İnceleme Samsung Galaxy S20FE 128 GB Snapdragon versiyon

Merhaba arkadaşlar,
Telefonu 30 Mayıs 2023'te Hepsiburada üzerinden Hepsiburada adlı satıcıdan 10.199TL'ye sipariş ettim. Telefon elime 2 Haziran 2023'te ulaştı, bu zaman zarfında, tespit edebildiğim deneyimlediğim şeyleri sizlere aktarmak istiyorum. Aklınızda olan sorular da varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

Teknik özelliklerden bahsetmeyeceğim onlar her yerde yazıyor zaten :D

Kutusundan 15W adaptör, USB A to USB C kablo, SIM çıkartma iğnesi ve kullanım kılavuzu vs. çıkıyor.
Ekranında ve kasasında koruma jelatini uygulanmış olarak geldi, ekrandaki jelatinde çabucak çizikler oluştu, bu bir sorun değil tabii ki orijinal jelatini hemen çıkarıp kırılmaz cam takmak istemedim.

Batarya ve şarj
Bu ürünün sanırım tek zayıf noktası bataryası. 1 günü ucu ucuna çıkarıyor bu durum beni biraz rahatsız ediyor. (Benim bir günüm sabah 8-9 gece 1-2 gibi düşünün.) Yanında gelen adaptör 15W destekliyor, telefonun 25W desteği var. Orijinal bir adaptör ve kablo almak biraz masraflı. Eğer gece takarım diyorsanız sıkıntı yok ama 1.5-2 saat gibi bir sürede tam şarj oluyor yanında gelen adaptörle, bir süre sonra 25W adaptör alma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Kameralar
Arka kamerası gündüz çekimleri gayet güzel, gece çekimlerinde direkt kameraya bakan ışıklar astigmat gibi parlama yapabiliyor. Ön kamerası arka kameraya göre zayıf, biraz pastelimsi fotoğraflar çıkartıyor ama bence gayet yeterli, iş görür. (Bıraktığım fotoğrafların kalitesi telefondan bilgisayara aktardığım için biraz düştü kusura bakmayın.) Attığım fotoğrafların hepsi normal çekim, sadece ay fotoğrafı 30X Zoom ile çekildi.
Android uyumluluğundan dolayı Instagram'da kalite düşebiliyor, snapten çekilen fotoğraflara ekstra pastelleşiyor...

Ekran
Ekranı çok iyi, görüntü kalitesi olsun akıcılık olsun gayet memnunum. Ekran Hz'si ayarlanıyor fakat 120Hz kullanımdan sonra asla 60Hz kullanıma çekmeyeceksiniz, mide bulandırıcı gelecek.

İşlemci
İşlemcisinin zayıf bir yanını yakalayamadım, ona lafım yok. Gayet sağlam ve yeterli bir işlemcisi var

Diğer Özellikler
NFC desteği olması güzel, artık yanımda kart taşımıyorum. (İlk defa NFC'li telefon kullanıyorum.)
Kablosuz şarj aktarma özelliğini test edebildim kablosuz şarj özelliği olan telefonla arka arkaya yapıştırdığınızda şarj ediyor, kulaklık saat vs. için kullanılabilecek hoş bir özellik bence.
Hoparlörleri, mikrofonu gayet iyi, ahizesi bana göre fazla ses bile veriyor telefonla konuşurken sesi kısıyorum genelde.
Parmak izi yeterli hızda ve stabil çalışıyor, ben kaydederken her açıdan kaydettim, öyle yapılmasını da tavsiye ederim.
Yüz okuma, parmak izinden daha hızlı çalışıyor bence, gözlük takıyorum, yüzümü kaydederken biraz gözlükle kaydetti sonrasında ise gözlüğü çıkarmamı istedi. Gece yüz okumak için kilit ekranında kendisi parlaklığı arttırıyor.

Konu Dışı
İlk inceleme yazım, eleştirileriniz varsa onları da bırakırsanız çok sevinirim. Şimdilik kendinize iyi bakın🥰

Dosya Ekleri

• 20230603_021127.jpg
    20230603_021127.jpg
    28,1 KB · Görüntüleme: 114
  • 20230603_021300.jpg
    20230603_021300.jpg
    106 KB · Görüntüleme: 116
  • 20230605_172438.jpg
    20230605_172438.jpg
    112,3 KB · Görüntüleme: 105
  • 20230607_194403.jpg
    20230607_194403.jpg
    265,5 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleme:
Ekranı çizilmeye ne kadar dirençli ? Aldıktan sonra diyelim hemen ekran koruyucusu takmak zorunda kalınır mı ? Android 13 ne kadar RAM tüketiyor ? (Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum)
Not: Almayı düşündüğüm bir model.

Cihaz süper hızlı diyebilirim. Şarjı ilk hafta hızlı bitiyor fakat 2.haftadayım düzelmeler başladı. Samsung uzaktan kontrol ekibi şunu iletti:
Lityum iyon batarya kullandıkça iyileşecek demişti.
Hakikaten de zaman geçtikçe daha iyi gitmeye başladı.
Ayrıca %85e kadar şarjdan sonra şarjı kes var.
Pili korur kısmında. Kesinlikle açılmasını öneriyorum. Özellikle yatmadan önce takılan şarjlar için çok mantıklı.

Oyun testi yapma imkanınız oldu mu acaba?

Asphalt 9 oynadım, ne kadar şarj yiyor onu söyleyebilecek kadar oynamadım ama sıkıntısız akıcı oynanabiliyor onu söyleyebilirim.

Ekranı çizilmeye ne kadar dirençli ? Aldıktan sonra diyelim hemen ekran koruyucusu takmak zorunda kalınır mı ? Android 13 ne kadar RAM tüketiyor ? (Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum)
Not: Almayı düşündüğüm bir model.

Üzerinde gelen jelatini çıkarmadım, 3,4 gün sonra tırnaklarımdan dolayı jelatinde çizikler olduğunu fark ettim, uzun tırnak kullanmıyorum. Jelatini aşırı kötü duruma gelmeden söküp kırılmaz cam takmayı düşünmüyorum. Diğer sorunuza gelirsek anlık olarak ayarlardan bakıyorum şuanda, arka planda aktif olarak kullanılan birçok uygulama var tabii ama wifi konum açık son uygulamalarda herhangi bir uygulama açık değil, 3.6GB ram kullanılıyor.

Geri
Yukarı