Sahibinden dolandırıcılığı

ysnkdrylmz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar internetten uzun zamandır oyun laptopu bakıyorum. Trendyol'un ikinci el kısmında bir ilan karşıma çıktı RTX2060 ekran kartlı fiyatta uygundu tabii hemen mesaj arama falan yapıştık ilana. Herifi aradım ben alıyorum bilgisayarı diye tamam dedi ama ben dolaptan hiç alışveriş yapmadım sahibindeni biliyorum. Ben ürünü oraya koyayım sen oradan satın al dedi. Başta şüphenmedim ama huylandim tabii yok dedim sahibinden 700 lira kesiyor alıcıdan dolap 200 +200 toplam 400 kesiyor biz dolaptan yapalım dedim. Hem daha karlıyız dedim ısrar kıyamet illa sahibinden satacak hatta hiç pazarlık yapmadığım halde sahibinden alırsam 800 TL'de indirim yapacağını söyledi ve anlaşıldı ki dolandırıcı ama benim asıl sorum şu ki sahibindende güvenli alışveriş sistemi var. Ürün gelmezse veya yanlış gelse de iade edip paranı geri alıyorsun. Bu vatandaş beni nasıl dolandırmayı planlıyordu acaba? Benim şahsi fikrim bana alakasız bir şey gönderecekti bende haliyle kargoyu alıp hemen iade etme işlemini başlatacaktim bu vatandaşta beni mahkemeye verip hayır efendim ben ona bilgisayarı gönderdim o alıp sakladı mı diyecekti. Böyle bir şey başına gelen var mı? Tecrübesi olan adam dolandırıcı ondan şüphem yokta klasik kapora dolandırıcısı değil GeT ile satın almayı kabul ediyor. Nasıl bir dolandırıcılık planlıyordu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sahte link verip dolandıracaktı.
Bu videoya bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar internetten uzun zamandır oyun laptopu bakıyorum. Trendyol'un ikinci el kısmında bir ilan karşıma çıktı RTX2060 ekran kartlı fiyatta uygundu tabii hemen mesaj arama falan yapıştık ilana. Herifi aradım ben alıyorum bilgisayarı diye tamam dedi ama ben dolaptan hiç alışveriş yapmadım sahibindeni biliyorum. Ben ürünü oraya koyayım sen oradan satın al dedi. Başta şüphenmedim ama huylandim tabii yok dedim sahibinden 700 lira kesiyor alıcıdan dolap 200 +200 toplam 400 kesiyor biz dolaptan yapalım dedim. Hem daha karlıyız dedim ısrar kıyamet illa sahibinden satacak hatta hiç pazarlık yapmadığım halde sahibinden alırsam 800 TL'de indirim yapacağını söyledi ve anlaşıldı ki dolandırıcı ama benim asıl sorum şu ki sahibindende güvenli alışveriş sistemi var. Ürün gelmezse veya yanlış gelse de iade edip paranı geri alıyorsun. Bu vatandaş beni nasıl dolandırmayı planlıyordu acaba? Benim şahsi fikrim bana alakasız bir şey gönderecekti bende haliyle kargoyu alıp hemen iade etme işlemini başlatacaktim bu vatandaşta beni mahkemeye verip hayır efendim ben ona bilgisayarı gönderdim o alıp sakladı mı diyecekti. Böyle bir şey başına gelen var mı? Tecrübesi olan adam dolandırıcı ondan şüphem yokta klasik kapora dolandırıcısı değil GeT ile satın almayı kabul ediyor. Nasıl bir dolandırıcılık planlıyordu acaba?
Sahibinden linki gibi gösterip farklı link atıyorlar siteye girince aynı sahibinden gibi gözüküyor ama o verilen ilan numarasını gerçek sahibinden de arayınca ortaya çıkıyor ki aslında öyle bir ilan yok.

Büyük ihtimalle size sahte bir param güvende linki yollayacaktı. Bu olaylar çok oluyor. Siz sahte linke girecektiniz kart bilgilerini girdiğiniz anda dolandırılmış olacaktınız. Param güvende ile asla birşey satın almayın veya satmayın önermem çok riskli.

Fake sahibinden siteleri ile yapıyorlar. 2 yaşındaki çocuk görse fake site olduğunu anlar ama dolandırılan insan çok.

Sahte link verip dolandıracaktı.
Bu videoya bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sahibinden üzerinden get ile dolandırma ihtimali var mıdır?

Büyük ihtimalle size sahte bir Param Güvende linki yollayacaktı. Bu olaylar çok oluyor. Siz sahte linke girecektiniz kart bilgilerini girdiğiniz anda dolandırılmış olacaktınız. Param Güvende ile asla bir şey satın almayın veya satmayın önermem çok riskli.

Burada sorun Param Güvende de değil. Sen bir şey alıp sattığında uygulama içinde link gözüküyor zaten, senin sadece uygulama içinden açman gereken linki dandik bir domain ve WhatsApp gibi bir yerden açarsan suçu sahibindene atamazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı