Samsung 870 EVO'ya bir haftada 421 GB yazılması normal mi?

Hayır hiçbir şekilde biçimlendirme yapmadım. Ürünü paketinden çıkardım montajını yaptım flash bellekten sıfırdan windows kurulumunu yaptım.

Format atmadım. Paketten çıkardığım gibi ürünün laptopa montajını yaptım. Usb'den windows kurdum. Win10 kurulumundan sonra tabiki güncellemeler aldı. Umarım dediğiniz gibi bir süre sonra sabitlenir.
Windows kurmuşsun işte. Kurana kadar kaç GB yazma yapıyor SSD. Güncellemeler ve oyunlar da kuruluyor. İyi değerler. Rahat ol.

Yazılan toplam veri miktarı normal. Günlük 10 GB civarlarına gerileyecektir muhtemelen. Yazılan veriyi artırıyor mu, azaltıyor mu bilmiyorum ama şöyle bir ayarlar listesi vardı SSD için:

Teşekkür ederim detaylı bir şekilde inceleyeceğim.
Windows kurmuşsun işte. Kurana kadar kaç GB yazma yapıyor SSD. Güncellemeler ve oyunlar da kuruluyor. İyi değerler. Rahat ol.
Win10 kurdum. Hemen ilk program olarak SSD değerlerini ölçmek için Samsung Magicianı yükledim. 30 gb gibi bir yazma değeri vardı. SSD'i hızını ölçtüm. Gayet güzel değerler çıktı. Ölçüm yaptığı için yazma değerleri tekrar arttı. 50 gb oldu. Bu kadar. Ondan sonraki günlerde de oyun oynadım, youtube, twitch izledim. Her gün ortalama 70gb veri yazıyordu. Bugün tekrar baktım 421 gb olmuş.
Kesinlikle haklısınız. Güncelleme vs. alıyor. Umarım bir hafta sonraki değerler normal olur. Çünkü her hafta böyle yüklü bir veri kaybı olursa işimiz yaş 😊

Son düzenleme:
Bende de 970 EVO var. 1.5 yılda 10.6 TB yazmış normal miki.
Yani konunun uzmanı değilim onun için bilmiyorum.
Hayır hiçbir şekilde biçimlendirme yapmadım. Ürünü paketinden çıkardım montajını yaptım flash bellekten sıfırdan windows kurulumunu yaptım.

Format atmadım. Paketten çıkardığım gibi ürünün laptopa montajını yaptım. Usb'den windows kurdum. Win10 kurulumundan sonra tabiki güncellemeler aldı. Umarım dediğiniz gibi bir süre sonra sabitlenir.

870 Evo 250 GB'lerin 150 TB'lik bir ömürlerinin olduğunu biliyorum. Acaba benim bilmediğim bir ayar falan mı var? Yani bu ayarla SSD'nin ömrünü arttırmak mümkün mü? Pek çok video izledim ama içime sinmedi. Çünkü anlatılan ayarlar belki başka bir windows işlemini kısıtlayacak diye çok çekimser kaldım.

Bu çok çok iyi. Genel olarak hangi programları kullandınız? Sık sık oyun oynadınız mı? Günlük ortalama kaç saat kullandınız bilgisayarınızı?
Benim ssd 250 gb olduğu için sadece programları ve işletim sistemini kutmuştum. 2. Olarak 500 gb 2.5 inç ssd vardı oyunları ve dosya indirimini ona yapıyordum belki onun için çok kullanmamışımdır.

Geri
Yukarı