Çözüldü Şalter atması sonrası "CPU Over Temperature error!" uyarısı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Beyhan Behrem

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
4070Ti
Herkese merhaba, bu güne kadar bilgisayarımda hiçbir sorun yaşamadım fakat bugün evin şalteri attı, ardından bilgisayara görüntü gelmedi. Ben de PC'yi söküp BIOS pilini çıkarıp taktım.
Şu an CPU sıcaklığı 84°C altına inmiyor. Sizce sorun nerede olabilir? 2 kere daha BIOS pilini çıkarıp taktım sorun devam ediyor.
"CPU Over Temperature error!" yazısı yazıyor ve açılmıyor.

Dosya Ekleri

• 17133066112013008974236011545535.jpg
    17133066112013008974236011545535.jpg
    217,5 KB · Görüntüleme: 939
  • 17133066791584964252876492004539.jpg
    17133066791584964252876492004539.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 195
Çözüm
Şebeke sorunları net bir şekilde donanımlara zarar veriyor, yüksek ve düşük voltajı PSU belki tutabilir, elektrik kesintisinde SSD ve RAM'ler zarar görebiliyor.

Bu sistemde işlemci ısısından dolayı ani kapanma yaşanmıştır, şalterin atması pek alakalı değil ama PSU'dan dolayı olabilir.

Burada ilk yapılması gereken soğutucuyu ve macunu kontrol etmek olur.
Yanlış okuyor olma ihtimali bence olabilir. BCLK ise matematiğe uymayan şekilde yazılmış. 100,0 diye yazmak yerine öyle yazmış. 1000.0000 şeklinde yazmamış.

CPU sıcaklığı 0.8v için anormal yüksek. Soğutucuda sorun yoksa yanlış okuyor.

ASUS anakartlarda BCLK 100 000 diye okunuyor BCLK da arıza yok. Arkadaşlar yanlış yönlendirmeyin. Arkadaşa önerim BIOS'u bir önceki BIOS'a dönüp tekrar yeni BIOS'a güncellemeli BIOS'ta hata oluşmuş olabilir büyük ihtimalle. CPU sensörleri kolay arıza yapmaz. BIOS'u bit öncekine döndürebilmek için ASUS'un sitesinden bir önceki BIOS'u indirip RAR'dan çıkartacak içinde 2 adet dosya olur BIOS dosyası ve BIOS renamer adlı EXE dosyası. İki dosyayıya masaüstüne çıkartıp BIOS renamer EXE'ye tıklayıp BIOS'u yeniden adlandırdıktan sonra FAT32 ile biçimlendirilmiş USB belleğe atıp BIOS'u geri yüllemeli. Hatırlatma olarak bu söylediklerim anakart daha önceden güncel BIOS'a güncellenmiş ise. Eğer güncellenmemişse güncel BIOS'u yüklemesi sorunu çözecektir.

Yanlış okuyor olma ihtimali bence olabilir. BCLK ise matematiğe uymayan şekilde yazılmış. 100,0 diye yazmak yerine öyle yazmış. 1000.0000 şeklinde yazmamış.

CPU sıcaklığı 0.8v için anormal yüksek. Soğutucuda sorun yoksa yanlış okuyor.

ASUS anakartlarda BCLK 100 000 diye okunuyor BCLK da arıza yok. Arkadaşlar yanlış yönlendirmeyin. Arkadaşa önerim BIOS'u bir önceki BIOS'a dönüp tekrar yeni BIOS'a güncellemeli BIOS'ta hata oluşmuş olabilir büyük ihtimalle. CPU sensörleri kolay arıza yapmaz. BIOS'u bit öncekine döndürebilmek için ASUS'un sitesinden bir önceki BIOS'u indirip RAR'dan çıkartacak içinde 2 adet dosya olur BIOS dosyası ve BIOS renamer adlı EXE dosyası. İki dosyayıya masaüstüne çıkartıp BIOS renamer EXE'ye tıklayıp BIOS'u yeniden adlandırdıktan sonra FAT32 ile biçimlendirilmiş USB belleğe atıp BIOS'u geri yüllemeli. Hatırlatma olarak bu söylediklerim anakart daha önceden güncel BIOS'a güncellenmiş ise. Eğer güncellenmemişse güncel BIOS'u yüklemesi sorunu çözecektir.

Şebeke sorunları net bir şekilde donanımlara zarar veriyor, yüksek ve düşük voltajı PSU belki tutabilir, elektrik kesintisinde SSD ve RAM'ler zarar görebiliyor.

Bu sistemde işlemci ısısından dolayı ani kapanma yaşanmıştır, şalterin atması pek alakalı değil ama PSU'dan dolayı olabilir.

Çözüm

Donanım arızası olabilir ama zaten CPU fanının dönüp dönmediğini kendisi görüyordur. Ani kapanmalar donanıma direk zarar verecek diye bir şey yok ancak yazılıma zarar verir. Buraya yorumlarımızı bıraktık arkadaş dediklerimizi yapıp denesin. Donanım kontolü zorlu olabilir arkadaş için. Önce yazılım kontrolünden başlamalı. Ayrıca şalter atmasıyla termal macunun alakasız olduğunu bir tek benmi biliyorum?

Donanım arızası olabilir ama zaten CPU fanının dönüp dönmediğini kendisi görüyordur. Ani kapanmalar donanıma direk zarar verecek diye bir şey yok ancak yazılıma zarar verir. Buraya yorumlarımızı bıraktık arkadaş dediklerimizi yapıp denesin. Donanım kontolü zorlu olabilir arkadaş için. Önce yazılım kontrolünden başlamalı. Ayrıca şalter atmasıyla termal macunun alakasız olduğunu bir tek benmi biliyorum?

Çalışan sistemde şalter atması 2. Planda incelenmesi gereken bir durum, önce CPU ısısının gerçekten mi yüksek, yoksa yanlışmı okuyor, onu anlamak gerekiyor, bunun içinde ilk olarak soğutucu kontrol etmek gerekir.

Çalışan sistemde şalter atması 2. planda incelenmesi gereken bir durum, önce CPU ısısının gerçekten mi yüksek, yoksa yanlışmı okuyor, onu anlamak gerekiyor, bunun içinde ilk olarak soğutucu kontrol etmek gerekir.

Dostum arkadaşın işlemci soğutucusu sıvı soğutmaymış. O işlemcide, idle modda, 0.900 v Core voltajda sıvı soğutmanın fanları hiç dönmese termal macun olmasa bile 84 dereceyi bulmaz. İnat edecek bir şey yok onbeş yıldır bir fiil bilgisayar bakım onarım teknik servisim var küçük bir yerde değil. Başıma her gün garip sorunlar gelir ve her gün üstesinden geliriz ekip olarak. Yaşanılan durum donanımda olabilir ama kendini odaklamışsın CPU soğutucusuna. CPU soğutucusundan kaynaklanmadığına eminim diyebilirim. Neyse tartışmaya gerek yok arkadaş söylediklerimizi denesin.

Dostum arkadaşın işlemci soğutucusu sıvı soğutmaymış. O işlemcide, Idle modda, 0.900 v Core voltajda sıvı soğutmanın fanları hiç dönmese termal macun olmasa bile 84 dereceyi bulmaz. İnat edecek bir şey yok onbeş yıldır bir fiil bilgisayar bakım onarım teknik servisim var küçük bir yerde değil. Başıma her gün garip sorunlar gelir ve her gün üstesinden geliriz ekip olarak. Yaşanılan durum donanımda olabilir ama kendini odaklamışsın CPU soğutucusuna. CPU soğutucusundan kaynaklanmadığına eminim diyebilirim. Neyse tartışmaya gerek yok arkadaş söylediklerimizi denesin.

Sıvı soğutma pompası çalışmadığında bu sıcaklıklara çıkar, blok teması kesilirse çıkar, ben soğutucuda arıza var demiyorum, sorunu bulmak odaklı ilk kontrol edilmesi gereken şey en basit olanıdır.

Mesela açılan sisteme BIOS flashback öneriyorsunuz, BIOS içinden güncellemek varken.

Teknik bilgi olarak kimseyle bir yarış içerisine girmem, herkesin uzman olduğu bir kısım olabilir, sadece size Windows 3.1'den beri bu işin içinde olduğumu belirtiyim.

Burada herkes önerisini sunar gerisi konu sahibine kalır, tartışmaya gerek yok.

Sıvı soğutma pompası çalışmadığında bu sıcaklıklara çıkar, blok teması kesilirse çıkar, ben soğutucuda arıza var demiyorum, sorunu bulmak odaklı ilk kontrol edilmesi gereken şey en basit olanıdır.

Mesela açılan sisteme BIOS flashback öneriyorsunuz, BIOS içinden güncellemek varken.

Teknik bilgi olarak kimseyle bir yarış içerisine girmem, herkesin uzman olduğu bir kısım olabilir, sadece size Windows 3.1'den beri bu işin içinde olduğumu belirtiyim.

Burada herkes önerisini sunar gerisi konu sahibine kalır, tartışmaya gerek y

Burada herkes önerisini sunar gerisi konu sahibine kalır, tartışmaya gerek yok.

Şurada haklı olabilirsin pompa arıza yaptıysa ısı yükselebilir. Ancak fanların dönmese bile o ısıları tam yğk olmadan bulmaz sıvı soğutucularda. Soğutucunun pompasını kontrol etmeli. Doğru olan şeye doğru diyorum. BIOS'u geri yükle dememin sebebi en güncel BIOS'ta ise anakart BIOS menüsünden direk en güncel BIOS'u ASUS anakartlara tekrar yazamazsın eğer anakartta BIOS flashback özelliği yoksa. BIOS güncel uyarısı verir ama BIOS'u geri yükleyip tekrar güncele çekebilirsin. Anlatmak istediğim buydu. ASUS anakartlarda da BIOS'u geri yükleyebilmen için BIOS renamer EXE'yi kullanman gerekir. Anlatabildimmi bilmiyorum.

BCLK yanlış değer mi yazıyor dedim. Matematiksel olarak ASUS yanlış yazmış diyorum. 100 MHz yazıyor ben de onu diyorum zaten. 100,0 diyorum işin özünde mesajda. Bir de virgül yerine noktasal gösterim yapılmış.

Son düzenleyen: Moderatör:

Merhaba cevaplarınız ve ilginiz için herkese çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ilk olarak BIOS'u önceki sürüme düşürmeyi deneyeceğim. Eğer sorun çözülmezse termal macunu yenileyeceğim. Fanlarda herhangi bir sorun gözlemleyemedim bilgisayarı açar açmaz fanlar son sürat dönmeye başlıyor BIOS'u açar açmaz CPU sıcaklığını 84°c de okuyor. Sıvı soğutucuda bir sorun olduğu sanmıyorum ama bilgisayarcıya gidip göstereceğim. Bazı arkadaşlar CPU da sorun olduğunu yazmış aslında bana da oyle gelmeye başladı çünkü bilgisayar buz gibi olsa bile açar açmaz 84°c de ölçüm yapmaya başlıyor.

Geri
Yukarı