Samsung M.2 970 EVO ve 970 EVO Plus RAID 0 yapılabilir mi?

carn

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar bilgili kişilerin daha önce bu şeklide RAID 0 yapmış kişilerin bilgilerine ihtiyacım var.
Bende halihazırda şu an 970 EVO M.2 var ben buna ek olarak 970 EVO Plus almayı düşünüyorum ben RAID 0 yapmak istiyorum herhangi bir çakışma yapar mı sistem bunu kabul eder mi? Cevaplarsanız sevinirim.

PC'm, oyun- uygulamalar daha performanslı, daha hızlı açılsın diye, bir kaç yıl önce 2 SSD'ye yapmıştım: Disk Markt'a yaklaşık 2 kat performans (okuma-yazma) farkı görürken normal kullanımda hiç bir fark göremiyordum. Zaten genel program, uygulamaların belli başlı ukuma yazma performansları- hızları var.
Ayrıca 2 diski tek disk (Örenk: 2 x 500 GB= 500 GB) olarak kullanmak, bana göre akla ziyan.
Bence değmez ama merak gidermek için deneyebilirsiniz.
Bu arada, çakışma olmaz ama olur da disklerden biri bozulursa diğeri de iş görmez ve sağlam diski RAID 0 modundan çıkarmak için biraz uğraştırır.

@SypeR selamlar... Eski dostları görmek mutlu etti☺️

Ayrıca, 3 bin Mb/s civarında okuma-yazma hızına ihtiyaç duyan uygulamalar var mı? Bunu da merak ettim şimdi. Uzun zamandır herhangi bir sosyal medyada aktif değildim. Yeni donanımlar ve fiyatları beni şoke etmişti. Umarım bu hızlara ihtiyaç duyan herhangi bir uygulama da çıkmamıştır😁

Son düzenleme:
@carn ekstremden kastınız disk testleri ise evet, onun dışında bir halta yaradığı yok RAID 0'ın. Ve kurtarılma olasılığı olsa da, kesinlikle RAID riskli bir işlem; yanlış ya da ters giden bir durumda diskin ya da her 2 diskin de mefta olma olasılıkları hayli yüksek.

@er36po çok güzel bir şekilde açıklamış.

ama olur da disklerden biri bozulursa
İşte tam o an da RAID 0 üzerinde olan tüm veriler kaybedilir...

Ayrıca, 3 bin Mb/s civarında okuma-yazma hızına ihtiyaç duyan uygulamalar var mı? Bunu da merak ettim şimdi.
Hocam sıralı veya sırasız büyük veri işlemlerinde var. Bu tip uygulamalarda CPU ve GPU kapasitesine bağlı olmakla birlikte eldeki kaynağı tam verimde çalıştırabilmek için olabildiği kadar hızlı G/Ç (IOPS) ve sıralı/sırasız okuma yazma hızlarına ihtiyaç var. Ayrıca oluşturulan modeli RAM bellekten dahili depolamaya kaydedecek ayrıca bir disk yapısına da ihtiyaç var.

DIY veya model RnD konsept çalışmaları bu limitleri genellikle zorlayamadığı için düzgün bir SSD üzerinde çalıştırmak yeterli geliyor ama iş kurumsal ölçeklendirmeye gelince maalesef çuvallıyorlar.

Ek olarak RAID 0 hiçbir zaman IT yöneticileri tarafından tek başına kullanılmaz. En kötü durumda RAID 1 (aynalama) ile kombine olan RAID 10 modunu kullanırlar. Burada 4 disk kullanılır ama toplamda 2 disklik kapasiteye sahip olunur.

@SypeR selamlar... Eski dostları görmek mutlu etti☺️
Aleyküm selam hocam. Aynı şekilde sizi de görmek mutlu etti. Uzun zaman olmuştu görüşmeyeli 😊

Geri
Yukarı