Samsung 860 Evo AHCI ile format atarken "0x80070057" hatası

Kgngksnn

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus PRIME A520M-K
Ryzen7 5700G
MSI RX 6700 XT
2x8 GB XPG Adata Gammix D30 RAM
Performax 650W 80+ PSU
Meslek
Quality
Arkadaşlar merhaba. Gigabyte 970A-DS3p model anakartım ile mevcut Samsung 860EVO SSD'm AHCI seçerek format ekranına geldiğimde formata başlıyamıyor 0x80070057 hatası veriyor. BIOS UEFI ayarlarım şu şekilde
Onchip SATA Controller enabled.
Onchip SATA type AHCI.
Onchip sataport4/5 type as SATA olarak seçili. Diğer fotoğrafta yüklediğim şekilde. Yardımlarınızı bekliyorum. Onchip SATA type RAID seçili iken onchip sataport4/5 type IDE seçili ilen format atabiliyorum fakat sonrasında BIOS'tan AHCI seçtiğimde malum maviekran alıyorum ve SSD performansım 500 MB okuma ve yazma hızları 200 MB'ın altına düşüyor performans alamıyorum.
Denemediğim şey kalmadı acaba USB'ye yüklenen Windows ile alakalı bir durum öu AHCI ile format atamamam? Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• B0EF6F63-43E9-4EC0-AF35-95E630DB9A8F.jpeg
    B0EF6F63-43E9-4EC0-AF35-95E630DB9A8F.jpeg
    49,7 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
EHCI Hand-off ayarını Enabled yapın. Bu arada Windows kuruluyken IDE aktifse eğer, tekrar format atmadan AHCI'ye geçmeniz mümkün. Eğer sorunu gideremezseniz IDE olarak kurulu halini AHCI'ye çevirmek için aşağıdaki rehberi uygulayın. Windows 8 yazıyor fakat Windows 10 ve 11 için geçerli.

EHCI Hand-off ayarını Enabled yapın. Bu arada Windows kuruluyken IDE aktifse eğer, tekrar format atmadan AHCI'ye geçmeniz mümkün. Eğer sorunu gideremezseniz IDE olarak kurulu halini AHCI'ye çevirmek için aşağıdaki rehberi uygulayın. Windows 8 yazıyor fakat Windows 10 ve 11 için geçerli.

değerli yorumunuz için teşekür ederim. Biosun kendi ayarlarında XHCI enabled olarak EHCI disable olarak durmakta. İkisinidr enabled yapıcaz öyleysr ?
Sıfırdan format atmadan bu durum sanırım içime sinmicek. Merak ettiğim daha önceden nasıl format atmayı başardığım oldu şuan atamıyorum acaba farklı usb olduğu için windows farklı şekilde boot edildi ve o yüzden mi AHCI olarak ilerliyemiyorum sorusu geldi

Problem şu. Windows, sistemin kurulu olduğu diski "IDE" veya "AHCI" olarak arar. Eğer kurulum yaparken "IDE" ayarı aktifse, kurulumdan sonra Windows'a bu ayarı değiştireceğinizi söylemeden "AHCI" ayarına geçerseniz mavi ekran yersiniz çünkü Windows sistem diskini bulamaz. Ancak yukarıda paylaştığım rehberi uygularsanız temiz bir şekilde "AHCI" ayarını aktifleştirebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz, performans düşüklüğü olmaz. Lütfen uygulayın, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Problem şu. Windows, sistemin kurulu olduğu diski "IDE" veya "AHCI" olarak arar. Eğer kurulum yaparken "IDE" ayarı aktifse, kurulumdan sonra Windows'a bu ayarı değiştireceğinizi söylemeden "AHCI" ayarına geçerseniz mavi ekran yersiniz çünkü Windows sistem diskini bulamaz. Ancak yukarıda paylaştığım rehberi uygularsanız temiz bir şekilde "AHCI" ayarını aktifleştirebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz, performans düşüklüğü olmaz. Lütfen uygulayın, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Kayıt defteri üzerinden yaptım teniden başlatıp AHCI seçtim prepring automatic repair. Otomatik onarım ekranı geliyor. Sonra native IDE seçtim şu an orada da mavi ekran alıyorum
ne yaparsam şuan mavi ekrandan çıkamadım. Sıfırdan format atmaya razıyım lütfen yardımcı olun
Yokmu yardımcı olabilecek?
@Recep Baltaş değerli hocam diğer konulardaki yorumlarınızı okudum fakat ben ahci ile formata başlıyamadım ve şuan durum bu konuyu açmamı gerektirdi. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı