Samsung marka RAM alınır mı?

just chillin

Decipat
Makaleler
2
Samsung'un tanınmış olduğunu biliyorum. Forumda çoğu markayla ilgili bu başlıktan olup Samsung olmayınca yorumları okuyacak bir yer bulamadım.

Garanti veriyorlarsa alabilirsiniz. Ki genelde veriyorlar. Sizin cihazda Crucial/Micron RAM olduğu için size Crucial RAM önermiştim.

Laptopunuzun işlemcisini arattığımda RAM için 1333/1600 yazıyor. Eğer cihazınızda takılı olan RAM'ler 1333 ise 1600 MHz aldığınız RAM'in çalışmaması doğal olur. CPU-Z'den Memory ve SPD bölümünü atarsanız daha açığa kavuştururuz bu durumu.

Şu an maça bakmak için cihazı bağladım, maç bitince cihaz ve RAM fotoğraflarını CPU-Z ekran görüntüleri ile birlikte yükleyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok kast ettiğim yeni aldığınız RAM'in değerleri değil. Cihazınızda önceden takılı olan RAM'lerin değerleri. Bir de cihazınızın CL değerine de bakmış mıydınız?

Şimdi hocam şöyle açıklayayım önden; daha önce 2x8GB RAM vardı söküldü yerine 1x8GB Adata RAM takıldı. Cihazda o günden beri problem yaşamadım, aşağıdaki fotoğraftaki listede olmamasına rağmen sorunsuz çalışıyor. Aynı RAM'den bulamadım piyasada. Var ama 700 lira da vermem yani.
Daha önceden Lenovo marka laptop kullanan bir arkadaşa gene resmi sitesindeki bu listeden (kendi laptop modeline göre tabii) RAM seçmesini tavsiye ettim. Daha doğrusu birçok kişiye kendi laptop marka modelinin resmi sitesinden bu tarz desteklerde bulundum ve memnun kalındı.
Ben her halükarda elimde belge olsun sonradan uğraşmayayım diye birkaç fotoğraf çektim.
Gerekli mi emin değilim ama tam bilgi olsun diye sistem verilerinin olduğu görsel:

a.png

RAM bilgilerinin olduğu görsel:

b.png

Memtest çalıştırmadım ama gerek de görmedim, bilgisayarda aldığım hata görseli:

14.jpg

15.jpg

Lenovo resmi sitesindeki cihaz modelime göre verdikleri listeden bir kısmın görseli:

x.png

Halihazırda kullandığım Adata RAM:

c.png

Yeni aldığım Samsung RAM:

11.jpg

Cihazın RAM slotlarının fotoğrafı, belki 10bin defa açmışımdır ama flash ile fotoğraf çekince fark ettim slotların üzerinde DDR3 1.5v yazıyor dikkatli bakarsanız görebilirsiniz. Ben halihazırda 1.35v DDR3L RAM kullandım sorun çıkmadı, performansı da nasıl desem, 8 GB RAM performansını veriyordu yani. Bu arada yeni aldığım RAM de DDR3L 1.35v Dual channel çalışıyorlardı. Slotların görseli:

10.jpg

Yukarıda da dediğim gibi Adata'nın görselini attığım RAM'ini kullanıyorum, listede serisi yok ama sorun da çıkarmadı hiç. Belki çip üreticileri farklı olduğu için uyumsuz olabilirler diye düşündüm, yeni RAM'i tek olarak takıp çalıştırdım. Cihaz açılmadı, komut sisteminde disk check yapıp memory_ mavi ekranı verip sürekli yeniden başlatmya başladı.
Vallahi destek sayfasında yazdığına göre yeni aldığım RAM'den 2x8GB olarak fabrika çıkışı sistem satışa çıkmış. O zamanki Samsung marka RAM'lerin çip üreticisi neydi bilmiyorum. Laptopu 2. el olarak tek RAM Adata olarak aldım. Aldığım kişi de kendisi söyledi içindeki RAM'leri sattım bir tane ikamesini taktım diye. Baktım sistem sorun çıkarmıyor ben de sorun çıkarmadım (fiyatı çok iyiydi 1500).

Akşam baktım benim Adata RAM'in aynı modelinden N11 de bu çakma olduğunu düşündüğüm Samsung RAM'i aldığım mağaza satıyor. Acaba şansımı ürün değişimi olarak kullansam mı diyorum. Öyle olursa arada 17 TL kazık yiyeceğim, format için kaybettiğim dosyalar, arşivim de cabası. Kararsızım.

Siz birkaç farklı noktadan baktınız olaya ben o nedenle sıfırdan size durumu anlatmak istedim. Uzun yazdım kusura bakmayın. Atladığım detay olmasın istedim.

Şimdiden teşekkürler, keyifli forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
daha önce 2x8gb ram vardı söküldü yerine 1x8gb adata ram takıldı.
Bunu siz mi taktırdınız yoksa kastınız bilgisayarın eski sahibinin taktığı mı?
Halihazırda kullandığım ADATA ram:
Bundan kastınız bilgisayarı alırkenki ilk RAM mi yoksa siz sonradan tekrar ADATA RAM mi aldınız bu kısmını tam anlayamadım.
Akşam baktım benim ADATA ramin aynı modelinden N11 de bu çakma olduğunu düşündüğüm Samsung rami aldığım mağaza satıyor. Acaba şansımı ürün değişimi olarak kullansam mı diyorum. Öyle olursa arada 17 TL kazık yiyeceğim
Bu mantıklı görünüyor Samsung çalışmıyor diyorsunuz en azından bilgisayarınıza uyumlu RAM gelir de çalışır. 17 TL kazık olarak değil de aldığınız Samsung RAM'in fiyatını düşünün, boşa gitmemiş olacak.

Son düzenleme:
Bundan kastınız bilgisayarı alırkenki ilk RAM mi yoksa siz sonradan tekrar Adata RAM mi aldınız bu kısmını tam anlayamadım.

Bilgisayarı 2.el alırken içinde takılı olan RAM. Adata olan.
Samsung RAM'ler:

x.png

İçinde dahili olarak geldiği yazan 2x8GB Samsung RAM'ler. Yeni aldığım model ile aynı model. Yabancı kaynaktan doğruladım. Fabrika çıkışı olarak yukarıda Lenovo sitesinde yazan işaretlediğim modeller. Yabancı video kaynağından doğruladım evet ama çip üreticilerinin ismi gözükmüyordu. Bu nedenle almış olduğum Samsung RAM'in uyumsuz olma ihtimali var mıdır sizce?

Bir de aynı satıcıdan ürün değişimi olarak alacağım, ama bu ürünün de uyumlu çalışacağının garantisi yok. Sonuçta bir marka ürün aldım ve ürünün kendisinin de hata olma ihtimali var. Yani sıkıntı satıcıda da olabilir mi diye düşünüyorum.

Edit: Laptopun ram slotlarının olduğu fotoğrafta slotların üstünde ddr3 1.5v yazıyor. Bu ne anlama geliyor acaba? Bilginiz varsa sevinirim.

çip üreticilerinin ismi gözükmüyordu. Bu nedenle almış olduğum Samsung RAM'in uyumsuz olma ihtimali var mıdır sizce?
Attığınız resimlere tek tek baktım ve nette de sorgulattım, iki RAM'in de arasında (Adata ve Samsung) değer farkı yoktu yani çalışması gerekirdi. Görebildiğim tek fark Adata olanı 3. slota Samsung'u 1. slota taktığınız. Adata'yı 2. slota takıp denenirse olur mu diye düşündüm, tüm RAM kombinasyonlarını denediğinizi yazmışsınız önceki yorumda.
Dediğiniz gibi çip farklılığı ihtimali de var ama bu konuyu tam bilmiyorum araştırmak lazım. Onun harici iki ihtimal daha var ya ürün hatalı veya kargo sırasında arızalandı ya da cihazınızın RAM slotlarına daha önce zarar verilmiş olabilir.
cihazınızın RAM slotlarına daha önce zarar verilmiş olabilir.
Bunu anlamanın yolu da çalışan RAM'i diğer slotlarda da denemek gibi duruyor.
Bunun haricinde eğer değişim yapıp alacağınız RAM çalışırsa demek ki ya Samsung RAM arızalıydı ya da çiplerden kaynaklı uyumsuzluk oluşuyordu.Yeni RAM'iniz gelince son durumdan haber eder misiniz, ben de alacağım ürünü ona göre değerlendireceğim.
Memtest çalıştırmadım ama gerek de görmedim, bilgisayarda aldığım hata görseli:
14.jpg
15.jpg
Aldığınız bu hatalarla ilgili konu açtınız mı? Yardımcı olabilecek birileri çıkabilir.

Son düzenleme:
Attığınız resimlere tek tek baktım ve nette de sorgulattım, iki RAM'in de arasında (Adata ve Samsung) değer farkı yoktu yani çalışması gerekirdi. Görebildiğim tek fark Adata olanı 3. slota Samsung'u 1. slota taktığınız. Adata'yı 2. slota takıp denenirse olur mu diye düşündüm, tüm RAM kombinasyonlarını denediğinizi yazmışsınız önceki yorumda.
Dediğiniz gibi çip farklılığı ihtimali de var ama bu konuyu tam bilmiyorum araştırmak lazım. Onun harici iki ihtimal daha var ya ürün hatalı veya kargo sırasında arızalandı ya da cihazınızın RAM slotlarına daha önce zarar verilmiş olabilir.

Bunun haricinde eğer değişim yapıp alacağınız RAM çalışırsa demek ki ya Samsung RAM arızalıydı ya da çiplerden kaynaklı uyumsuzluk oluşuyordu. Yeni RAM'iniz gelince son durumdan haber eder misiniz, ben de alacağım ürünü ona göre değerlendireceğim.

Aldığınız bu hatalarla ilgili konu açtınız mı? Yardımcı olabilecek birileri çıkabilir.

Yok ya konu açmadım da ben sizin mesajları görünce denk geldi, ondan dolayı ortak oldum konuya kusura bakmayın konutu dağıttım.

ondan dolayı ortak oldum konuya kusura bakmayın konutu dağıttım.
Önemli değil, son durumları da haber edersiniz.
Bunun haricinde eğer değişim yapıp alacağınız RAM çalışırsa demek ki ya Samsung RAM arızalıydı ya da çiplerden kaynaklı uyumsuzluk oluşuyordu.Yeni RAM'iniz gelince son durumdan haber eder misiniz, ben de alacağım ürünü ona göre değerlendireceğim.
.
Yok ya konu açmadım da
Veya bu hatayla ilgili açılan önceki konulara da bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı