Samsung 970 Evo NVMe 1TB M.2 SSD İncelemesi

Merhaba, konu başlığında belirtmiş olduğum SSD´yi yaklaşık 4 gündür kullanıyorum ve genel olarak bir değerlendirme yapacağım. Öncelikle bu SSD´yi seçerken yardımları ve tavsiyelerinden ötürü @HABAR ´a teşekkürlerimi iletiyorum.
Neden bu SSD´yi tercih ettim?
Aslında laptopumdaki mevcut SSD de ortalamaydı fakat 250GB olmasından ötürü hiçbir programı SSD´ye kurmuyordum ve 7200RPM´lik HDD ise Visual Studio, Adobe Premiere, Photoshop, Media Encoder ve After Effect´de kasmalar meydana getiriyor, Rocket League gibi bir oyunu bile yüksek grafik ayarlarında oynamama engel oluyordu. Öncelik olarak alana önem verdim ve bütçeyi mümkün olduğunca kısıtlı tutup 1TB´de en yüksek hızı veren "https://www.hepsiburada.com/samsung...-2500mb-s-m-2-ssd-mz-v7e1t0bw-p-HBV00000BNF2S"i tercih ettim.
Beklentilerimi karşıladı mı?
Evet, kesinlikle karşıladı. 40-50 satırlık bir kodu önceden 15-20 saniyede açan bilgisayarım artık saniyesinde açıyor. Bazı arkadaşlar "15-20 saniye az, gereksiz" gibi düşünebilir fakat bunu sürekli kodları test ederken, düzenledikten sonra çalıştırınca kaybettiğim süre miktarı artıyor ve daha da önemlisi insanın sinirini zorluyor. Hocalarımız sağ olsunlar bizden zor bela yazılan kodlar istedikleri ve kullanabileceğimiz şeyleri kısıtladıkları için 3 gün 10´ar saatten sadece 1 adet soruyu çözünce ve sürekli çalıştır kapat yapınca yeni bir SSD´nin şart olduğunu anladım.
Genel anlamda görülen etkiler:
Açılış süresinde açıkçası pek gözüme çarpan bir farklılık olmadı, dediğim gibi önceki SSD´de neredeyse 1GB okuma ve 500MB yazma hızına sahipti fakat gerek Visual Studio gerekse Adobe programlarında gözle görülür bir hızlanma yaşadım. Oyunlara gelirsek Oyunların açılma, yüklenme hızı arttı ve Rocket League´i artık "Very High" ve bazı efektler açık şekilde donmasız oynayabiliyorum.
Bu SSD´yi kimler tercih etmeli?
Açıkçası SSD´ler konusunda iddia edebileceğim bilgim yok fakat bir tüketici ve kullanıcı olarak araştırma yaparken rastladığım genel bilgiler çerçevesinde eğer kod yazma, grafik-tasarım konusunda programlarla haşır neşir iseniz tercih etmelisiniz. Oyunlar için daha düşük okuma/yazma hızına sahip yüksek alanlı SSD´ler de işinizi görecektir yorumunu yapabilirim. Eğer hatalı bilgi verdiysem lütfen yazın ve düzelteyim. Yanlış bilgilendirme yapmak istemem.
Son olarak:
Yazdıklarımı toparlarsak eğer, bu SSD sizi ziyadesiyle memnun edecektir. Fakat bütçeniz kısıtlı ve oyun için bir SSD arıyorsanız daha düşük okuma/yazma hızına sahip SSD´leri tercih edebilirsiniz. Misal: "https://www.hepsiburada.com/sandisk...-1t00-g25-p-HBV00000WEC2U?magaza=GpnTeknoloji". Vaktinizi yazımı okuyarak geçirdiğiniz için teşekkürler. Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

Yeni konular

Geri
Yukarı