SAMSUNG 840 EVO SSD'den gelen cızırtı sesi

bt.topcu

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, yaklaşık 3 yıl önce aldığım SSD'den bildiğiniz cızır cızır aynı işlemci coil whine sesi gibi ses geliyor. Ve uzun zamandır bu sorun çözülmedi. Lütfen ses şuradan buradan geliyordur demeyin. Kesinlikle SSD'den geldiğine eminim. Bundan önceki laptopumda da ses yapıyordu. Sıfır laptop aldım taktım bunda da yine sesi kesilmedi. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Bu arada garantiyi 1 ay ile kaçırmışım :(.

Magician kurup varsa Firmware güncellemesi yapın lakin çok fark olacağını sanmıyorum. Çalıştığı sürece sorun yok.

Bu arada ilk defa SSD'den coil whine şikayeti alıyorum. Emin misiniz PSU olmadığına?

Son düzenleme:
Crystal diskmark programıyla Corsair LS SSD'me hız ölçüm testi yaptığımda benim SSD'den de ıslık sesleri geldi. Harddiskmi ölüyo diye baktım ama 100 de 100 gözüküyo harddiskim.

Ben de ilk defa coil whine şikayeti duydum SSD'lerde. Yerinde olsam arada bir önemli dosyalarımı yedeklerdim ne olur ne olmaz :)

Öncelikle herkese gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyor akabinde özür diliyorum çünkü mevcut ses SSD'den gelmiyormuş.

Bir dönem kapağı açıp baktığımda SSD tarafından hafif bir ses duyduğum için sonralarında yaşanan seslerin de oradan geldiğini sanmıştım ama şu an güncel gelen asıl ses RAM slotlarının olduğu kısımdan bariz bir şekilde geliyor.

Sol tarafta işaretlediğim kısımdan direkt olarak geliyor, RAM desem RAM'den ses geldiğini hiç duymadım bugüne kadar. O bölgenin en solunda BIOS pili var fakat ses daha çok RAM'in solunda anakartın olduğu bir bölgeden geliyor.

Konuyu çözersem buradan bilgi vereceğim.

Bu arada laptop markası Lenovo Ideapad 700 Black.

Dosya Ekleri

• 33.JPG
    33.JPG
    920,7 KB · Görüntüleme: 276
Son düzenleyen: Moderatör:
Konu açılalı çok olmuş ama...
Ben de aynı sorunu yaşadım. Sizin konuyu daha önce görmemiştim. Şuan ilk defa denk geldim. Benim açtıgım konunun mesajlarında sık sık sesin SSD'den geldiğini söylemişim. Ama yaklaşık 1 ay önce be de sesin ram tarafınfan geldiğini farkettim. Bir sorum ya da maruzatım yok. Sadece size haber vermek istemiştim. Laptop Toshiba satellite l50 b 27j. Sistem özellikleri radeon r7 m260 GPU, i5 5200U CPU, 8 Gb Samsung DDR3 1666Mhz Ram.

Konu açılalı çok olmuş ama...
Ben de aynı sorunu yaşadım. Sizin konuyu daha önce görmemiştim. Şu an ilk defa denk geldim. Benim açtıgım konunun mesajlarında sık sık sesin SSD'den geldiğini söylemişim. Ama yaklaşık 1 ay önce be de sesin RAM tarafınfan geldiğini fark ettim. Bir sorum ya da maruzatım yok. Sadece size haber vermek istemiştim. Laptop Toshiba Satellite L50 b 27J. Sistem özellikleri Radeon R7 M.260 GPU, i5 5200U CPU, 8 GB Samsung DDR3 1666MHz RAM.

İyi günler konuyu açmadan önce araştırma yaparken gördüm. Benzer sesten bahsediyoruzdur belki diye emin olmak istedim. Samsung 860 Evo 240 GB kullanıyorum. Ben HDD yerine SSD taktım ve CD ROM bölümünde de HDD takılı. Bazen Program açtığımda veya uzun süre açık kaldığında PC yeni açılıyormuş gibi tık sesi geliyor ve fan çalışır gibi bir şey yeniden başlıyor gibi hissettiriyor. SSD taktıktan sonra bu sesi duyar oldum. Uzun süre prize takılı ve açık kaldığı için bazen kasmalar olabiliyor. SSD depolaması azaldıkça böyle bir sorun mevcut mu? Chkdsk komutlarını girince normale dönüyor, HD Tune baktığımda bir sıkıntı yok. Sizce sebebi ne olabilir ve SSD'yi efektif kullanmak için ne önerirsiniz? @crzymemo

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı