Sahibinden.com'da dolandırıldım

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Online alısverişlerde böyle bir risk ne yazık ki mevcut. 2 ay önce MacBook uygun fiyata gördüm ve satıcı ile irtibata geçtim aynı senin gibi kimlik vs attı kargodan verirken dahi ürünün resmini gönderdi. Bende parayı hesabına havale geçtim. Ürün 2 gün sonra elime ulaştıgında MacBook yerine kimlik kaplama makinesı cıktı 80 cm uzunlugunda. Satıcıya ulaştıgımda bir de dalga geçer gibi yapcak bir şey yok diye yazmaya devam ediyor. Şikayette bulundum satıcı hakkında ayrıca kargo şirketi ile ilgilide şikayette bulundum 80 santimlik bir laptop olabilir mi Allah aşkına kargoyu alırken hiç mi dikkat etmiyorsunuz. Şu ana kadar bir gelişme yok. Yani acıkcası işleyiş biraz saçma emniyette tanıdığın yoksa bu tarz işler rafa kaldırılıyor gibime geliyor. Tekrar çok geçmiş olsun ancak umutsuzluga kapılmanızı istemem ama ben satın aldıgım adamın telefonun hala acık olmasına ragmen hala yazdıgımda cevap vermesine ragmen şu ana kadar hiçbir şey cıkmadı.

Bu arada sokağa çıkma yasağı olsa da bir 155'i arayıp bu gibi durumlarda ne yapılıyor sordunuz mu? Ya da sahibinden destek hattına mail atmayı deneyin. Olumlu cevap alırsanız biraz içiniz rahatlar en azından.
konu ile ilgili sahibinden ile de görüştüm. Aramam yeterli kalmıyormuş, eny akın karakol veya savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmam gerekli.

Telefon nuamrası, kimlik no, kimlik bilgileri vs mevcut. Bana da biraz organize bir iş gibi geliyor. Sahibinden ile de görüştüm. Şikayette bulunduğum taktirde tüm bilgileri savcılık veya ilgili makamla paylaşacaklarını belirttiler. Umarım paramı geri alabilirim.
Şikayet sonrasındaki süreci özellikle beni de etiketleyerek paylaşır mısınız?
Bundan sonrasını gerçekten çok merak ediyorum.
Böyle 3 kuruşa göz diken leş yiyicilerin ceza almasını çok istiyorum. Her türlü telefon ve adres bilgisi, giriş IP si var zaten. Ne sanıyor acaba kendini.

Bu olayların önünü açan kesinlikle sahibinden sitesi. Şu komisyonu makul tut, millet site dışında alışveriş yapmasın. 2 bin liralık ürün alırsan 240'ını havaya vermiş oluyorsun.
Kesinlikle katılıyorum. Ayrıca hem satıcı hem de alıcının haklarını korumak lazım. Bazen da alıcı bozuk vs diyerek ürüne zarar verip parasını geri alabiliyor. Sistem biraz daha geliştirilmeli ve komisyon tutarları özellkile böyle ucuz şeyler için uygun tutulmalı.

Umarım en kısa zamanda sonuca ulaşırsınız. Bana organize gibi geldi çünkü hem kimlik bilgilerini vericek, hakkında herşeyini bileceksiniz ve gelip sizi dolandıracak. Bu nasıl cesarettir akıl alır gibi değil. Gerçi normal cezalar caydırıcı değil. Takım elbise giydin diye iyi hal olan bir yasadan ne beklersin. Sahibinden'de inşallah adamın hesabını dondurmuşturda başkalarının canı yanmaz.

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Online alısverişlerde böyle bir risk ne yazık ki mevcut. 2 ay önce MacBook uygun fiyata gördüm ve satıcı ile irtibata geçtim aynı senin gibi kimlik vs attı kargodan verirken dahi ürünün resmini gönderdi. Bende parayı hesabına havale geçtim. Ürün 2 gün sonra elime ulaştıgında MacBook yerine kimlik kaplama makinesı cıktı 80 cm uzunlugunda. Satıcıya ulaştıgımda bir de dalga geçer gibi yapcak bir şey yok diye yazmaya devam ediyor. Şikayette bulundum satıcı hakkında ayrıca kargo şirketi ile ilgilide şikayette bulundum 80 santimlik bir laptop olabilir mi Allah aşkına kargoyu alırken hiç mi dikkat etmiyorsunuz. Şu ana kadar bir gelişme yok. Yani acıkcası işleyiş biraz saçma emniyette tanıdığın yoksa bu tarz işler rafa kaldırılıyor gibime geliyor. Tekrar çok geçmiş olsun ancak umutsuzluga kapılmanızı istemem ama ben satın aldıgım adamın telefonun hala acık olmasına ragmen hala yazdıgımda cevap vermesine ragmen şu ana kadar hiçbir şey cıkmadı.
sende en azından bir ürün kargolamışlar. bende hiçbir şey yok. Ama o da ayrı bir risk. Adam gönderiyorum diyip başka şeyler gönderiyor. İkinci el alışverişine denetleme getirilmeli en azından kargo şirketleri yeni bir hizmet açıp alım satımlarda aracı olmalı.
Umarım en kısa zamanda sonuca ulaşırsınız. Bana organize gibi geldi çünkü hem kimlik bilgilerini vericek, hakkında herşeyini bileceksiniz ve gelip sizi dolandıracak. Bu nasıl cesarettir akıl alır gibi değil. Gerçi normal cezalar caydırıcı değil. Takım elbise giydin diye iyi hal olan bir yasadan ne beklersin. Sahibinden'de inşallah adamın hesabını dondurmuşturda başkalarının canı yanmaz.
Hesabı takip etmekteyim, yeni bir ilan girişimi yok. Şikayette bulunur bulunmaz gerekli işlemler yapılır inşallah.
Şikayet sonrasındaki süreci özellikle beni de etiketleyerek paylaşır mısınız?
Bundan sonrasını gerçekten çok merak ediyorum.
Böyle 3 kuruşa göz diken leş yiyicilerin ceza almasını çok istiyorum. Her türlü telefon ve adres bilgisi, giriş IP si var zaten. Ne sanıyor acaba kendini.
Adalet yerini bulacak inşallah. Gerekirse paramı fazlasıyla alacağım.

Biraz klişe olacak ama burası Türkiye. Eğitim sisteminin seviyesini biliyoruz. Ahlaklı bireylerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu tür alım satımlarda cidden kumar oynuyorsunuz. Çünkü polisten, savcıdan, hakimden korkan yok. Ceza yemeyeceklerini biliyorlar. İstenilse 24 saat içinde şak diye evinden alırlar. Güzel de bir ceza verirsin ve kolay kolay daha kimseler böyle bir işe cüret edemez. Ama o kurallar gelişmiş ülkeler için var. İnşallah bizde o seviyelere geliriz bir gün.

Sende en azından bir ürün kargolamışlar. Bende hiçbir şey yok. Ama o da ayrı bir risk. Adam gönderiyorum deyip başka şeyler gönderiyor. İkinci el alışverişine denetleme getirilmeli en azından kargo şirketleri yeni bir hizmet açıp alım satımlarda aracı olmalı.

Hesabı takip etmekteyim, yeni bir ilan girişimi yok. Şikayette bulunur bulunmaz gerekli işlemler yapılır inşallah.

Konu biraz detaylı kısa geçtim aslında dolandırıcının mesajda yazmasına göre bu farklı birinde cripto para satın alıyor ben kadının hesabına para atıyorum. Hesabın eşine ait oldugunu söylüyor. Kadına benden para gidiyor adama cripto para gidiyor dolandırıcının elinde hem cripto hem MacBook oluyor yani ben laptop aldıgımı sanarken adam cripto alıyor benim paramla bir de dalga geçiyor bunu anlatıyor. Poliste bu adamın numarasında yerini tespit edemiyor. Bulmak isteseler 45 dk içinde bulundugu şehirdeki karakola alırlar ama ne yazık ki bunla ugrasmıyorlar.

Geçmiş olsun öncelikle yanlız sizin en büyük hatanız GET açtırmamak olmuş ki zaten sizde yukarıda bahsetmişsiniz GET açılsa fiyat pahalı olacaktı. Bundan sonra alışveriş yaparken aklınızda olsun GET açmayı teklif edin eğer satıcı açmayıp bahane üretiyorsa uzak durun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı