Sahibinden dolandırıcılarına dikkat edin

Eyvallah hocam bilgilendirme icin. Gerek olmadi simdiye kadar ama olmayacak anlaminada gelmesin. Bir de sirf sahibinden olacak diye bir şey yok 2.el satisi olan her yer icin gecerli. Temkinli olmak lazim. 🙏🏻

Bilgilendirme için teşekkürler.

Ben ikinci el platformlarında tövbe bir daha satış yapmam. Tabletimi arızalı ve ekranı çatlak olduğu için 100 TL'den ilana koydum alıcı bunu bile bile ürünü alıp 30 dakika sonra beni aradı ve tehdit vs etmeye başlamıştı. Hukuksal süreci başlattığımda şikayetimi geri çekmem için günde yaklaşık 20 kereye yakın arayıp rahatsız ediyordu mecbur numarayı değiştirdim.

Önceden ilandaki numarayı alıp Whatsapp üzerinden farklı numaradan iletişime geçerlerdi ve Türkçe konuşmazlardı halen daha var mı bilmiyorum.
şimdi ise sahte link ile saldırıyorlar.

Her zaman elden alıp elden satmayı tercih ediyorum herkese tavsiye ederim.
Bu tür sistemlerde peçete bile alıp atmam. :)

Önceden Whatsap ile iletişime geçip dolandırmaya çalıştıklarında bende onları trollüyordum bu olay benim başıma 3-5 kere geldi daha sonrası bu sahte link olayları çıktı yani halen daha ilanlarım var ve telefon numaram yazıyor ilanlarımda anlaşılan bu kişilerin kara listesindeyim ki sahte link olayına rastlamadım henüz. 😀

Herkes için geçerli değil hocam.

Bir tane 7.000 TL değerinde ''göz takip cihazını'' sıfır pazarlık payıyla sattım.
Bir tane de ''shure sm7b'' mikrofon sattım.
Aldığım fiyata çok yakın ve 10 ay da kullandım öyle düşünün.
Çok düzgün adamlar da var çok dehşet ''hainlik'' peşinde olan insanlar da var.

Sattığım iki üründe de ''tek'' kelime pazarlık yapmadılar.

Bir garip olay daha söylemeliyim o da şudur; sattığım cihazdan birçok eski ve yeni ilanlar olmasına rağmen hatta aylardır yıllardır satılamayan ürünlerden sıyrılıp kendi aynı ürünümü sıfıra yakın bir fiyattan sattım.

Sadece alıcıyı koruduğu durumlar olduğu bariz o konuya çok birşey diyemiyorum ama elden verdiğiniz süreçte de sizi madur eden herhangi bir durum yok. Dolandırıcılar da her yerde bu arada, sahibinden ya da sahibinden ekibiyle bağlantılı bir durum değil. En güvenli sistem de olsa ''nok'' atan çok oluyor, olacaktır.

Önemli olan herşeyin farkında olup ''herkes'' gibi olmamak ya da kalmamaktır.

Sahibinden ekibiyle iletişime geçtiğim ayrı bir konuysa bana mesajlardan ''Merhaba, ürününüzü Param Güvеnde satіn almak istiyorum ancak e-postaa hesabіnız istendіі lütfen bana sağlayabilir misiniz?'' gibi mesajın gelmesi ve benim de üstüme düşeni yapıp ''eposta'' istenmesinin saçma olmasını ''sahibinden'' ekibine belirtmem oldu.

Tabii ki hemen gerekeni yaptılar. Şikayetvar sitesine gidin bakın bu gibi sorunlarla kaşılaşıp ''ikna'' olup istenilen bilgileri sağlamaları, dolandırılmalarıyla alakalıdır.

Hatta bu bana mesaj atan ''kadına'' yazdım neden eposta istediniz diye, bana o şekilde bir mesaj atmadığını söyledi. Yani hesaplara da girebiliyorlar.

Şimdilerde sürekli ''
sahibinden'' ekibiyle iletişim halindeyiz.

Aldığım tedbirler de şöyle;

* Bana yakın değilse ''görüntülü görüşmemizin kaydı''

* Cihazların sağlamlığı konusunda ''delil niteliği amacıyla videolarını çekiyorum''
* Ürünleri gönderirken ''
kargolarken'' sigortalattırıyorum.
* Paketlemesini özenle yapıyorum. Özel koruma ( patlayan ambalajlar bilirsin )

* Bir diğer konu da ''ptt'' ile anlaşmaları olmalarından mütevellit ''tutanak'' ile cihazımda herhangi bir sorun olmadığını ''tutanağa yazdırıp'' kenara koyuyorum.

* Telefon ile ''
ptt'' müdürlüğünü arayıp ''bu tutanağın'' evime gelmesini de sağladım.

