Çözüldü Samsung EVO 850 Performans Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

JaroxJamaica

Megapat
Makaleler
12
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi forumlar arkadaşlar. Geçenlerde sipariş geçtiğim Samsung EVO 850 bugün elime geçti. Bios'u Raid yaptıktan sonra temiz kurulum yaptım. Fakat performans konusunda beni pek mutlu etmedi arkadaşlar. İçerisinden çıkan CD'yi PC'ye okutamıyorum. Demek istediğim bu SSD'nin performansını arttırmak için gerekli olan yazılımı nasıl teğmin edebilirim? Samsung'un sitesinden arattığım zaman Samsung EVO 840'ın sürücüsü çıkıyor. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? @SypeR

Ali hocama Cuma günü test sonuçlarını göndereceğimi söylemiştim. Tek yapmam gereken beklemek. Sorun bellek ve Ram frekanslarından kaynaklı gibi geliyor bana. Çok ilgilendiniz hocam. Size çok teşekkür ederim. 700 kişi bakmış bu konuya ve 1 hafta geçmiş. Bir siz bir Ali hocam ilgilendiniz. İkinizede çok teşekkür ederim. Şimdi tek yapmam gereken Ali hocamı beklemek.

Sıkıntı sata kontrolcunuz yani anakart mimariniz ile alakalı. AMD kontrolcular Intel kadar hızlı değil.

Testi her yaptığımda farklı sonuç elde ediyorum zaten hocam. Bir saçmalık var bu işte. İnşallah SSD'den kaynaklı değildir. İleride Intel sisteme geçeceğim zaten. Dediğim gibi. İnşallah SSD kaynaklı bir sorun değildir.

SSD'nin kendisinde bir sorun yok içiniz rahat olsun, benchmark konusunda bir makalem vardı çok eski orada da belirtmiştim tek test asla yetmez. Biz videolardaki testleri birden fazla defa tekrarlıyoruz, fark var mı bakıyoruz, güncel, gündelik kullanım için ortalama sonuçları değerlendiriyoruz. Senin anakart SATA kontrolcünden ve sisteminin o esnadaki durumundan kaynaklanan farklar var.

Tamam Ali hocam. Bende biraz araştırdım bu arada. AMD anakart kullanan ve benim SSD'nin aynısına veya yakın modeline sahip kimse bundan daha iyi sonuçlar elde edemiyor. Çare Intel. Konu kilitlenirse makbule geçer.

Uzun bir aradan sonra geri geldim. Gerek sınavlar, gerek vakit darlığı uzun süredir Sosyal'de yoktum.

Genel hatlarıyla konuyu incelediğimde SSD'de çok bir sorun göremedim. Eğer ille de işimi garantiye alacağım diyorsanız Windows'u başka diskten boot ettikten sonra Magician ile Secure Erase edin SSD'yi. Ardından sıfır Windows 8.1.3, en güncel sürücüleri kurduktan sonra Magician ile RAPID Mode ve OS Optimization ayarlarını Maksimum Performans olacak şekilde ayarlayın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

Dipnot: RAPID Mode ile 970A/990FX/A88X çipsetli anakartlarda maksimum 5GB/sn gibi değerlere çıkabilirsiniz. Bu değere yakınlık yada uzaklık tamamen SSD'nin kullanılışına, toplam yapılan yazma işlemlerine bağlıdır. Ortalama olarak AMD çipsetlerde 2.5 - 4GB/sn RAPID Mode'un çalıştığına işarettir. Aradaki hız farkı RAM'lerin çalışma frekansıyla doğru orantılıdır.

Ortalama olarak AMD çipsetlerde 2.5 - 4GB/sn RAPID Mode'un çalıştığına işarettir.
Hocam, 2.5-4 GB/sn demişsiniz. Bu değerler Sequential mi yoksa Random mu? Randomsa eğer benim SSD alabileceğim en iyi performansı mı veriyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, 2.5-4 GB/sn demişsiniz. Bu değerler Sequential mi yoksa Random mu? Randomsa eğer benim SSD alabileceğim en iyi performansı mı veriyor?
Test sonuçların bunlardı sanırım en son.
Sequintal tabii ki de. Sıralı yazmada bu tür hızlara ulaşabiliriz zaten. Random dediğimiz IOPS değerinin açılımı "Input-Output Operation per Second"dır. Yani "Saniyedeki Giriş-Çıkış İşlemi". Giriş çıkış işlemine RAPID Mode çok fazla fayda sağlayamaz zira sağlasaydı herhangi bir elektrik kesintisinde SSD içindeki tüm veriler uçardı. :)

Performans olarak baktığımız da, sistemin elverdiği en yüksek değerlere yakınsınız. Tabii birde SSD'nin burada yeni olmasının verdiği performans kaybı da var. NAND yongalar üretildiğinden beri ilk defa yazma-silme işlemlerine uğrayıp, yıpranmaya başlıyorlar. Aradan 1 ay falan geçtiğinde SSD tam olarak oturmuş olur. Aynı yeni bir araba aldığımızda ilk olarak motoru zorlayarak, açmamız gerektiği gibi düşünün. Ama SSD'de ilk aldığımız gibi stress teste sokmaya gerek yok zira yazma-silme oldukça SSD'nin ömrü kısalıyor.

Gerçekten çok açıklayıcı oldu. SSD'yi ilk aldığımızda tam performans alamadığımızı bilmiyordum ben. Kafamda başka soru işareti kalmadı hocam. SSD konusunda kendimi geliştirmeliyim. Konuyu kilitleyebilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı