Sahibinden'deki ilana yazan Nijeryalı dolandırıcı

crytominer

Hectopat
Merhaba, dün sahibinden sitesinde satılığa koyduğum Ssuno Spartan saatim için WhatsApp uygulaması üzerinden "+234 814 573 3828" numaralı, profil resminde asker olan birisi yazdı ve Nijerya'ya gönderebilir miyim diye sordu. Tamam gönderirim dedim ama parayı bana Binance üstünden göndermesini istedim. Fakat kendi bankasıyla göndermekte ısrarcı oldu. Bu sabahta bana bir mail göndermişti, o maildeki talimatlara göre benim PTT'ye ürünü kargoya verip dekontu görmem gerekiyordu, onun bankasına ve benim hesabıma paranın geçmesini bekleyecektim. Şüphelendiğim 2 nokta oldu: Bu saat yurt dışında çok daha uygun fiyata satılıyor bu birincisi. İkincisi ise adam fotoğrafta Amerikan askeri olarak gözüküyor ama İngilizce yazdığım mesajlara Google Translate'den çevirdiğini söyleyip Türkçe cevaplar veriyor. Üçüncüsü gönderilen mail çok çok amatörceydi. Ben de sözde bankanın attığı mail'deki ismi araştırdım, hep farklı birisi çıkıyor. Sonrasında 2BQ755953P442081R mailde işlem kodu olduğu iddia edilen bu numarayı arayınca 2016-2017 yıllarında da aynı şekilde dolandırıcılıklar yapıldığını gördüm. Adama gönderince de bunları direkt engelledi beni.

dolandırıcı.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Aynı problemi daha önce ben de yaşadım donanımhaber adlı forum sitesinde hatta insanları uyardım ve bu konu üzerine yazı yazdım sayemde 3 kişi dolandırılmaktan kurtuldu iphone 8 plus satışımı sarı siteden yapmak istediğimde bana ulaştılar istediğim tutarın biraz üstünü ve kargo ücretlerini vs karşılayacağını söyledi. Daha sonrasında yalan bir dekont gönderip bankanın parayı göndermesi için ürünün kargoya verilmesi gerektiğini söyledi bariz dolandırıcılık.

Arkadaşımı da ürün satışında dolandırdılar. Neyse ki ürününü buldu. Bu siteden hem ürün alırken hem de ürün satarken çok dikkatli olunması gerekiyor.

Bunlar dolandıdrıcı sakın bulaşmayın. CİMER'e verin.

Arkadaşımı da ürün satışında dolandırdılar. Neyse ki ürününü buldu. Bu siteden hem ürün alırken hem de ürün satarken çok dikkatli olunması gerekiyor.

Sahibinden'de yetkili diye bir şey yok herhalde, destek ekibi diye birşeyde yok neden hâlâ bu siteye veriyorlar ilanları anlamıyorum neye güvenip neye dayanarak?

Geri
Yukarı