Bütün bunlar kendinize ve karşı tarafa verdiğiniz saygıyla bağlantılıdır.

Tabii ki bir de ''
çalışmış'' ya da tercih ettiğiniz site ya da şirketlerle konuyla bağlantılı iletişim kurmalarınız, tedbirleri site ve kendi garantiye alma şeklinizle çözmelisiniz. Hiçbirşey bilmiyorsanız ''elden'' ürünlerinizi vermek harici satışınızı yapmazsınız!!

En direkt bu işlemi yapan da bulunduğum konumdaki ''ptt müdür vekiliydi''

Sonuç olarak kendinizi tüm yönlerden ''
tedbirli'' bir şekilde garantiye almalısınız.
Tek başınıza ''
en direkt'' sahibinden sitesine sallamanın gereği yok diye düşünüyorum.

Bütün herkesin ürünlerini de tek tek test edemezler, bütün dolandırıcılıkları da bitiremezler.

Her yerde olduğu gibi açıklar olur önemli olan ''
sahibinden'' sitesinin veya ekibinin sizin delillerinizi değerlendireceği süreçte ne gibi tedbirler aldığınız ve ne şekilde ifade ettiğiniz.

Not:
Başımdan iki tane dolandırıcılık geçti diye birilerine sallamanın manası yok.
Karşıam çakallar çıktı diye herkese aynı şekilde davranacak ya da sırf bu sebeplerden dolayı da sistemlere ya da siteye sallamanın da bir manası yok.

Niye bu kadar uzun yazdığımı da merak eden olursa söyleyeyim; birileri görsün de ona göre yola girsin diyedir. Bütün bunları da kimseden ''çok zeki'' olduğumdan değil hani biraz kendimizde de sorun aramak lazım diye yazdım.
Okumayı seven arkadaşlara selam olsun :)

Örnek olarak RTX 3050 koymuştum ve oldukça temiz olmasına rağmen 3.500 fiyat teklif ettim “asus Dual modeli üstelik”

Herifin teki numaram üzerinden 2.000 olur mu diye spamlayınca aklım başıma geldi.
Söyleme şekli de önemlidir.

Bana da çiçek gibi ürün için fiyatın çok çok altında fiyat çektiler ''onlar'' zaten annesini babasını öldüren, elektrikleri suları kesen, bir dünya sorunları olan ''mezarcı'' fiyat düşürmeye çalışan ülkemin masum ''çakalları'' oluyor :)

İşin garibi 8.000 TL demiştim ( canım yana yana aciliyetten dolayı ) sırf bu kişiler yüzünden ''ilan'' açıklamamı güncelledim ve durumu açıklamaya ekledim.

Sonrasında da fiyatı sıfıra yakın bir fiyatla güncelledim. İletişim şeklinden midir yoksa dürüstlüğüme, samimiyetime olan yakınlıktan ya da aşinalıktan mıdır nedir adam geldi ''trink'' satın aldı.

Bütün endişelerinden haklı olduğun konusunda hemfikiriz. Sıfır ürünler de de sorunlar çıkar hatta bazen hak talep edemezsin :) Eğer haklarını biliyorsan ve üründe nelerin testini nasıl yapacağını biliyorsan geçerli bunlar tabii ki :) Aklından şüphe etmek sakat bir düşünce ben de herkes aynı değil dedim ve tecrübelerimi ve gittiğim yolu, bakış açımı paylaştım. Aslında sana cevap değil insanlara da cevap olsun diye...Burada olma amacımın gerektirdiği gibi. Sonuçta sadece kendim için yaşamıyorum bu dünyada...Kolaylıklar...

@BerkayZ87 Bazen kimlerin dolandırıcı olduğunu anlayamazsın :)
Arkadaş sürgüne mi göndeirldi acaba, neyse gereksiz teorilerinden sıyrılsın bu konu da ''insanlar'' enformasyonları alıp hayatlarına daha uyanık devam etsinler :)

Son düzenleme:
Bence numara hiç kimseyle paylaşılmamalı. Ben sadece yakın akrabalarımı kaydediyorum başka hiçbir yerde paylaşmıyorum hiç sorunum olmuyor (Ttnin tacizci gibi araması dışında)

Bence numara hiç kimseyle paylaşılmamalı. Ben sadece yakın akrabalarımı kaydediyorum başka hiçbir yerde paylaşmıyorum hiç sorunum olmuyor (Ttnin tacizci gibi araması dışında)
Ben de iki numara kullanıyorum bu konular için. Birisini her türlü dağıtıyorum.
Diğerini de senin yaptıgın gibi sadece aile, yakınlarım, bazı arkadaşlarım biliyor.

Geri
Yukarı