Samsung NP350V5C Mac OSX Kurulumu

kaelthas

Hectopat
Makaleler
1
İyi geceler. Neredeyse 2 gecedir Samsung NP350V5C dizüstü bilgisayarıma Clover Bootoader'lı Mac OSX Maverics kurmayı deniyorum.
Sistemin spesfikasyonu şöyle;
  • Core i5 3. Nesil İşlemci
  • İşlemciyle tümleşik Intel Hd4000 ekran kartı
  • 2gb AMD Radeon HD7670m ekran kart
  • 8gb 1600mhz ram
  • 750 gb hdd
  • Windows 8.1 pro kurulu partisyon
Clover Bootloder ekanına ulaşıyorum. Usb kurulumu seçiyorum, siyah ekrandaki yüklemeler geçiyor. Mac OSX kurulum ekranının gelmesi gereken yerde siyah ekranda kalıyor. Usb bir süre daha okumaya devam ediyor. Sanırım sorun ekran kartı. GraphicsEnabler=Yes komutlu yada komutsuz bir sonuç alamadım. Çok sığ bir biosu var. ACHI ,fastboot, secure boot dışında neredeyse pek bir şey yok.

Selam, Bootloader'ı değiştirerek -F -v -x komutu ile çalıştırmayı denedin mi ?
Buna nazaran GraphicsEnabler=No UseKernelCache=Yes ya da No şeklinde de dener misin ?

Usb'yi Windows'ta transmac ile aç, amd ile başlayan bütün kext'leri kes başka bir yere yapıştır.

O USB ile tekrar dene, denerken -v GraphicsEnabler=No yaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ediyorum. Cevapladığınız şekilde Fake ID yazarak sistemi kurabildim. Kurulumdan sonra FakeSMC ve Clover Bootloader kurup, Clover Configuration'daki ayarlarıda yaptım. Lakin açılışta bootlader gelmeden direkt Windows 8 açılıyor. Çalışmalarım sürüyor.

- - - Güncellendi - - -

Aynı bitiriş işlemlerini tekrar tekrar yaptım, bir sonuç alamadım. Bios'da secura boot disable iken UEFI OS'i seçtim. Bilgisayar bir daha açılmadı. Birkaç defa kapatıp açılınca düzeldi.

Problem şu; Usb bellek ile boot edip kurduğum Mac OS'i çalıştırabiliyorum. Lakin bilgisayara kurduğum Clover Boot Loader açılışta devreye girmiyor, direk Windows 8 açılıyor.

Direk Windows açılıyorsa Clover bootloader'ı kuramamışsınız demektir. UEFI kurulum için bu rehbere bakabilirsiniz:

https://www.technopat.net/forum/reh...e-uefi-anakartlar-sabit-diske.html#post179625

UEFI devre dışı ise:

https://www.technopat.net/forum/reh...otloader-yukleme-uefi-olmayan-anakartlar.html

Başarılı kurulum sonrası nasıl kurulum yaptığınızı ve UEFI açık mı yoksa kapalı mı kurduğunuzu yazın.
Sanirim secure boot of demek UEFI kapali demek. Öyle degil mi?

Hayır. Secure Boot Secure boot'tur. Secure boot kapalı olsa bile UEFI açık olabilir.

Son gelişmeler şunlar; bilgisayar artık hdd'den kurulu Windows 8'ide boot etmiyor. Sadece usb'den Clover'i açabiliyor. Ordan Mavericks'e geçebiliyorsun. Clover ile yada Clover'siz Windows 8'i boot etmeye çalıştığında "boot 0ss error" yazıyor.. Eğer Maverick'si açıp, Clover Boot Loader'i baştan kursam ve 0af olarak seçsem bu sefer "boot 0af error" yazıyor ve siyah ekranda kalıyor. Yani her iki seçenekdeki MBR'de olmuyor. Windows 8'i baştan kurmalımıyım?

Ayrıca bilgisayarın donanım olarak da kafamı kurcalayan problemleri var. Eğer bios ekranında secure boot open seçersem bilgisayar ne dvd rom'u nede hdd'nin varlığını görmüyor. Sürekli bios ekranına yeniden dönüyor. Burda boot seçme ekranında sürücüler gözükmüyor. Ancak secure boot disable yapılıp, UEFI and Legacy OS seçersem sürücüleri bilgisayar görüyor. Bunu anlamadım.

İkincil olarak bilgisayarı bataryasız elektriğe bağlı şekilde kullanıyorum. Ara ara şak diye kapanıyor. Bataryayı takarsam bu kapanma olmuyor, bununda çaresini bulabilmiş değilim.

Armut piş ağızma düş yapmıyorum. Sürekli başında saatlerce kurcalıyorum. Ama bu sefer bozdum galiba.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı