Samsung 870 EVO 250 GB ve 500 GB modellerinde büyük indirim!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aynı ürünü aynı satıcıdan (amazon.tr) 10.02.2021’de aldım. Amazon Prime Express teslimatla ertesi gün teslim edildi. Bana göre Amazon TR hizmet, fiyat, müşteri memnuniyeti olarak Türkiye’de ki açık ara en iyi e-ticaret sitesi.
Eki Görüntüle 939578Eki Görüntüle 939579
Samsung SSD’leri fazla anlatmaya gerek yok fakat bilmeyenler için SSD SATA III bağlantısıyla her zaman fabrika verilerinin bire bir aynısını (560-530) veriyor, hiçbir sorun çıkartmadı.
Öncelikle hayırlı olsun hocam. 22 GB SLC önbelleği var 500 GB 870 EVO'da. 22 GB önbelleği doldurmamaya özen gösterin yazma hızının 530 MB/s olması için. SLC önbelleği dolunca yazma hızınız 300 MB/s hızlara kadar düşecek çünkü. Bu SSD'nin normal yazma hızı 300 MB/s ama SLC Caching ile bu 530 MB/s hızlara kadar çıkartılıyor. TLC NAND hızlı okur ama yavaş yazar. Bu yüzden TLC bellek en performanslı NAND türü SLC gibi çalıştırılır. Bunun için 22 GB bir alan ayrılmış durumda SSD'niz üzerinde. Siz bu alanı sık sık yazma yaptıkça dolduruyorsunuz ve SLC Caching yapılamıyor. Önbellek ağzına kadar doluyor çünkü. Bu yüzden doğal hızlara dönüyor SSD.

Tabii bir süre sonra boşalıyor zaten önbellek. Garbage Collection devreye girip temizliyor önbelleği. Bu uyarıyı birçok 870 EVO kullanan kişiye yapıyorum çünkü yazma hızının 300 MB/s olmasını bir sorun zannediyorlar. Ama ortada bir sorun yok. :) SLC önbelleği tükendiği için yazma hızı TLC'nin doğal hızına dönüyor. Ki bu olay 870 EVO'ya özgü değil. Tüm MLC, TLC ve QLC SSD'lerin SLC önbelleği dolunca yazma hızı düşüyor. Hatta QLC bellek 80 MB/s falan oluyor düşünün yani SLC önbelleği tükenince. :D
1616665722578.png

Bahar fırsatları kapsamında indirime girdi. Bahar fırsatları bitince geri doğal fiyatına dönecektir. :)

1617054424406.png

Geçmiş olsun. Alan aldı. Almayanlar başka bahar fırsatlarına artık. :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı