Samsung 870 EVO SSD yazma hızı düştü

@Yusufkk38 Her sistemde 90K IOPS alınacak anlamına gelmiyor bu. SATA kablosunun kalitesine, SATA sürücülerinin performansına, arkada çalışan işlemlere ve SSD yazılımına göre değişir IOPS değerleri. Gerekli koşullar oluşunca 90K IOPS görebileceği anlamına geliyor o. IOPS değerleriniz gayet iyi, bir sıkıntı yok. Samsung her zaman CrystalDiskMark ve kendi yazılımı Magician'ın hız testlerini baz alır. AS SSD ve ATTO ile işi yok Samsung'un.

SLC önbelleği dolduğu için TLC'nin doğal hızlarına dönmüş yazma hızı. Normalde o önbellek 1 gün içerisinde tamamen boşalıyor. Samsung Magician'dan TRIM işlemi yapıp bir daha hız testine sokun. Ayrıca AS SSD kullanmayın. O program ağır test yaptığı için hızlar düşük çıkıyor. CrystalDiskMark ve Magician'ın kendi hız testini kullanın.
Ağırdan maksat sıkıştırma oranı mı yüksek?

Yukarıdaki sayfadan anladığım il olarak işletim sistemi dosyaalrı işaretliyor( silinimiş, değiştirilmiş ve vb.). Daha sonra garbage collector devreye giriyor. Buradaki husus şu buda kontrolcü tarafından yapılıyor. Ama bu işlemin tam olarak nasıl olduğunu üreticinin yazılımı tarafından yönetiliyor. Oyüzden eğer değeler uzun sürelerde eskiye dönüyorsa üreticinin buradaki algoritmasının veriminin düşük olamsından diye düşünüyorum. Bu yüzden de firmware güncellemesiyle diskler hızlanıyor kanaatindeyim. Ama samsung a bu sorulabilir mi bilmiyorum.

Arkadaşlar 2 ay önce aldığım SSD bugün testler sonucu 560 MB okuma 380 MB yazma değeri verdi. Önceki testlerde normal değerler veriyordu.
Bazı araştırmalar sonucunda bu olayın slc önbellek dolması ile alakalı olduğunu gördüm. Kendi kendine düzeleceğini söylemişler. Ama içim rahat etmedi sizin de görüşünüzü almak istiyorum.
Not: Arka planda hiçbir uygulama açık değil ve virüs yok.

Hocam konuyu hortlatacağım ama benim de yazma hızım düştü bu önbellek dolması sadece Samsung SSD'lerde mi geçerli? Bende bugün 3 tane oyun indirip sildim ama üçünün boyutu da 9 GB falandı. Sizce bundan kaynaklı olabilir mi?
Hocam konuyu hortlatacağım ama benim de yazma hızım düştü bu önbellek dolması sadece Samsung SSD'lerde mi geçerli? Bende bugün 3 tane oyun indirip sildim ama üçünün boyutu da 9 GB falandı. Sizce bundan kaynaklı olabilir mi?

Eğer düzelmezse bende Seagate Barracuda 120'yi iade edip Samsung 870 EVO alacağım. Bilgisayarınız kaç saniyede açılıyor? Bir de performansı nasıl?

Hocam ben fastboot özelliğini kapattım. Bu yüzden 20 sn sürüyor açılması.
Size tavsiyem önbellek olayını kafaya çok takmamanız, mesela benim önbellek 1 ayda 1 doluyor çünkü gene doldu ve yazma hızı 380 MB'a sabitlendi.
Genelde 3-4 gün içinde önbellek boşalıyor ve SSD eski haline geliyor.
Kısacası tereddüt etmeden alın, en azından DRAM mevcut bu fiyata alınabilecek en iyi SSD benim gözümde.
Bu arada sadece Samsung SSD'ye özel bir şey değil.

Hocam ben fastboot özelliğini kapattım. Bu yüzden 20 sn sürüyor açılması.
Size tavsiyem önbellek olayını kafaya çok takmamanız, mesela benim önbellek 1 ayda 1 doluyor çünkü gene doldu ve yazma hızı 380 MB'a sabitlendi.
Genelde 3-4 gün içinde önbellek boşalıyor ve SSD eski haline geliyor.
Kısacası tereddüt etmeden alın, en azından DRAM mevcut bu fiyata alınabilecek en iyi SSD benim gözümde.
Bu arada sadece Samsung SSD'ye özel bir şey değil.
Tamamdır hocam çok teşekkürler eğer benim SSD de böyle devam ederse kesinlikle Samsung alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı