Samsung 970 Evo Düşük Yazma Hızı

Eternal Rest

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. MSI Z97 Gaming 5 Anakart var. Yazma hızı 3500 MB/s olması gerekirken 800 MB/s. Sorunun anakarttan kaynaklandığını biliyorum. Peki bu SSD'nin tam potansiyelini kullanmak için hangi anakartı almalıyım?

Merhaba, evet hız düşündüğünüz gibi anakart kaynaklı. M.2 portunuz 10Gbps bir port ve ortalma 900 MB/s gibi değerler vermesi lazım.

Anakart değişecekseniz işlemci değişmenizi de öneririm zira 4/5.nesil anakartların M.2 portları ile hemen hemen bu hızları alırsınız. AM4 ya da LGA1200 sokete geçerseniz bu SSD'yi kayıpsız kullanabileceğiniz alternatifleriniz mevcut.

Bir tanıdığım Asus Z490 serisinden bir anakart aldı tam modelini hatırlamıyorum. 970 Evo ile tam performans kullanıyor.

Merhaba, evet hız düşündüğünüz gibi anakart kaynaklı. M.2 portunuz 10Gbps bir port ve ortalma 900 MB/s gibi değerler vermesi lazım.

Anakart değişecekseniz işlemci değişmenizi de öneririm zira 4/5.nesil anakartların M.2 portları ile hemen hemen bu hızları alırsınız. AM4 ya da LGA1200 sokete geçerseniz bu SSD'yi kayıpsız kullanabileceğiniz alternatifleriniz mevcut.
Günaydın hocam. Cevap için teşekkürler. 1200 sokete geçmeyi düşünüyorum. Ne alayım sizce bu SSD için?

Bütçenize ve seçeceğiniz işlemciye bağlı olarak değişir.

Şu anki sistemimde i7-4790K ve yukarıda belirttiğim anakart var. Bütçem yaklaşık 5000 TL. i5 10600KF almayı düşünüyordum. Yalnız kafamda soru işaretleri var. Benchmark testlerinde bu yeni olan daha iyi gözüküyor. Fakat i7 işlemciler render vs. alırken daha hızlı diyorlar. Böyle bir şey olur mu i5 daha yeni nesilken bile daha yavaş mı render alır? Anakart olarak ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel yeni serilerde orta seviye ile eskiden üst seride bulunanları geçti. Bu yüzden 7-5 bakmak yerine model bazlı bakmanızı öneririm.

Ayrıca K serisi bir işlemci aldıktan sonra Z serisi bir anakart almamak ayıp olur :)
Z490 Tomahawk gibi anakartlara bakabilirsiniz, zaten soğutucunuz da vardır diye düşünüyorum.

Intel yeni serilerde orta seviye ile eskiden üst seride bulunanları geçti. Bu yüzden 7-5 bakmak yerine model bazlı bakmanızı öneririm.

Ayrıca K serisi bir işlemci aldıktan sonra Z serisi bir anakart almamak ayıp olur :)
Z490 Tomahawk gibi anakartlara bakabilirsiniz, zaten soğutucunuz da vardır diye düşünüyorum.
Teşekkürler hocam. Peki MPG B550 mi Z490 mı?

Geri
Yukarı