Samsung 860 EVO düşük yazma hızı

Hocam sürekli veri yazıyor musunuz? Sürekli veri yazıyorsanız bu yüzden önbellek doluyor olabilir. Bu SSD 500 MB/s yazma hızlarına çıkmak için TLC belleği SLC gibi çalıştırıyor. Bunun için bir önbellek var. Bu önbellek sürekli yazma işlemi yapınca doluyor. :) TRIM işlemi yapıp bir daha hız testi yapar mısınız?
TRIM işlemi yaptım, tekrar yapayım. 10 Mart veya 9 Mart'ta Forza Horizon 4 aldım. Yaklaşık 90 GB civarı. Onun dışında 1-2 GB'lık oyunlar kurmuştum. En son oyunumu 5 gün önce kurdum. Oda yaklaşık 2 GB. Genelde arkaplanda baya video izleyen birisiyim. O etkiler mi bilmiyorum ama.

Yaptım, yeniden başlatıp bir test yapayım.
1616526452190.png

TRIM işlemi yaptım, tekrar yapayım. 10 Mart veya 9 Mart'ta Forza Horizon 4 aldım. Yaklaşık 90 GB civarı. Onun dışında 1-2 GB'lık oyunlar kurmuştum. En son oyunumu 5 gün önce kurdum. O da yaklaşık 2 GB. Genelde arka planda baya video izleyen birisiyim. O etkiler mi bilmiyorum ama.

Yaptım, yeniden başlatıp bir test yapayım.
Eki Görüntüle 937427
860 EVO 500 GB kullanıyorsunuz sanırım. 22 GB TurboWrite (SLC) önbelleği var. Bu önbellek çok küçük olduğu için dolabiliyor hemen. TRIM'den sonra düzeldiğini gördüğüm birisi vardı. O yüzden TRIM yapıp bir daha hız testi yapmanızı istedim hatta. :)

870 EVO 500 GB kullanıyorsunuz sanırım. 22 GB TurboWrite (SLC) önbelleği var. Bu önbellek çok küçük olduğu için dolabiliyor hemen. TRIM'den sonra düzeldiğini gördüğüm birisi vardı. O yüzden TRIM yapıp bir daha hız testi yapmanızı istedim hatta. :)
Yok hocam 860 EVO. Bununki 8 GB sanırım önbelleği. Denilen komutu CMD'ye yazdım ve TRIM yaptım.
1616526866501.png

Yazma pek etki etmiyor gibi ? SSD'de bir yavaşlık yok. Sizce dert etmeye gerek var mıdır ? Garantiyle uğraşamam, bilgisayar çok önemli bu aralar. Belki bir gün önbellek gene boşalır.

Yok hocam 860 EVO. Bununki 8 GB sanırım önbelleği. Denilen komutu CMD'ye yazdım ve TRIM yaptım.
Eki Görüntüle 937430
Yazma pek etki etmiyor gibi ? SSD'de bir yavaşlık yok. Sizce dert etmeye gerek var mıdır ? Garantiyle uğraşamam, bilgisayar çok önemli bu aralar. Belki bir gün önbellek gene boşalır.
Pardon fazla 870 EVO önermekten yanlış yazmışım. :D Hayır, 22 GB önbelleği var. 860 EVO ile 870 EVO önbellekleri aynı miktarda. Açıkçası bilemiyorum. Samsung Magician'dan TRIM yapınca da halen bu hızdaysa artık tek çare beklemek. :( Önbellek boşalacaktır illaki. Ama ne zaman bilemiyoruz.

Pardon fazla 870 EVO önermekten yanlış yazmışım. :D Hayır 22 GB önbelleği var. 860 EVO ile 870 EVO önbellekleri aynı miktarda. Açıkçası bilemiyorum. Samsung Magician'dan TRIM yapınca da halen bu hızdaysa artık tek çare beklemek. :( Önbellek boşalacaktır illaki. Ama ne zaman bilemiyoruz.
Haklısınız. Beklemekten başka bir şey yok gibi duruyor :). Acaba bana bir zararı olur mu ? 300 MB/s ile 500 MB/s arasındaki fark gündelik hayatta fark edilecek cinsten mi ? Yoksa bu işin peşine pek düşmem, böylede kullanabilirim. 90 GB oyunu kurunca önbelleği 3 kez doldurmuş kadar oldum herhalde :D.

Haklısınız. Beklemekten başka bir şey yok gibi duruyor :). Acaba bana bir zararı olur mu ? 300 MB/s ile 500 MB/s arasındaki fark gündelik hayatta fark edilecek cinsten mi ? Yoksa bu işin peşine pek düşmem, böyle de kullanabilirim. 90 GB oyunu kurunca önbelleği 3 kez doldurmuş kadar oldum herhalde :D.
O sıralı yazma hızı hiçbir şey ifade etmiyor günlük kullanımda. IOPS değerleri önemli sizin için. Bilgisayarın hızını o IOPS değerleri belirliyor. 860 EVO'da normalde 90.000 IOPS diyor ama o değerlere ulaşan pek kimse yok. IOPS değerleriniz fena değil.

O sıralı yazma hızı hiçbir şey ifade etmiyor günlük kullanımda. IOPS değerleri önemli sizin için. Bilgisayarın hızını o IOPS değerleri belirliyor. 860 EVO'da normalde 90.000 IOPS diyor ama o değerlere ulaşan pek kimse yok.
Haklısınız, o hızlara ulaşanı ben de hiç göremedim açıkcası :D. Okuma olsaydı yüksek ihtimal kendini belli edecekti gündelik kullanımda. (Açılış vb.) durumlarda. Ama sıralı yazma hiç bir şey ifade etmiyorsa umursamama gerek yok demektir. IOPS değerlerim son testte okumada 52734, yazmada ise 43457 çıktı.
Arka planda disk tüketen birkaç işlemi kapatıp, tekrar dener misiniz? Yabancı bir forumda birisi bu sorunu arka plandaki birkaç şeyi kapatarak çözmüş. GeForce Experience, Xbox Game Bar, vb.
Testi, bilgisayar ilk açıldığı zaman yaptım. Hiç bir şey açık değildi arkada. Biraz kendine gelmesini bekledim hatta. Windows Defender, Samsung Magician ve mousemin uygulaması hariç hiç bir şey açık değildi.

Sorun olmayacağını öğrendiysem içim rahattır.
@PossibleTurco , @hakan yaeger , @turkkomandosu @647624518 Dördünüze de teşekkürlerimi sunarım, iyi akşamlar.

Haklısınız, o hızlara ulaşanı ben de hiç göremedim açıkçası :D. Okuma olsaydı yüksek ihtimal kendini belli edecekti gündelik kullanımda. (Açılış vb.) durumlarda. Ama sıralı yazma hiçbir şey ifade etmiyorsa umursamama gerek yok demektir. IOPS değerlerim son testte okumada 52734, yazmada ise 43457 çıktı.
Veri yazarken falan hızınız 300 MB/s olur sadece. TLC belleğin doğal hızı bu. TLC hızlı okur ama yavaş yazar. SLC bellek ise hem hızlı okur hem de kesintisiz hızlı yazar. Ama çok pahalı bir NAND türü olduğu için işletmeler dışında hiçbir yerde kullanılmıyor. Üreticiler de bu yüzden TLC belleği SLC gibi çalıştırmanın yolunu buldular. Evet, hızlanıyor TLC bellek böylece ama bir sınırı var bu SLC Caching işleminin. O sınır aşıldığı vakit SLC Caching olayı biter ve geri TLC hızlarına döner SSD. Böyle bir dezavantajı var işte maalesef. :(

Veri yazarken falan hızınız 300 MB/s olur sadece. TLC belleğin doğal hızı bu. TLC hızlı okur ama yavaş yazar. SLC bellek ise hem hızlı okur hem de kesintisiz hızlı yazar. Ama çok pahalı bir NAND türü olduğu için işletmeler dışında hiçbir yerde kullanılmıyor. Üreticiler de bu yüzden TLC belleği SLC gibi çalıştırmanın yolunu buldular. Evet, hızlanıyor TLC bellek böylece ama bir sınırı var bu SLC Caching işleminin. O sınır aşıldığı vakit SLC Caching olayı biter ve geri TLC hızlarına döner SSD. Böyle bir dezavantajı var işte maalesef. :(
Anlatımınız için çok teşekkürler. Şimdi çok daha iyi anladım... Düşse de yine yavaş değiller sata HDD’ye göre. Zaten Samsung kaliteli bir marka olduğu için böyle olaylarda korkmamda saçma geldi bana 😄. Umarım herkes SSD’lerini sorunsuz ve uzun süre kullanır.
@PossibleTurco hocam AHCI modu kapanmış. Bundan dolayı olabilir mi ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı