Sahtekar YouTuber'lar - Dini Duygu Sömürüsü

AsjasFıdas1000

Hectopat
YouTube'un sahtekarları. Zaten bataklıkta olan YouTube Türkiye'nin daha berbat bir hal alması için sağ olsun destek çıkan dayılar. Normalde böyle bir ülkede, böyle bir yönetim biçiminde bulunan bir ülkede, bu sahtekarların ceza alması gerekli, ama almıyorlar. Çünkü bir zamanlar işlerini gizli saklı yapan "Cinci Hocalar" tabiri caizse dini istismar eden din tacirleri, şuanda kendilerini kameraya çekerek devam ediyorlar. Yani gizlenmelerine gerek kalmadı. Genelde ( izlediğim kadarıyla ) bu cinci hocalar, müşterileri neredeyse hastahanelik ediyorlar. Tabi böyle bir dönemde dini duyguları sömüren insancıklar artıp, bu istismarcıları örnek alıyor. Nereden nereye değil mi, ilginç.

Başka YouTuber'lar tarafından, bu "Paranormal olaylar" konulu videolar bayağı yalanlanmıştı. Videoda efekt kullanıldığı, sahtekarlık yaptıkları, dini duyguları sömürdüklerini ele alan az sayıda YouTuber var. Ve ben bu videoları izlediğim kadarıyla, kanıtlarıyla birlikte, sahtekar oldukları kanısına vardım. Tabi kanıtları görmelerine rağmen kabul etmeyenlerin de sayısı oldukça çok. İsim vermeyeceğim, video vermeyeceğim. Kendiniz bulup, şarlatanların dökülüşünü tek tek izleyebilirsiniz, görebilirsiniz. Zaten her şey bir yana, bu din tüccarlarının açığını bulup, videoya çektiklerinde, esas videoları kaldırmışlardı. Eleştiriye açık olmaları gerekirken, hakkında yapılan videolardan şikayetçi olup, bunun yanında eleştirilen, ifşa edilen kendi videolarını da silmeleri sonucunda çırpınışlarını görmemek imkansızdı.

Bu cinli, musallatlı videolar çıktığında, daha ortalıkta ifşa etme, yalanları dökme olayları yokken bile kendilerini ele veriyorlardı. Adamların 1 yıldır yaptıkları tek şey, 1 saatlik bir video yüklemek. Videonun özeti ise, karanlık. 1 saat boyunca aniden bağırıp, küfür etmeleri, iki sure okumaları, sağdan sola at gibi durmadan koşmaları amatörce sahtekarlıktan başka bir şey değil. YouTube hayatları boyunca dolandırıcılık yapmaları, kendi arkadaşlarının annesine, babasına küfür etmekten zevk almaları, izleyiciye değer vermemeleri, iş arkadaşlarına ihanet etmeler, en sonunda kaybedecekleri zaman Müslümanlığa soyunup, ahlaklı gözükmeye çalışmaları bana hiç samimi gelmiyor. Zaten gönülden yaratıcıya inandıklarını düşünmüyorum. Öyle bir şey varsa bile, yaratıcıları ile arasında büyük bir kopukluk var, zira yaratıcılarına karşı samimiyeti sıfır.

Daha ilk videolarında, kendi kendime, şarlatan oldukları çok belli, ilk videolardan patlak vermişler, kendi kendilerini ele veriyorlar, iyice beter hale gelecekler demiştim. Ancak bu kadar çok tutulmalarını şaşırtıcı buldum. Bu video boyunca yaptıkları büyüleri, gördükleri cinleri, 10 tane bilim adamının karşısında yapamazlar. Halkın karşısında yapamazlar. Hadi yapın desek, yapıyoruz ama tutmadı deyip, işin içinden sıyrılırlar. Diyecek bir şey kalmadı gerçekten. Düşünceleri, inançları veya psikolojileri beni ilgilendirmez ama izleyicileri kandırmalarına tahammül edemiyorum. Birde bu tarz videolara, dinsizlerin arttığı bu yüzyılda, "Haydi bizde bu din tüccarlarını destekleyelim." dercesine bağlanıyorlar. Rahat bir şekilde, milleti kandırarak bu işten para kazanmaları beni üzüyor. Aklı başında olan bir insan bu videoları inanarak izlemez.

Her videoda, ama her videoda başlıpa "Paranormal olaylar yaşadık." yazmaları da çocuk kandırmaktan ibaret. "Geceleri tırnak kesince ölürsün." veya "Geceleri aynaya bakarsan cinler musallat olur." demekten farksız. Mantıkları, "geceleri sokağa çıkınca %100 paranormal olay yaşarsınız." budur yani. Aylardır, bir yıldır mantık budur.

Buradan çıkarmamız gereken şey, Tanrı yokmuş, cinler yokmuş, din yalandır, demek değil. Sadece insanların doğaüstü bir güce sahip olmadığı gerçeğini hatırlamak. Yaratıcı inancı olan insanların büyük kısmı böyle şeylere kanabilir. Tamamen demiyorum ama geçmişte de, şimdiki zamanda da bu böyle olmuştur, böyle kalacaktır. %99'u Müslüman olan ülkede, 4 halifeyi bile ateistlerden başka hiç kimsenin bilmemesi, ( genel konuşuyorum) bu şarlatanların ekmeğini düzenbazlık üzerinden kazanması, dini duyguların bol bol sömürülmesi demektir.

Eğer onlardan birisi bu paylaşıma denk gelecek olursa, diyeceğim tek şey; Size sesleniyorum kalitesizler, size sesleniyorum inançları kullanarak beslenenler, bu kadarda beleşçi olmayın. Bari videoya özen gösterin, biraz daha gelişin, daha gerçekçi olun da izleyici sıkılmasın. Birden bağırmalar, ruh görmeler, deli taklidi yapmalar klasikleşti. Ya da sadece sizin gördüğünüz şu ruhları bize de gösterin de, deli olduğunuzu düşünmeyelim. Ha gerçekten izleyici falan umurunuzda değilse, ama birazcık kendinize değer veriyorsanız doktora görünün. Hesaplarınızın sonsuza kadar kapanması dileğiyle.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

NOT: Aranızda böyle bir karaktere sahip birileri var mı, bilmiyorum. Ama bana saldıracak olanlar lütfen, öncelikle, teması sahtekarlık, oyuncuları delilik üzerine kurulmuş bu videolara bir kaç dakika göz atarsa ne demek istediğimi anlar.

Bunlar kolpacı ekip ya:) Var bu tip bir kaç kanal. Hatta "Nygma" isimli bir kanal var bunları ara sıra ifşa ediyor. Ara ara kapı kapandı, ses geldi veya beni dürttü diye heyecan yaratıp hemen bir dua okuyarak gerilim katmaya çalışıyorlar. Öyle bir şey orada varsa seni öyle dürtmez merak etme aklını alır öyle bırakır:)

Tüm yazınızı okudum. Videoları daha önce hiç görmedim, şimdi de bakma gereği duymadım çünkü umrumda değil. Sizin de bunları neden kâle alıp ta bu kadar uzun uzun yazma gereği duydunuz anlamadım. Boş verin, kim ne yapıyorsa yapsın, bu tarz içeriklerin kurgu olduğunu anlamayanlar varsa zaten sıkıntı kendilerindedir. Dini, milli ve insani değerlere aşağılama veya hakaret olmadığı sürece her türlü içeriğin olduğu özgür bir platform sonuçta YouTube. Geçenlerde bir bakkalın saçma sapan bilgisayar toplaması hakkında bir konu açılmıştı, bence o adam bunlardan daha tehlikeli.:D Ana sayfanızdan ve izleme geçmişinizden temizleyin gitsin.

Youtube özellikle Türkiye'de zaten biraz çöplüğe dönmeye başladı. Bakkal sistem toplar, 6-7 yaşındaki çocuk Mining sistem özellikleri anlatır, sakal bırakan birileri garip garip böyle videolar çeker:) Bence bakmadan geçin direk. Yoksa sonra yeni bir video geliyor "1 milyon kere izlenen videonun devamı" diye:)

Tüm yazınızı okudum. Videoları daha önce hiç görmedim, şimdi de bakma gereği duymadım çünkü umrumda değil. Sizin de bunları neden kâle alıp ta bu kadar uzun uzun yazma gereği duydunuz anlamadım. Boş verin, kim ne yapıyorsa yapsın, bu tarz içeriklerin kurgu olduğunu anlamayanlar varsa zaten sıkıntı kendilerindedir. Dini, milli ve insani değerlere aşağılama veya hakaret olmadığı sürece her türlü içeriğin olduğu özgür bir platform sonuçta YouTube. Geçenlerde bir bakkalın saçma sapan bilgisayar toplaması hakkında bir konu açılmıştı, bence o adam bunlardan daha tehlikeli.:D Ana sayfanızdan ve izleme geçmişinizden temizleyin gitsin.

Hocam dediklerinizde haklısınız. Birde eve tost gönderen + bunu şehirler arası yapan bir abi var. O tostun 2 gün içinde küçücük bir kutuda ne hale geldiğini sen düşün. Kariyerinde aldığı darbeden çok, yani başarısızlığından çok, o tosta üzülüyorum, resmen zulmediliyor. :açım:

"Neden bu kadar uzun uzun yazma gereği duydunuz" sorunuza gelecek olursak, her şeyden önce, ben bunu toplumsal problemimiz olarak görüyorum. Dinlerin başlangıcından beri istismar edilmeyen din kalmadı. İnsanoğlu da bunu kullanarak hem dolandırıcılık yaptı, hemde katil oldu. Toplumsal problemden çok, dünyevi bir problem oldu. Bende toplumumuzun kanayan yarasına, derdine ortak olmak istedim. Tabi öte yandan eleştiri yapmayı, düşüncelerimi, fikirlerimi fazlasıyla belirtmeyi seviyorum. Uzun uzun yazmak hoşuma gidiyor yani. Belkide hayatta en çok zevk aldığım şey bu olabilir.

Buradan çıkarmamız gereken şey, Tanrı yokmuş, cinler yokmuş, din yalandır, demek değil. Sadece insanların doğaüstü bir güce sahip olmadığı gerçeğini hatırlamak. Yaratıcı inancı olan insanların büyük kısmı böyle şeylere kanabilir. Tamamen demiyorum ama geçmişte de, şimdiki zamanda da bu böyle olmuştur, böyle kalacaktır. %99'u Müslüman olan ülkede, 4 halifeyi bile ateistlerden başka hiç kimsenin bilmemesi, ( genel konuşuyorum) bu şarlatanların ekmeğini düzenbazlık üzerinden kazanması, dini duyguların bol bol sömürülmesi demektir.
Sıkıysa bunu "Atatürk bu milletin ağzına etti.","Erdoğan için ölürüm.","Yaşasın İmam Hatipler.","Ne? Ataist misin. Gel ananı (küfür).","Ne bira mı satıyorsun. Üstüne Müslüman da değilsin. Hemen dükkanını yıkıp dökelim.","Ne istediğin görüşü bildirebiliyor musun? Hadi seni cayır cayır yakalım." diyenlere anlat. Cidden. Eğer başarılı olursan belki o gün AB de bir üye olabiliriz.

Sıkıysa bunu "Atatürk bu milletin ağzına etti.","Erdoğan için ölürüm.","Yaşasın İmam Hatipler.","Ne? Ataist misin. Gel ananı (küfür).","Ne bira mı satıyorsun. Üstüne Müslüman da değilsin. Hemen dükkanını yıkıp dökelim.","Ne istediğin görüşü bildirebiliyor musun? Hadi seni cayır cayır yakalım." diyenlere anlat. Cidden. Eğer başarılı olursan belki o gün AB de bir üye olabiliriz.

Hocam bir kesimi aşağılamak veya sadece o kesimi problem olarak görmek doğru değil. Saydıklarınız kadar ciddi ve zor olmasa da fazlasıyla sorunlarımız var. Yani hepimiz hatalıyız.

Belirli bir kesime seslenmek kolay değil. Öncelikle bu ülkede bir noktaya gelmek gerekli ki seslenebilesin.
Ki siyasete atılmadan koca bir kesimin fikrini değiştirmek mümkün değil. Benimde siyasete atılma gibi bir isteğim yok. Şair ve karikatürist olmak istiyorum. Tabi istemekle olmuyor ama inşallah bir gün olacak ve profesyonel olarak kendi şiirimi yazacağım. :) O zaman daha kısa şekilde anlatırım. Son yıllarda Türkiye tarihi ile elimden geldiğince ilgileniyorum. Elimden geldiğince zıt görüşte olduğum arkadaşlarıma anlatıyorum, kitap öneriyorum. Zor olsa da sevdiğim, örnek aldığım insanların hayatlarını okuyunca, "Ben bu uğraştan bıkmamalıyım." diyorum. Benim ki, onların yaptıklarının yanında hiç bir şey. Ama bir gün, yaz tatilinde 6 saat boyunca tarih dinlediğimi hatırlıyorum, kafam ne hale gelmiştir sen düşün.

Bilgi kirliliği ve yüzyıllardır süregelen cehalet içinde insanların yanlış yönlendirilmesi oldukça normalleşiyor. Aşağılamak çözüm değil.

Hocam dediklerinizde haklısınız. Birde eve tost gönderen + bunu şehirler arası yapan bir abi var. O tostun 2 gün içinde küçücük bir kutuda ne hale geldiğini sen düşün. Kariyerinde aldığı darbeden çok, yani başarısızlığından çok, o tosta üzülüyorum, resmen zulmediliyor. :açım:

"Neden bu kadar uzun uzun yazma gereği duydunuz" sorunuza gelecek olursak, her şeyden önce, ben bunu toplumsal problemimiz olarak görüyorum. Dinlerin başlangıcından beri istismar edilmeyen din kalmadı. İnsanoğlu da bunu kullanarak hem dolandırıcılık yaptı, hemde katil oldu. Toplumsal problemden çok, dünyevi bir problem oldu. Bende toplumumuzun kanayan yarasına, derdine ortak olmak istedim. Tabi öte yandan eleştiri yapmayı, düşüncelerimi, fikirlerimi fazlasıyla belirtmeyi seviyorum. Uzun uzun yazmak hoşuma gidiyor yani. Belkide hayatta en çok zevk aldığım şey bu olabilir.
Sinekli atom tost :D

Geri
Yukarı