Samsung 980 Pro soğutma bloğu

BerkayPAT

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba:
SSD: Samsung 1TB 980 PRO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 7000MB / Yazma Hızı 5000MB) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Anakart: ASUS PRIME B650M-A II AMD B650 Soket AM5 DDR5 6400MHz (OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
1) Linkteki SSD'nin kendi içinden soğutma bloğu çıkıyor mu?
2) Linklediğim anakartın SSD soğutma bloğu var mıdır?
3) İkisini de satın aldım soğutma bloğu olmadan çalışmaz mı? Soğutma bloğu şart mı? Bir sorun olur mu?

1-) Hayır çıkmıyor.
2-) Hayır yok. "Prime" gibi giriş seviyesi birçok anakartta, SSD soğutucusu malesef bulunmuyor.
3-) Çalışır ama tavsiye edilmez. En ufağından da olsa bir soğutma olması lazım yoksa SSD'nin ömrü kısalır. Bu tarz, üst seviye M.2 NVme Gen4 x4 SSD'ler sıcak çalışır.
4-) Samsung yerine, ondan daha hızlı, Kingston KC3000 SSD'yi öneririm. Yazma hızı 1000mb/s daha hızlı. Okuma hızında da 7000mb/s yazsa da bende 7300mb/s verdi.
5-) Anakartta da ASUS'un "Prime" serilerini şahsen önermiyorum, çok fazla kırpılmış oluyorlar. ASUS'lar en azından TUF ile başlamalı. Şahsi olarak MSI'ın serilerini tavsiye ederim.

1-) hayır çıkmıyor.
2-) hayır yok. "Prime" gibi giriş seviyesi birçok anakartta, SSD soğutucusu maalesef bulunmuyor.
3-) çalışır ama tavsiye edilmez. En ufağından da olsa bir soğutma olması lazım yoksa SSD'nin ömrü kısalır. Bu tarz, üst seviye M.2 NVMe gen4 X4 SSD'ler sıcak çalışır.
4-) Samsung yerine, ondan daha hızlı, Kingston KC3000 SSD'yi öneririm. Yazma hızı 1000mb/s daha hızlı. Okuma hızında da 7000mb/s yazsa da bende 7300mb/s verdi.
5-) anakartta da ASUS'un "Prime" serilerini şahsen önermiyorum, çok fazla kırpılmış oluyorlar. ASUS'lar en azından TUF ile başlamalı. Şahsi olarak MSI'ın serilerini tavsiye ederim.

Hocam maalesef aldım artık. Soğutma bloğunu ek olarak kendim alabilir miyim? Eğer oluyorsa ne önerirsiniz? Soğutma bloğu olmadan hiç kullanılmaz mı zaten kasanın içi bayağı serin olacak.

Hocam maalesef aldım artık. Soğutma bloğunu ek olarak kendim alabilir miyim? Eğer oluyorsa ne önerirsiniz? Soğutma bloğu olmadan hiç kullanılmaz mı zaten kasanın içi bayağı serin olacak.
Keşke araştırmadan almasaydınız. Neyse, hayırlı olsun.

Bloksuz kullanırsınız ama dediğim gibi SSD sıcaklığını takip etmeniz gerekir. Önümüzdeki yaz kaç derecelere çıkacak, şuanda bilemeyiz. Kısacası, sürekli bir soru işareti kalır kafada.

Harici olarak satılanlardan bu tarz birşey alabilirsin(aşağıya linkini bırakıyorum). Ama biraz araştırdım da, çok ucuzu da var, çok pahalısı da. Hangisi daha iyidir ya da ne kadarlık ürün işinizi görebilir, o kadar bilgili değilim. Ama gene de sağlam markalardan şaşmamakta fayda var.

Keşke araştırmadan almasaydınız. Neyse, hayırlı olsun.

Bloksuz kullanırsınız ama dediğim gibi SSD sıcaklığını takip etmeniz gerekir. Önümüzdeki yaz kaç derecelere çıkacak, şu anda bilemeyiz. Kısacası, sürekli bir soru işareti kalır kafada.

Harici olarak satılanlardan bu tarz bir şey alabilirsin(aşağıya linkini bırakıyorum). Ama biraz araştırdım da, çok ucuzu da var, çok pahalısı da. Hangisi daha iyidir? Ya da ne kadarlık ürün işinizi görebilir, o kadar bilgili değilim. Ama gene de sağlam markalardan şaşmamakta fayda var.

Hocam bir de PCIe falan deniyor anakartta biri 5.0 ancak diğeri kaç onu bulamadım. SSD de 4.0 destekliyormuş. Siz anlıyorsanız anakarttaki 2. SSD girişinin PCIe kaç olduğuna bakabilir misiniz?

KC3000-Renegade almayarak iyi yapmışsın çünkü iki SSD'de termal sıkıntılara sahip. Kısacası alacağın kalitesiz soğutucularla ve düzgün hava akışı olmayan bir kasada o SSD'ler sıkıntı yapardı.

980 Pro PCI-e 4.0 destekliyor lakin PCI-e 5.0 slotuna takabilirsin, sorun olmaz.

KC3000-Renegade almayarak iyi yapmışsın çünkü iki SSD'de termal sıkıntılara sahip. Kısacası alacağın kalitesiz soğutucularla ve düzgün hava akışı olmayan bir kasada o SSD'ler sıkıntı yapardı.

980 Pro PCI-e 4.0 destekliyor lakin PCI-e 5.0 slotuna takabilirsin, sorun olmaz.

Hocam peki benim anakartta PCIe 4.0 SSD girişi var mı? Ben onu bulamadım yazmamışlar ve aşırı da anlamıyorum söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

Bir de iki SSD de o sıkıntılara sahip derken Samsung'da da mı var?

Hocam peki benim anakartta PCIe 4.0 SSD girişi var mı? Ben onu bulamadım yazmamışlar ve aşırı da anlamıyorum söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

Bir de iki SSD de o sıkıntılara sahip derken Samsung'da da mı var?

PCI-e teknolojisi geriye uyumludur. Yani PCI-e 5.0 girişine PCI-e 3.0 SSD'de takabilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursak üstteki yuva PCI-e 5.0, alttaki yuva ise PCI-e 4.0.

980 Pro serin çalışan model.

PCI-e teknolojisi geriye uyumludur. Yani PCI-e 5.0 girişine PCI-e 3.0 SSD'de takabilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursak üstteki yuva PCI-e 5.0, alttaki yuva ise PCI-e 4.0.

980 Pro serin çalışan model.
Serinse ek soğutma bloğu alma olayına hiç girişmiyorum o zaman hocam. Bu toplama işi beni fazla strese soktu daha kurcalamak istemiyorum. :)

Serinse ek soğutma bloğu alma olayına hiç girişmiyorum o zaman hocam. Bu toplama işi beni fazla strese soktu daha kurcalamak istemiyorum. :)

Ek soğutma bloğu almak zorundasınız. Sadece diğer KC3000 ve Fury Renegade modelinden serin çalışıyor.

Geri
Yukarı