Bütçe
900

onuwr

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG EVO 970 PLUS
Anakart
MSI B450M PRO - M2 MAX
Buraya SSD önerisi diye konu açmıştım. İstediğim gibi sonuç alamayınca paraya kıyıp 'Samsung EVO 970 Plus 250GB' aldım. Bunun yanı sıra 250GB SATA, 750GB HDD depolama birimlerim mevcut. M.2'yi W11 ve kullandığım iş programları için kullanacağım. Sizce iyi bir seçim yapmış mıyım?

250GB ortalama altı bir kapasitedir. Bundan geriye kalan alan ve 250GB SATA yetiyorsa sorun yok. Ancak marka ve model için iyimser olamayacağım.

Kesin olan şey şuan Samsung markasının hiçbir NVMe SSD modeli fiyatının ederi değildir. Özellikle vurgulamak istiyorum, kalitesiz değil ama çok pahalılar. O yüzden "paraya kıymak" değil israf olmuş olabilir. Eğer tahmin ettiğim gibi şu an piyasada olan fiyatı(900₺) verdiyseniz büyük bir hata yapmışsınız. Derhal iade etmenizi tavsiye ederim. Samsung alınmasında ısrarcı olanlar cahil fanboylar veya hesap kitap bilmeyen insanlardır. SATA SSD önerisi istenilseydi o zaman Samsung 870 EVO'yu bizzat tavsiye ederdim. Ancak NVMe tarafında daha mantıklı modeller var 970 EVO Plus bunlardan birisi değildir.

Önemli not: Kurumsal satıcı tercih edin. Ödemeye aracılık yapan(N11, Hepsiburada ve hatta Amazon) sitelerdeki kobilerden almayın. Şu aralar Kingston ve Samsung'un sahte ürünleri(RAM ve SSD) çok yaygın.

öneriniz nedir hocam?

250GB ortalama altı bir kapasitedir. Bundan geriye kalan alan ve 250GB SATA yetiyorsa sorun yok. Ancak marka ve model için iyimser olamayacağım.

Kesin olan şey şuan Samsung markasının hiçbir NVMe SSD modeli fiyatının ederi değildir. Özellikle vurgulamak istiyorum, kalitesiz değil ama çok pahalılar. O yüzden "paraya kıymak" değil israf olmuş olabilir. Eğer tahmin ettiğim gibi şu an piyasada olan fiyatı(900₺) verdiyseniz büyük bir hata yapmışsınız. Derhal iade etmenizi tavsiye ederim. Samsung alınmasında ısrarcı olanlar cahil fanboylar veya hesap kitap bilmeyen insanlardır. SATA SSD önerisi istenilseydi o zaman Samsung 870 EVO'yu bizzat tavsiye ederdim. Ancak NVMe tarafında daha mantıklı modeller var 970 EVO Plus bunlardan birisi değildir.

Önemli not: Kurumsal satıcı tercih edin. Ödemeye aracılık yapan(N11, Hepsiburada ve hatta Amazon) sitelerdeki kobilerden almayın. Şu aralar Kingston ve Samsung'un sahte ürünleri(RAM ve SSD) çok yaygın.
öneriniz nedir hocam?

Hayır. 300 TL üstüne adamakıllı 1 TB SSD'ler var 500 GB bulunurdu aldığınız fiyata mümkünse iade edin.
öneriniz nedir hocam?

Öncelikle GB başına ödenen ücrete bakıldığında 250GB modeller genel olarak pahalıya patlıyor. Örneğin bir modelin 250GB kapasiteli olanı 500 liraysa, 500GB kapasitelisi 700 liraya bulunabiliyor. O yüzden önceliği ~500GB ve üzerine vermek daha mantıklı olabilir.

Öneriler:
Hesaplı model;
*Kioxia Exceria: 250GB ve 500GB düz modeli, 1TB ve 2TB için Kioxia Exceria G2 tercih edin. Bu modele kötü veya sorunlu diyenleri görmezden gelebilirsiniz. Kısaca izahını yapayım. Ortalamanın biraz üzerinde sıcaklıklarda çalışır ama sorun çıkaracak seviyede değildir. Bir de yoğun veri yazma yüküne girdiğinde hızı biraz düşer. Ancak transfer sonlandıktan sonra veya TRIM özelliği çalıştığında toparlar. SLC önbelleği denilen kısmın küçük olmasından kaynaklıdır. İşletim sistemi veya çoğu programları genelde olumsuz etkilemez, oyunlarda hiç sorun olmaz.

Orta seviye;
*Kioxia Exceria Plus G2
*PNY XLR8 CS3030
*Sandisk Extreme Pro

Üst seviye;
*Kingston KC3000(veya neredeyse ikizi olan Fury Renegade)

Kapasite tercihi size kalmış. Benim iki favorim var. Kioxia Exceria G2 1TB fiyatı çok iyi. Şuan incehesap, 1133₺, Tebilon 1194₺ fiyattan satıyor. Diğeri ise Kingston KC3000. Çok iyi bir model. Samsung 980 PRO'dan bile üstün ama daha hesaplı.

Bu arada SSD önerisi istediğin diğer konuya da baktım. Oraya yazılan öneriler birbirinden rezalet. Hi-Level ve MLD falan düşman başına. O konuda altı modelden sadece WD SN570 işe yarar ama 500GB Kioxia Exceria ile aynı fiyata geldiği için mantıklı değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı