get sistemi suistimale çok açık. Alıcı ve satıcı dolandırılabilir o nedenle kullanmıyorum ama bir deneyimimi paylaşmak istiyorum, çünkü işinize yarayabilir. bir dizüstü pc buldum başka bşr şehirde almak istedim ve iyi nşyetli olarak satıcıya get üzerinden alabileceğimi söyledim. O da bana içinden parça söküp iade edilebiliyor o nedenle checkhub.net üzerinden satarım dedi, o ne dedim o da kısaca anlattı. Ben de anlatayım, satıcı ürünü checkhub'a gönderiyor, checkhub.net ürünü kontrol edip rapor çıkarıyor, alıcı ve satıcı onaylarsa alıcı parayı satıcıya gönderiyor, checkhub da ürünü alıcıya gönderiyor. Kısaca sistem bu. Neyse siteyi inceledim filan baktım güvenilir duruyor ben de tamam dedim satıcıya ve checkhub.net üzeründen aldım cihası ve bir sıkıntı yaşamadım cihazım geldi kullanıyorum. Bir daha kullanır mıyım? Kesinlikle evet ve hatta ürünleri de burdan satıcam artık.

Arkadaşın dediği doğru get sistemi suistimale çok açık. Alıcı ve satıcı dolandırılabilir o nedenle kullanmıyorum ama bir deneyimimi paylaşmak istiyorum, çünkü işinize yarayabilir. bir dizüstü pc buldum başka bşr şehirde almak istedim ve iyi nşyetli olarak satıcıya get üzerinden alabileceğimi söyledim. O da bana içinden parça söküp iade edilebiliyor o nedenle checkhub.net üzerinden satarım dedi, o ne dedim o da kısaca anlattı. Ben de anlatayım, satıcı ürünü checkhub'a gönderiyor, checkhub.net ürünü kontrol edip rapor çıkarıyor, alıcı ve satıcı onaylarsa alıcı parayı satıcıya gönderiyor, checkhub da ürünü alıcıya gönderiyor. Kısaca sistem bu. Neyse siteyi inceledim filan baktım güvenilir duruyor ben de tamam dedim satıcıya ve checkhub.net üzeründen aldım cihası ve bir sıkıntı yaşamadım cihazım geldi kullanıyorum. Bir daha kullanır mıyım? Kesinlikle evet ve hatta ürünleri de burdan satıcam artık.
Konunun üzerinden çok zaman geçmis ama yine de yorumun için tesekkürler. Bir daha 2. el alısveris yaparsam değerlendireceğim.

Sistem çok güzel. Ben şimdi 2. el işlemci almayı düşünüyorum. Satıcıyı GeT sistemine yönlendirdim, o sistemi de hiç kullanmadığım için araştırırken yorumlardan burayı gördüm.
Birkaç yorum yapılmış avantaj ve dezavantajlara dair, suistimallere vurgu yapılmış, peki checkub'ta bu tarz bir durum var mı? Kontrol ederlerken onların istemeyerek ürüne zarar vermeyeceği de meçhul nihayetinde.

Geri
Yukarı