Sahibinden Param Güvende dolandırıcılığı

Param güvende vb. sistemleri kullanan hiçbir sitelere güvenmiyorum tavsiye etmiyorum kesinlikle.
Alıcı veya satıcı olsanız bile her zaman risk var.
Parayı önceden alsanız bile karşı tarafa siz tüm iyi niyetinizle olması gerektiği gibi ürünü kargo ile gönderdiğinizde karşı tarafın niyeti kötüyse ki %100 kötü niyetli kimse kusura bakmasın sizin gönderdiğiniz sağlam ürüne bozuk arızalı vb. Deyip ürünü veya için değiştirip iade talebinde veya geri iade ettiğinde yapacağınız çok bir şey yok uğraşmaktan başka.
Peçete bile satmam almam ve Kesinlikle tavsiye etmiyorum karar sizin.

EDİT:
Neler neler dönüyor bulursam ekran resimlerini paylaşacağım en son ilanıma özellikle üstüne basa basa elden teslim kargo teklif etmeyin dediğim halde kargo teklif edenlere diyorum hangi şehir diye atıyorum x şehir diyor bende tamam orada arkadaşım var ona göndereyim siz ondan teslim alın dediğim an toz oluyorlar :)

EDİT 2:
ortalık öyle bi karışmış ki öyle böyle değil en güvenilir online alışveriş sitelerinden alınan ürünlerin kargolarını artık video kaydı alarak açmak zorunda kalıyoruz.
Sizlere de tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:
Parayı, kargolamadan önce gönderebiliyorsa, bu onun için sorun değilse neden 10TL'ye çekiyorsunuz direkt parasını göndersin öyle kargolayın madem.

Ederi 10 lira olmayan bir ürünü 10 lira yazıp satmaya çalışırsanız sahibinden bunu algılayıp siteden banlayabiliyor. Arkadaşım daha önce yaşamıştı bu durumu. Size tavsiyem, alacaksa o haliyle alsın yoksa uğraşmayın.

Satışı yaptıktan sonra ilanı kaldırabilirim aslında, teşekkürler.

Dolandırıcılık bunun neresinde hala anlamaya çalışıyorum. Bunun benzerini ben yaptım satıcı öğrenciydi dedim beni komisyonla uğraştırma oraya vereceğim para sana harçlık olur. Konuştuk falan görüntülü yerimiz yurdumuz belli sonra kargoladı çocuk, kutularken videosunu da çekti geçtim hesabına parayı.

Bu konular biraz yabancı olduğum konular, dolayısıyla bu işlerde yeni yöntemler çıkabiliyor: Belki EFT geri alınabiliyordur bilmediğim için sormak istedim. Kart ile alışveriş yaparken 3D Secure istemezse para iadesi isteyebiliyorsun bankadan.

Iyi de bu cok mantiksiz. 10TL alisveris yapildiktan sonra zaten Param Guvende ile almanin mantigi kalmiyor ki? tek farki daha az kargo ucreti odemek. Bunun yerine direkt Param Guvende olmadan alsin, komisyon yerine kargo ucreti versin?

sahibinde.com Param Güvende de nasıl güvenli anlamadım vallahi birçok satıcı phishing (otlatma) link vererek dolandırıyorlar hatta bazıları var ki IP adresleri öğrenenler bile var.

Bu konular biraz yabancı olduğum konular, dolayısıyla bu işlerde yeni yöntemler çıkabiliyor: Belki EFT geri alınabiliyordur bilmediğim için sormak istedim. Kart ile alışveriş yaparken 3D Secure istemezse para iadesi isteyebiliyorsun bankadan.

Burada yalnızca 10 TL kısmı bir mantığa oturmuyor. Yapacağın şey basit "komisyon ödemek istemiyorsan EFT yaparsın ben de ürünü gönderirim" demek. İşini gelmiyorsa başkasından alsın.

sahibinde.com Param Güvende de nasıl güvenli anlamadım vallahi birçok satıcı phishing (otlatma) link vererek dolandırıyorlar hatta bazıları var ki IP adresleri öğrenenler bile var.

Son kullanıcı için sahte web siteleri anlaşılamaz olabiliyor. Çoğu insan bu konuda tecrübesiz ve adres çubuğuna bakmaya tenezzül bile etmiyor. IP adresi öğrenmekten bir şey çıkacağını sanmıyorum pek fakat dediğim gibi dikkat edilmesi gerekli.

Iyi de bu cok mantiksiz. 10TL alisveris yapildiktan sonra zaten Param Güvende ile almanin mantigi kalmiyor ki? Tek farki daha az kargo ucreti odemek. Bunun yerine direkt Param Güvende olmadan alsin, komisyon yerine kargo ucreti versin?

Son mesajda dediğim gibi direk Sahibinden'i olay dışı bırakabilirim yayından kaldırarak.

Son kullanıcı için sahte web siteleri anlaşılamaz olabiliyor. Çoğu insan bu konuda tecrübesiz ve adres çubuğuna bakmaya tenezzül bile etmiyor. IP adresi öğrenmekten bir şey çıkacağını sanmıyorum pek fakat dediğim gibi dikkat edilmesi gerekli.

Son mesajda dediğim gibi direk Sahibinden'i olay dışı bırakabilirim yayından kaldırarak.

Benim Superbox internet yanlış konumu gösteriyor İzmir gösteriyor ama İzmir de değilim zaten IP adresten çok bir şey çıkmayacağı belli zaten.

Ortalık öyle bi karışmış ki öyle böyle değil en güvenilir online alışveriş sitelerinden alınan ürünlerin kargolarını artık video kaydı alarak açmak zorunda kalıyoruz.
Sizlere de tavsiye ediyorum.

Şu olay tamamen yalan. Kutu açarken video açmak delil yerine geçmiyor. Cahilin birisi ortaya bu lafı attı sonra herkes inanmaya başladı.

Kutudan hıyar çıkma ihtimaline karşı sunacağın geçerli bir kanıt istiyorsan tek yapman gereken kutuyu kargocunun önünde açıp tutanak tutturmaktır.

Alıcı adamın bunu yazması kadar saçma bir şey olamaz. Komisyon vermezse zaten kargo parası verecek. Yurt içi kargoda İzmir-İstanbul ortalama 100TL civarı, Param Güvende %10 komisyon alıyor, her türlü Param Güvende kullanılabilir ama sistem alıcıdan yana her zaman.
**Minimum komisyon 27.5TL
Komisyon vermek işine gelmiyorsa atsın havale ile paranızı sizde kargoya verin havale sonrası paşalar gibi alsın ürünü. Ancak yine mantıksız(karşı taraf için). Alıcıya güvenmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı