Samsung Note 9'dan Mi 9T Pro'ya geçiş ve geri dönüş hikayem

Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Halihazırda bu telefondan ya da ekosistemden geçiş yapmak isteyenler için faydalı bir anlatım olacağına inanıyorum.

Her şey Note 9'dan bir anda hiçbir şikayetim olmadığım halde başka bir telefona geçme isteğiyle başladı.
Cebimde fazla bir para yoktu. Gönül isterdi ki Note 10 alalım. Ama o kadar param olsa bile Note 10 almazdım. S10 Plus büyük ihtimal olurdu. Cebimde 4000 lira vardı. Bu da amiral gemisi donanıma sahip Xiaomi Mi 9T Pro ile aynı fiyata denk geliyordu. Donanıma harikaydı Dxomark skoru iyiydi her şey güzeldi. Girdim Hepsiburada'ya. Mavi renginden sipariş verdim. Ben sipariş etmeden önce kesinlikle herhangi bir incelemeye dahi bakmadım. Snapdragon 855 bulundurması bana yeter diye düşündüm ve direk aldım. PTT Kargo ile baya uzun bir süreden sonra elime ulaştı. Yoğunluk vardı efsane cuma indirimlerinden dolayı. Tabi kargoyu beklerken şu telefon nasılmış diye incelemelere bakmaya başladım. Pil süresi harikaydı performansı da aynı şekilde. İçime tedirginlik düşüren hoparlör kalitesi ve kamerası oldu. Hoparlör mono ses, kamera ise zoomlanan noktalar kötü görünüyordu. İçime bir kurt düştü. Birkaç gün ben bunu geri iade edeyim diye düşündüm. Ama Snapdragon 855 çok güçlü bir donanımdı. Tam çerçevesiz, çentiksiz ekranı vardı. Ön kamera ise mekanizmayla açılıyordu. Su geçirmezlik sertifikası yoktu, kablosuz şarj yoktu ki zaten kullanmam. Ben sanıyorum ki her şey işlemci ve performanstan ibaret ama durum hiç öyle değil. Birkaç gün kararsız kaldıktan sonra kargonun da gelmesiyle beraber telefonu aldım hattı taktım iade işi öldü yani. Her neyse kurcaladım. Arayüzden belki inanmazsınız ama ben nefret ettim. Bu kişiye göre değişebilir ama bence MIUI gerçekten berbat bir deneyim olarak gözümde kaldı. Sebebi şu. Tam ekran hareketleri kötü. Misalen geri hareketi ekranın sağından kaydırma olarak ayarlamışlar. Bu çoğu uygulamada farklı katmanları açtığından misal Gmail'de sağa kaydırınca iletiyi arşivliyor. Çakışıyor hal böyle olunca. MIUI 11 gelmiş kararlı. Türkiye bölgesine vermiyorlar bu güncellemeyi. Bölgenizi Almanya olarak değiştireceksiniz güncellemeyi almak için. Halbuki çıkalı 2-3 ay olmuş. Ben de bekliyorum Türkiye bölgesinde güncellemeyi verecekler falan diye. En sonunda beklemedim Bölgeyi değiştirip Almanya yaptım ve güncellemeyi kurdum. Temiz kurulum yaptım üstelik. Kamera uygulamasına girdim ne değişiklikler var diye. Kamera uygulamasında fotoğraf veya video çektiğiniz zaman yandan önizlemesine baktığınızda uygulama çöküyor. Galeride bütün fotoğraflar ve videolar görünmüyor. En basitinden Instagram hikayelerinde uygulama içinden resmi bulamıyorsunuz. Galeriye gidip storye öyle atacaksınız. Yalnız bu arayüzde sevdiğim nokta her şeyin neredeyse %100 Türkçe olması oldu. Misal güncellerken yazı çıkıyor "Telefonu kapatırsanız bir daha açamayacaksınız" diye. Çok sevdim bunu. Kamera performansı idare ederdi ama ben hiç bari Note 9 seviyesinde ya da daha iyi bir kamera beklemiştim ama bana göre vasat çıktı. Çektiğim fotoğrafları yakınlaştırdığımda çamurumsu görüntü görüyordum. Note 9 daha iyiydi ve bence çok iyi kamerası halen.
Ayrıca telefonun ön kamerası mekanizmasının bulunduğu alan aşırı şekilde toz, kağıt vs çekiyor. Eğer cebinizde kırıntı falan varsa sakın koymayın diyor bunu inceleyen bir eleman.
Ön kamera performansını ben yine düşük buldum Note 9'a göre ama portre yazılımı Samsung'dan daha iyi çalışıyor. Sebebi Snapdragon 855'deki yapay zeka.
Ben geceleri yağmur sesi ile uyurum. Rainymood uygulamasını dahi satın alan bir adamım. Açtım hoparlörden uyuyayım dedim. Abi böyle rezalet bir hoparlör olamaz. Gömmek gibi olmasın gerçekten kötü. Sanki bildiğiniz basit oyuncaklardan hoparlör sökmüş de bu telefona takmışlar gibi. Ekolayzer ayarı da yok telefonda.
Klavye bu telefona hiç yakışmıyor sürekli yanlış harflere basıyordum. İki elin arasına odaklanmış bir tasarımı yok yazı yazarken. Ekran formatı çok garip bir telefon. Uzunluğu yüksek genişliği az. Note 9 daha genişti ve neredeyse bütün uygulamalarla optimizeli çalışıyordu.
İşin komik yanına geliyorum. Ben Asphalt 9'u Note 9'da 60 FPS ile oynarken bu cihazda sadece iki seçenek gördüm varsayılan ve yüksek performans. Yani yüksek kalite yok. Bunun sebebi geliştiricinin bu cihaza optimize etmemesi. Halbuki oyun gayet iyi çalışıyor. SD855 kullanan cihazda nasıl olurda 60 FPS olmaz şaşırdım doğrusu.
Özetleyecek olursak beni en çok yoran mevzu hoparlör kalitesi ve ekran yapısı oldu. Düzgünce yazı yazamıyordum bu telefonda. Ekran formatını beğenmedim.
Kamera felan bir şekilde idare edilebilir ama bunları idare edemedim. Note 9'a geri döndüm. İyi ki satmamışım. Mi 9T Pro'yu ise babama verdim. Bu şekilde bir deneyim oldu benim gözümde.

Araştırmadan mi 9t Pro'ya geçmen biraz yanlış olmuş. Hoparlör kalitesi olarak da okadar kötü olduğunu düşünmüyorum. Tabi bu karşılaştırmaları yaparken fiyat faktörünü de göz önüne almak lazım.

O kadar yazmışsın emeğine sağlık lakin senin telefondan arkadaşımda da var dediğin sorunlar yaşanmıyor. Kamera konusunda ne desen haklısın muhteşem bir kamerası yok. Klavyeyi kötüleme hiç gerek yok ben de Samsung kullanıcısıydım Xiaomi'ye geçtikten sonra klavyesi bir tuhaf geldi ama 1 hafta içinde alıştım. Öyle bir kötülemişsiniz ki bir şey bilmesem hayatta bir daha Xiaomi telefon almam. MIUI Redmi Note 8 Pro'ya Kasım gibi geldi arada o kadar fark var mı bilmiyorum.

O kadar yazmışsın emeğine sağlık lakin senin telefondan arkadaşımda da var dediğin sorunlar yaşanmıyor. Kamera konusunda ne desen haklısın muhteşem bir kamerası yok. Klavyeyi kötüleme hiç gerek yok ben de Samsung kullanıcısıydım Xiaomi'ye geçtikten sonra klavyesi bir tuhaf geldi ama 1 hafta içinde alıştım. Öyle bir kötülemişsiniz ki bir şey bilmesem hayatta bir daha Xiaomi telefon almam. MIUI Redmi Note 8 Pro'ya Kasım gibi geldi arada o kadar fark var mı bilmiyorum.
Klavye Gboard ve ekran formatı parmakları arada tutmaya yetmiyor.

Xiaomi güzel ama hala kalite düşük seviyede yani evet 8 GB Ram Snapdragon 855 İşlemci evet bunlar mükemmel ve güzel özellikle fiyatına göre ama malzeme kalitesi gerçekten düşük. Ha alınırmı alan tabikide alır özgür bu konuda. Bana kalırsa fiyat politikasını göz ardı edersek en iyi telefon Note serisi(kalemden ötürü) ve Iphone derim.

Ya arkadaşım fiyatı araya katmayın. Ben yaşadığım süreci anlattım. Aklında böyle bir düşüncesi olan vardır belki diye, yardımcı olurum diye.

Ya arkadaşım fiyatı araya katmayın. Ben yaşadığım süreci anlattım. Aklında böyle bir düşüncesi olan vardır belki diye, yardımcı olurum diye.
Fiyat değil segment olarak ele aldım ikisi aynı segment telefon değil o yüzden karşılaştırmak yanlış.

Fiyat değil segment olarak ele aldım ikisi aynı segment telefon değil o yüzden karşılaştırmak yanlış.
Bak daha karşılaştırmak diyor yahu la ilahe illah. Arkadaşım ben karşılaştırmıyorum yaşadığım tecrübeyi yazıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı