Samsung Note 9'dan Mi 9T Pro'ya geçiş ve geri dönüş hikayem

Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Halihazırda bu telefondan ya da ekosistemden geçiş yapmak isteyenler için faydalı bir anlatım olacağına inanıyorum.

Her şey Note 9'dan bir anda hiçbir şikayetim olmadığım halde başka bir telefona geçme isteğiyle başladı.
Cebimde fazla bir para yoktu. Gönül isterdi ki Note 10 alalım. Ama o kadar param olsa bile Note 10 almazdım. S10 Plus büyük ihtimal olurdu. Cebimde 4000 lira vardı. Bu da amiral gemisi donanıma sahip Xiaomi Mi 9T Pro ile aynı fiyata denk geliyordu. Donanıma harikaydı Dxomark skoru iyiydi her şey güzeldi. Girdim Hepsiburada'ya. Mavi renginden sipariş verdim. Ben sipariş etmeden önce kesinlikle herhangi bir incelemeye dahi bakmadım. Snapdragon 855 bulundurması bana yeter diye düşündüm ve direk aldım. PTT Kargo ile baya uzun bir süreden sonra elime ulaştı. Yoğunluk vardı efsane cuma indirimlerinden dolayı. Tabi kargoyu beklerken şu telefon nasılmış diye incelemelere bakmaya başladım. Pil süresi harikaydı performansı da aynı şekilde. İçime tedirginlik düşüren hoparlör kalitesi ve kamerası oldu. Hoparlör mono ses, kamera ise zoomlanan noktalar kötü görünüyordu. İçime bir kurt düştü. Birkaç gün ben bunu geri iade edeyim diye düşündüm. Ama Snapdragon 855 çok güçlü bir donanımdı. Tam çerçevesiz, çentiksiz ekranı vardı. Ön kamera ise mekanizmayla açılıyordu. Su geçirmezlik sertifikası yoktu, kablosuz şarj yoktu ki zaten kullanmam. Ben sanıyorum ki her şey işlemci ve performanstan ibaret ama durum hiç öyle değil. Birkaç gün kararsız kaldıktan sonra kargonun da gelmesiyle beraber telefonu aldım hattı taktım iade işi öldü yani. Her neyse kurcaladım. Arayüzden belki inanmazsınız ama ben nefret ettim. Bu kişiye göre değişebilir ama bence MIUI gerçekten berbat bir deneyim olarak gözümde kaldı. Sebebi şu. Tam ekran hareketleri kötü. Misalen geri hareketi ekranın sağından kaydırma olarak ayarlamışlar. Bu çoğu uygulamada farklı katmanları açtığından misal Gmail'de sağa kaydırınca iletiyi arşivliyor. Çakışıyor hal böyle olunca. MIUI 11 gelmiş kararlı. Türkiye bölgesine vermiyorlar bu güncellemeyi. Bölgenizi Almanya olarak değiştireceksiniz güncellemeyi almak için. Halbuki çıkalı 2-3 ay olmuş. Ben de bekliyorum Türkiye bölgesinde güncellemeyi verecekler falan diye. En sonunda beklemedim Bölgeyi değiştirip Almanya yaptım ve güncellemeyi kurdum. Temiz kurulum yaptım üstelik. Kamera uygulamasına girdim ne değişiklikler var diye. Kamera uygulamasında fotoğraf veya video çektiğiniz zaman yandan önizlemesine baktığınızda uygulama çöküyor. Galeride bütün fotoğraflar ve videolar görünmüyor. En basitinden Instagram hikayelerinde uygulama içinden resmi bulamıyorsunuz. Galeriye gidip storye öyle atacaksınız. Yalnız bu arayüzde sevdiğim nokta her şeyin neredeyse %100 Türkçe olması oldu. Misal güncellerken yazı çıkıyor "Telefonu kapatırsanız bir daha açamayacaksınız" diye. Çok sevdim bunu. Kamera performansı idare ederdi ama ben hiç bari Note 9 seviyesinde ya da daha iyi bir kamera beklemiştim ama bana göre vasat çıktı. Çektiğim fotoğrafları yakınlaştırdığımda çamurumsu görüntü görüyordum. Note 9 daha iyiydi ve bence çok iyi kamerası halen.
Ayrıca telefonun ön kamerası mekanizmasının bulunduğu alan aşırı şekilde toz, kağıt vs çekiyor. Eğer cebinizde kırıntı falan varsa sakın koymayın diyor bunu inceleyen bir eleman.
Ön kamera performansını ben yine düşük buldum Note 9'a göre ama portre yazılımı Samsung'dan daha iyi çalışıyor. Sebebi Snapdragon 855'deki yapay zeka.
Ben geceleri yağmur sesi ile uyurum. Rainymood uygulamasını dahi satın alan bir adamım. Açtım hoparlörden uyuyayım dedim. Abi böyle rezalet bir hoparlör olamaz. Gömmek gibi olmasın gerçekten kötü. Sanki bildiğiniz basit oyuncaklardan hoparlör sökmüş de bu telefona takmışlar gibi. Ekolayzer ayarı da yok telefonda.
Klavye bu telefona hiç yakışmıyor sürekli yanlış harflere basıyordum. İki elin arasına odaklanmış bir tasarımı yok yazı yazarken. Ekran formatı çok garip bir telefon. Uzunluğu yüksek genişliği az. Note 9 daha genişti ve neredeyse bütün uygulamalarla optimizeli çalışıyordu.
İşin komik yanına geliyorum. Ben Asphalt 9'u Note 9'da 60 FPS ile oynarken bu cihazda sadece iki seçenek gördüm varsayılan ve yüksek performans. Yani yüksek kalite yok. Bunun sebebi geliştiricinin bu cihaza optimize etmemesi. Halbuki oyun gayet iyi çalışıyor. SD855 kullanan cihazda nasıl olurda 60 FPS olmaz şaşırdım doğrusu.
Özetleyecek olursak beni en çok yoran mevzu hoparlör kalitesi ve ekran yapısı oldu. Düzgünce yazı yazamıyordum bu telefonda. Ekran formatını beğenmedim.
Kamera felan bir şekilde idare edilebilir ama bunları idare edemedim. Note 9'a geri döndüm. İyi ki satmamışım. Mi 9T Pro'yu ise babama verdim. Bu şekilde bir deneyim oldu benim gözümde.

Xiaomi'nin arayüzünü ben başarılı buluyorum, One UI arayüzü kadar başarılı bulmuyorum. Samsung çok uzun senelerdir Android tarafında genel olarak rakiplerinden daha kullanışlı bir arayüze sahip. S5 modelinden önceki cihazlarında yazılım sorunu vardı, S5 modeli ile birlikte bunu düzelttiler.

Kamera konusunda şaşırmadım açıkçası Xiaomi şimdiye kadar Samsung ve Huawei ile yarışacak kamera çıkaramadı. Amiral gemisi modellerde hep Samsung ve Huawei'nin bir adım gerisinde.

Mİ9T PRO normalde S10 serisinin rakibi ancak kamera olarak öyle değil. S9 serisi bile arka kamera olarak bu Xiaomi modellerinden daha iyi. S8 serisiyle bile ancak kapışır bu Mİ9T PRO. Samsung kamera noktasında öncü firma, kolay değil Samsung'tan daha iyi kamera performansı sergilemesi. Bunu son yıllarda başaran Huawei, Google vardı, Apple modelleri de bu sene kamera olarak eskiye nazaran ciddi ilerledi.

Note 9 modelindeki Exynos 9810 tek çekirdek performansında SD 855 modelinden daha üstün, çoklu çekirdek ve GPU avantajı var SD 855 yongasının.

Son olarakta seversiniz sevmezsiniz ama şu bir gerçek Samsung sorun vermeme bakımından Android tarafındaki en güvenilir firma. Onlarca modeli var ve yılda 300 milyon fazla telefon satışı yapan bir firma, en çok satan üretici bunlara rağmen bunları yapmak kolay iş değil.

Türkiye şartlarında Xiaomi fiyat performans olarak en mantıklı tercihlerin başında geliyor.

Yüksek kalitede bir cihazda düşük/orta kalite bir cihaza geçmenin kötü yanı bu bence, belki donanım olarak yerini tutuyor olabilir ama malzeme vs olarak asla tutmuyor.

Note 9'da stereo çift hoparlör var, Mi9T PRO modelinde ise mono(tek) hoparlör var. Hoparlör senin için bu kadar önemliyse Mi9T PRO modelinin hoparlörlerine niye bakmadın burada suç birazda sen de. Almadan önce özelliklerini kontrol etseydin keşke.

Bende aynı telefonu kullanıyorum ancak sizin beklentileriniz çok yüksekmiş. Mi9T pro Şuan SD855 chipsetli en ucuz telefon. Tabiki de bir iPhone x veya 11 değil, Samsung note 9-10 ayarında bir telefonda değil. Xiaomi yıllardır en iyi donanımı en ucuza sunmaya çalışan bir firma. Benim ilk Xiaomi telefonum mi5 oldu. 3.5 sene önce 1150 TL'ye almıştım. O zamanlar SD820 chipseti android cihazların en üst seviyesiydi ve sadece 2500-3000tl arasında satılan amiral gemilerinde vardı. Arada ki farkı siz düşünün. 1150 liralık cihaz ile 3000 liralık cihaz aynı olamazdı bu beklentiyle satın aldım ve çok memnun kalarak 3 sene kullanıp emekliye ayırdım. Ben fazla fotoğraf çeken birisi değilim, aynı şekilde ses kalitesi de çok önemli değil ama donanım ve pil performansı benim için herşey. Telefon elimde bütün gün internetteyim 10 saat ekran süresi alıyorum. Arayüz yağ gibi akıyor işlemci gücü ortada. Bir telefondan herkesin beklentisi farklı bu sebeple ne istediğimizi bilip ona göre telefon almamız gerekiyor yaşadığınız kötü tecrübeyi çok iyi anlayabiliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı