Samsung Galaxy Note 9 alınır mı?

Bence alma. Çünkü son zamanlarda özellikle de bu uzakdoğulu firmalar anormal fiyatlarda telefon satıyorlar. Bu sorun bizim ülkemizin ekonomik politikalarıyla da alakalı olabilir ama ben cebimden çıkana bakarak konuşuyorum. Bugün Note 10 fiyat olarak Apple'ı geçiyorsa orada dur derim. Ben Apple'a en iyi alternatif olarak ve daha uygun fiyatlı diye alıyordum. Şuan kullandığım telefon Xiaomi Mi 6. Bu telefonu 2017 yılında 1800 liraya aldım. O zaman Samsung S8 3600 liraydı. Donanım olarak aynı seviyede sayılabilecek telefonu yarı fiyatı olduğu için aldım. Bugün Xiaomi Mi 9 5000 TL, Samsung S10e 4000 TL. Bu da bitti. Telefonumun garantisi henüz bitmedi ama Android 10 güncellemesinin gelmeyeceği kesinleşti. 2 sene sürdü sürmedi yazılım desteği. Apple iPhone 6s, 2015 yılında çıktı halen yazılım desteği alıyor.

Samsung telefona 10 bin lira istiyor. Snapdragon 855+ koyuyor - Piyasadaki en iyi işlemciymiş-, 12GB RAM - Tipik Android - koyuyor. Sonra benchmark testlerinde tokatı yiyip oturuyor. Bari ucuza sat da alalım. Yok aynı para. Bir de her sene o şöyle biz böyleyiz diye sidik yarıştırıyor. Retina tarama dedi sıçtılar, Apple devam ediyor. Kulaklık jakı onlarda yok bizde var ve kalacak dedi. Bu sene o da gitti. Foldla moldla uğraşacağına ders al. Halen ön kamerayı sağa sola çekiyor, arkadaki kamerayı yatırıyor dikiyor, parmak izi okuyucunun yeriyle oynuyor. Note 2'den Note 7'ye kadar Samsung, daha sonra da Xiaomi kullandım ama Android macerası buraya kadar sanırım artık. Bundan sonra parayı 'daha' hakedene vereceğim.

Note 8 alın derim. Çünkü 3000tl bütçeniz varsa alın, yoksa Redmi 5 3GB Ram modelini alın.
Note 8 pek tavsiye etmiyorlar. Eskidi falan diyolar.
5500 TL olan telefon nasıl oluyor da dolar düştüğü halde 6200 6700 TL arası satılmaya başladı anlamış değilim. Note 10 serisinin satılmayacağını anlayan Samsung Note 9'a zam yapmış gibime geliyor. Note 9'dan vazgeçtim. S10 ile ilgili batarya konusunda çok şikâyet var. Ne alıcağımı gerçekten şaşırdım. Mate 20 Pro geçiyor aklımdan.

Son düzenleme:
Geçtiğimiz "Muhteşem" Cuma'da aldım Samsung Galaxy Note 9'umu , yaklaşık 4900 lira gibi bir fiyatla. Açık konuşmak gerekirse cihazın hem iyi hem kötü yönleri var.
İyi yönleri;
- Daha 1 kere bile bir sistem kararsızlığı efendime söyleyim kasma donma gibi bir problemle karşılaşmadım. Multitasking yapsanız dahil cihaz çatır çatır ne fırlatırsanız üstüne sorun çıkarmadan gerçekleştiriyor.
- 2k ve kocaman bir ekrana sahip kendileri , izlediğiniz videodan da oynadığınız oyundan da gayet keyif alıyorsunuz.
- Dolby Atmos sayesinde cihazın ahizesi hoparlör işlevi görüyor bir nevi , sesi hem yüksek hem kaliteli. Ahizenin hoparlör olarak kullanılabilmesinden dolayı şebeke üzerinden konuşmalarda sesleri gayet gür ve net duyuyorsunuz.
- Kalemi aktif kullanırsanız şayet bazı işlerinizde gerçekten zaman kazandırıyor.
- Kamerası gayet tatminkar , düşük ışıkta bir miktar problem olabiliyor ancak çok sık kamera kullanmadığım için çok taktığım bir mesele değil.
- Bataryası günlük kullanımda günü çıkarıyor. ( Kötü yönlerinde deyineceğim kısımlar var.)
- Devasa bir depolama alanı var. Sizi bir sd kart takma derdinden kurtarıyor. ( Çoğu yeni nesil telefonda var bu sanırım ancak belirtmek istedim. )

Kötü yönleri;
- Arkası da cam olduğundan ( yada benzer bir madde ) elinizde inanılmaz bir kayıp düşecek hissiyatı oluşturuyor.
- 2k kocaman bir ekrana sahip olan cihaza eğer ki 2k olarak kullanmak istersen batarya günü çıkarmıyor. Full HD (1080p) olarak ayarlarsanız ekranı ancak o zaman gün sonunu görebilirsiniz.
- Android 10 güncellemesi gelecek ancak büyük ihtimalle güvenlik güncellemeleri dışında alacağı son Android sürüm güncellemesi olacak.
- Cihazı düşürürseniz kalemini aramaya başlıyorsunuz, fırlıyor genelde bulunduğu konumdan.
- S Pen kullanışlı ve günlük hayatta işinizi kolaylaştıracak birçok özellik sunuyor ancak bataryayı olumsuz yönde etkiliyor. Bataryadan yemesin derseniz birçok özelliğini devre dışı bırakmak gerekiyor.

Aklıma gelenler yada bana daha çok batan-sevdiğim kısımlar bunlardı. Umarım karar vermende yardımcı olur. 😊

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı