Samsung 850 EVO 250 GB düşük yazma hızı

SSD ağzına kadar dolu değilse, yavaş yavaş miadını doldurmaya başlamış olabilir.
Ezbere yorumlar yapmayalım. 33 GB boş alan var, SSD 3 yıllık ve 3 yılda 20 TB yazmış. Samsung'un biçtiği ömür 150 TB. Şimdi sen neye göre miadını doldurmaya başlamış olabilir diyorsun? :D
Testi yaparken SSD sıcaklığınız kaç derece idi? Crystal Disk Info gibi yazılımlarla test edebilir misiniz?
Arkadaşlar da SSD doluluk oranı derken kapatisenin ne kadarı kullanıldığını soruyor.

Editi okudum: Hız normal denilebilir.
Açıkçası dikkat etmedim buna ancak yüksek olduğunu sanmıyorum, sistem boştaydı.

Ezbere yorumlar yapmayalım. 33 GB boş alan var, SSD 3 yıllık ve 3 yılda 20 TB yazmış. Samsung'un biçtiği ömür 150 TB. Şimdi sen neye göre miadını doldurmaya başlamış olabilir diyorsun? :D

Açıkçası dikkat etmedim buna ancak yüksek olduğunu sanmıyorum, sistem boştaydı.
BX500 SSD'mde de benzer durum var bazen 250 bazen 480 çıkıyor. 120TBW ömür var ben de 7.5TB yazmışım diskin %80'i dolu. Normal bir durum gibi.

@The Anorak PC konusunda mesleki jargon anlamam ben. Normal mi, değil mi? :D

5 saniye önceki test. 15 dakika önceki teste göre yarı yarıya düşmüş neredeyse. Arka plandaki işlemler yüzünden bu kadar etkileniyor mu?

Screenshot_10.png

Benzer durumlarla karşılaştım. "En iyi duruma getirmeyi" dener misin? TRIM komutunu çalıştırıyor diye biliyorum.
Dostum yaptım ama fark eden bir şey olmadı. Yaptıktan sonra yeni test yaptım, bu sefer de 300'lere çıktı. Okuma sabit ama yazma hep dalgalanıyor.

Merak ettiğim, SSD'de sorun olup olmadığı. Arka plandaki işlemler dalgalandırıyorsa sorun yoktur herhalde.

Arkadaşlar çok fazla mesaj atılmış, olabilir bu veya miadını doldurmuş vs. cinsinden.

Ezbere yorumlar yapmayalım. 33 GB boş alan var.

Sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 33GB boş alan oldukça az geldi gözüme fakat tek etken bu olmayabilir. Sıcaklıklar performansı düşürebilir. İşletim sistemi arkada SSD'yi meşgul edebilir ve @The Anorak hocamın dediği gibi SSD kendi cache bloklarını nand yongalardan silerken vakit kaybetmiş olabilir. TRIM çalıştırın, Sıcaklıkları kontrol edin. Arka planda mümkün olduğunca az uygulama olsun. Bundan önce herhangi bir BIOS veya Sata portu ayarlaması yapılmadı ise sorunun bunlardan birinden kaynaklanıyor olması muhtemel.

TRIM çalıştırın, Sıcaklıkları kontrol edin. Arka planda mümkün olduğunca az uygulama olsun. Bundan önce herhangi bir BIOS veya SATA portu ayarlaması yapılmadı ise sorunun bunlardan birinden kaynaklanıyor olması muhtemel.
SSD SATA 3'e bağlı. BIOS güncel olmayabilir, uzun süredir güncellemedim. SSD sıcaklığı 48 derece olarak gözüküyor, normal.

TRIM nasıl çalıştırılıyor? Açık gözüküyor.

33.png

TRIM komudu zaten çalışıyor o halde. Testi yaparken SSD 48 derece ise normal denilebilir. Bence en büyük şüpheli doluluk oranı. 33GB boş alan benim önermeyeceğim seviyede. SSD'yi mümkün ise azıcık boşaltmayı deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı